Постанова № 84444007, 23.09.2019, Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
339/255/19
Номер документу
84444007
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 339/255/19

3/339/71/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2019 року м. Болехів

Суддя Болехівського міського суду Івано-Франківської області Поляниця М. М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов від Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, освіта вища, одруженого, працюючого керуючим справами виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області,

за ч.1 ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,-

В С Т А Н О В И В :

Під час моніторингу з 11.06.2019 по 02.07.2019 працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Єдиного веб-порталу відкритих даних було встановлено, що Болехівська міська рада зареєстрована на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, як «Виконавчий комітет Болехівської міської ради», однак нею не оприлюднено набори даних, передбачені Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №835 (із змінами від 17.04.2019 №409), обов`язок оприлюднення яких визначено у статті 10-1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Відповідальним за оприлюднення інформації, визначеної Закону України «Про доступ до публічної інформації», є посадова особа – керуючий справами міськвиконкому Болехівської міської ради Івано-Франківської області ОСОБА_2 С.

Своїми діями, які виразилося в не оприлюдненні інформації, обов`язкове оприлюднення якої передбачено Законами України "Про доступ до публічної інформації", керуючий справами міськвиконкому Болехівської міської ради ОСОБА_1 . скоїв порушення, за яке передбачена відповідальність за ч.1 ст.212-3 КУпАП. Вчинення правопорушення ОСОБА_1 , передбаченого ч. 1 ст.212-3 КУпАП виявлено о 14:25 год. 04.09.2019.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав та зазначив, що інформація передбачена нормативними актами не була своєчасно оприлюдднена у зв`язку з тим, що електронна пошта міської ради була зареєстрована на домені ukr.net" внаслідок чого не можна було опублікувати вказану інформацію на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. Після реєстрації пошти на домені "gov.ua" інформацію було оприлюднено.

Дослідивши даний адміністративний матеріал на підставі всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до наступного.

Частиною 1 статті 212-3 КУпАП передбачена відповідальність за неоприлюднення інформації, обов`язкове оприлюднення якої передбачено законами України "Про доступ до публічної інформації", "Про оцінку впливу на довкілля", "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення", "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", "Про відкритість використання публічних коштів" та "Про засади запобігання і протидії корупції".

ОСОБА_1 . згідно розподілу обов`язків займає посаду керуючого справами виконавчого комітету Болехівської міської ради, веде питання організаційної та кадрової політики міської ради, питання контролю за виконанням документів, організації виконання розпоряджень міського голови та керує діяльністю організаційного і загального відділів міськвиконкому (а.с.20-26).

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об`єктивне з`ясування всіх обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Відповідно до ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує таке питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст..4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Частиною першої статті 10-1 зазначеного Закону визначено, що публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов`язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов`язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено абзацом 1 ч.4 ст.10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації.

Так, відповідно до п.1 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, від 21.10.2015р.№ 835 зазначено, що положення визначає вимоги до формату і структури наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення, а також перелік таких наборів даних.

Пунктом 2 Положення визначено, що набір даних - сукупність однорідних значень (записів) даних і метаданих, що їх описують; завантаження набору даних - розміщення розпорядником інформації набору даних на порталі чи публікація інтерфейсу прикладного програмування для доступу до інформації набору даних;

Відповідно до пункту 3,4 Положення Розпорядники інформації згідно з цим Положенням завантажують у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком, та будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних. Набори даних завантажуються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Переліком наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних визначено набори даних, що мають оприлюднювати усі розпорядники інформації та органи місцевого самоврядування зокрема(додаток до Положення в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №409).

Відповідно до п.5 ч.1 ст.14 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації зобов`язані: мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації.

Згідно ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно ст. 24 «Про доступ до публічної інформації», відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні зокрема таких порушень: ненадання відповіді на запит; не оприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону .

Окрім визнання вини ОСОБА_1 його вина у вчиненому адміністративному правопорушенню передбаченого ч.1 ст.2123 підтверджується також матеріалами справи, а саме:

- даними щодо обставин скоєного, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення від 04.09.2019 р.(а.с.3-11);

- фотокопіями скріншів веб-порталу виконавчого комітету Болехівської міської ради від 02.07.2019 (а.с.12-14);

- власноручно написаним поясненням від 16.07.2019, в якому зазначено що: « ОСОБА_3 на виконання Закону України «Про вступ до публічної інформації міськвиконкомом у 2018році було подано заявку до ДА з питань електронного упорядкування України щодо реєстрації на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. ОСОБА_4 було відмовлено у зв`язку використанням електронної пошти в приватному сервері. У зв`язку із зміною електронної адреси Болехівської міської ради нами повторно надіслано заяву про реєстрацію на єдиному державному веб-порталі відкритих даних 03.07.2019. 04.07.2019 видано розпорядження міського голови «Про призначення відповідальної особи за оприлюднення наборів даних(колишня працівниця, яка відповідала за дану ділянку роботи, звільнилася у 2018році за власним бажанням. На даний час виконавчим комітетом Болехівської міської ради вживаються відповідні заходи щодо оприлюднення на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних у визначеному Положенням порядку наборів(а.с.29).

Обставин, що пом`якшують суд визнає щире розкаяння у вчиненому, усунення допущеного порушення. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Таким чином, в судому засідання знайшли підтвердження обставин, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення від 04.09.2019 щодо не забезпечення контролю за виконанням розпорядженням міського голови від 04.07.2019 №159-р «Про призначення відповідальної особи за оприлюднення наборів даних».

За таких обставин, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-3 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення, увигляді мінімального штрафу передбаченого санкцією ч.1 ст.212-3 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

За таких обставин з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 384,20 грн.

На підставі викладеного ст. 401, ч.1ст.212-3 КУпАП, керуючись ст.283, 284 КУпАП, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на час ухвалення постанови становить 425 (чотириста двадцять п`ять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. на розрахунковий рахунок за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача:899998, рахунок отримувача:31211256026001, код класифікація доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Болехівський міський суд.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя М.М. Поляниця