
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
20 вересня 2019 року м. Київ № 826/16446/15
Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Солом`янському районі Головного управління ДФС у м. Києві до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Солом`янському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі також - ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві, позивач) до ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення заборгованості.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 листопада 2015 року провадження в адміністративній справі № 826/16446/15 за позовом ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зупинено до набранням законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 826/16062/15.
Ухвалою суду від 02 вересня 2019 року поновлено провадження в адміністративній справі № 826/16446/15 та продовжено її розгляд одноособово суддею Вовком П.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
18 вересня 2019 року надійшла заява Головного управління ДФС у м. Києві (далі також - ГУ ДФС у м. Києві) про заміну неналежного позивача у справі № 826/16446/15.
Вказана заява мотивована тим, що відповідно до Законів України від 20 грудня 2016 року №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та від 21 грудня 2016 року №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», які набрали чинності з 01 липня 2017 року, зокрема щодо повноважень контролюючих органів, проведено реорганізацію органів Державної фіскальної служби України.
На виконання вимог наказів Державної фіскальної служби України від 28 грудня 2016 року №1046 «Про внесення змін до окремих наказів ДФС», від 28 березня 2017року № 209 «Про внесення змін до наказу ДФС від 25 грудня 2015 року №996», та з метою поліпшення організації роботи й упорядкування Організаційної структури Головного управління ДФС у м. Києві наказом ГУ ДФС у м. Києві від 30 березня 2017 року №234 внесено зміни до Організаційної структури ГУ ДФС у м. Києві.
Наказом ДФС України від 19 жовтня 2016 року №875 (у редакції наказу від 06 лютого 2017 року №57) «Про затвердження у новій редакції положень «Про податкові територіальні органи ДФС» ряд функцій, зокрема щодо погашення податкового боргу з податків і зборів платників податків, заборгованості з інших платежів, а також стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску платників єдиного внеску, яка раніше виконувалися ДПІ у районах м. Києві було закріплено за ГУ ДФС у м. Києві.
Таким чином, виникла потреба замінити позивача у справі № 826/16446/15 з ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві на ГУ ДФС у м. Києві.
При вирішенні питання щодо наявності підстав для задоволення вказаної вище заяви, суд виходить з наступного.
Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (пп. 20.1.34 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України) (далі також - КАС України).
Водночас, у відповідності до пп. 14.1.137 п. 14.1 статті 14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п. 41.2 статті 41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Пунктом 41.3 статті 41 ПК України передбачено, що повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Особливість процесуальної правосуб`єктності ДПІ як суб`єкта владних повноважень в адміністративному судочинстві полягає у можливості звернення до суду лише у разі, якщо таке право прямо передбачено законом.
Водночас, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ, який набрав чинності з 01 січня 2017 року (за виключенням окремих статей), були внесені зміни до Податкового кодексу України в частині розмежування функцій контролюючих органів та по державних податкових інспекцій.
Так, згідно пп. 19-1.1.22 п. 19-1.1 статті 19-1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
В той же час, статтею 19-3 ПК України визначений вичерпний перелік функцій державних податкових інспекцій, які:
19-3.1.1. здійснюють сервісне обслуговування платників податків;
19-3.1.2. здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням;
19-3.1.3. формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи;
19-3.1.4. виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Виходячи з системного аналізу вказаних вище правових норм, суд приходить до висновку, що податкові інспекції, з урахуванням викладених особливостей, позбавлені повноважень контролюючого органу як органу стягнення, уповноваженого на звернення до суду із вимогами про стягнення податкового боргу.
За правилами ч. 1 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Беручи до уваги наведене, суд приходить висновку про необхідність заміни неналежного позивача у справі № 826/16446/15 з ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві на ГУ ДФС у м. Києві.
Керуючись статтями 48, 248, 256 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Замінити неналежного позивача у справі № 826/16446/15 Державну податкову інспекцію у Солом`янському районі Головного управління ДФС у м. Києві на належного Головне управління ДФС у м. Києві.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Згідно з ч. 2 статті 256 КАС України, ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.В. Вовк