Рішення № 84430106, 23.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
640/9219/19
Номер документу
84430106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

23 вересня 2019 року № 640/9219/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі Огнивому Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТДдоГоловного управління Державної фіскальної служби у місті Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, за участю:

представника позивача - Головатенка О.М.,

представника відповідача - Рибак А.Ю.,

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 вересня 2019 року проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.03.2019 №0188371207 про застосування штрафу в розмірі 29 885,22 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 та згідно з пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві протиправно, на підставі хибних висновків акта перевірки від 11.02.2019 №1118/26-15-12-07-20/21509860, прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.03.2019 №0188371207. Так, позивач наголосив, що податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД були відправлені головним бухгалтером на реєстрацію без затримки в робочий день - 31.12.2018 та згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України вважаються автоматично зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі податкових накладних (оскільки протягом операційного дня 31.12.2018 Головним управління Державної фіскальної служби у місті Києві не було надіслано позивачу квитанції про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування). Разом з тим, відповідачем протиправно, безпідставно та необґрунтовано нараховану позивачу штраф у розмірі 10% від суми податку на додану вартість за кожною податковою накладною.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2019 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/9219/19 без проведення судового засідання та виклику осіб, запропоновано відповідачу у встановлений строк надати відзив на позовну заяву.

Разом з тим, через канцелярію суду 21.06.2019 від товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД надійшло клопотання про розгляд справи №640/9219/19 в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на зазначене, адміністративну справу №640/9219/19 призначено до розгляду в судовому засіданні.

Відповідачем, через канцелярію суду 02.07.2019 надано відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві проти позову заперечило з огляду на обґрунтованість висновків акта перевірки від перевірки від 11.02.2019 №1118/26-15-12-07-20/21509860 та відповідно, податкового повідомлення-рішення від 04.03.2019 №0188371207, зазначивши при цьому, що під час проведення камеральної перевірки позивача щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД граничних термінів реєстрації податкових накладних відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 298 851,47 грн.. Зокрема, відповідачем наголошено на тому, що відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригувань а електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час зафіксовані в квитанції. Таким чином, податкові накладні не вважаються зареєстровані автоматично, оскільки контролюючим органом не могло бути надіслано квитанцію про прийняття чи неприйняття податкової накладної до моменту її фактичної доставки до поштової скриньки Державної фіскальної служби України.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД за грудень 2018 року - січень 2019 року.

Перевіркою встановлено порушення товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за грудень 2018 року - січень 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

За наслідками перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві складено акт від 11.02.2019 №1118/26-15-12-07-20/21509860.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві на підставі акта від 11.02.2019 №1118/26-15-12-07-20/21509860, прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.03.2019 №0188371207, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 29 885,22 грн..

Позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою від 15.03.2019 вих.№15/03/19/1 на податкове повідомлення-рішення від 04.03.2019 №0188371207.

Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 11.05.2019 №21616/6/99-99-11-06-01-25, податкове повідомлення-рішення від 04.03.2019 №0188371207 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД, не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернулось до суду з даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до приписів пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Так, пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Системний аналіз статті 201, пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, необхідна наявність таких складових як: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю); податкова накладна повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Приписами статті 195 Податкового кодексу України визначено перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою та статті 197 Податкового кодексу України визначено перелік операцій, звільнених від оподаткування.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 №807/68/18 (адміністративне провадження №К/9901/63488/18).

Як вбачається з акта перевірки від 11.05.2019 №21616/6/99-99-11-06-01-25, Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за грудень 2018 року - січень 2019 року визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Як зазначено позивачем, податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД були відправлені головним бухгалтером ОСОБА_1 на реєстрацію 31.12.2018 (який був робочим днем, а не вихідним), що підтверджується повідомленнями про відправлення податкових накладних на реєстрацію. Так, за твердженням позивача, податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД були відправлені головним бухгалтером на реєстрацію без затримки в робочий день - 31.12.2018 та відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України вважаються автоматично зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки, протягом операційного дня 31.12.2018 відповідачем не було надіслано товариству з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування).

Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 (далі - Порядок №557), визначено основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу.

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку №557, перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання; друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.

Таким чином, саме в момент отримання квитанції про реєстрацію електронного документа, податкова накладна може вважатися зареєстрованою.

Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку №557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня. У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Пунктом 12 розділу ІІ Порядку №557 визначено, що не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.

Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), визначено механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Відповідно до пункту 3 Порядку №1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Слід звернути увагу на те, що відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Як зазначено відповідачем, податкові накладні не вважаються зареєстровані автоматично, оскільки контролюючим органом не могло бути надіслано квитанцію про прийняття чи неприйняття податкової накладної до моменту її фактичної доставки до поштової скриньки Державної фіскальної служби України.

Суд наголошує на тому, що товариством з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД жодним чином не спростовано висновки Головного управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві, викладені в акті перевірки від 11.05.2019 №21616/6/99-99-11-06-01-25 щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

Позивачем не надано належних доказів для підтвердження реєстрації вказаних в акті перевірки податкових накладних товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД в межах строків визначених приписами пункту 201.10 статті 201 Податкових кодексом України, оскільки, надані позивачем копії повідомлень про відправлення податкових накладних на реєстрацію не підтверджують факт реєстрації податкових накладних товариства з обмеженою відповідальністю «Амарант» ЛТД. Зокрема, в матеріалах справи відсутні квитанції, які б засвідчували факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації податкових накладних Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві.

Також, суд звертає увагу, що висновки акту перевірки стосуються фактів порушення строків реєстрації податкових накладних, які були зареєстровані з порушенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України - 02.01.2019 та 21.01.2019. Позивачем ані в позовній заяві, ані під час судового розгляду справи не наведено жодних доказів на спростування висновків акту перевірки, жодних пояснень щодо реєстрації податкових накладних з порушенням приписів Податкового кодексу України 21.01.2019 - не наведено.

Враховуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.03.2019 №0188371207, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовано штраф в розмірі 29 885,22 грн..

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.

Повний текст рішення виготовлено 23.09.2019.