Рішення № 84429684, 23.09.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
620/2393/19
Номер документу
84429684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/2393/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомКерівника Бахмацької місцевої прокуратури Чернігівської областідоПісківської сільської ради Бахмацького району Чернігівської областіпровизнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:

Керівник Бахмацької місцевої прокуратури Чернігівської області звернувся до суду в інтересах держави з позовом до Пісківської сільської ради про визнання бездіяльності з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме обладнання (елементів) дитячого ігрового майданчика, розташованого по вул. Центральній у с. Піски Бахмацького району Чернігівської області, протиправною, зобов`язання вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації обладнання (елементів) дитячого ігрового майданчика.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що бездіяльність Пісківської сільської ради щодо незатвердження відповідних планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика (елементів благоустрою) порушує права дітей на безпечне дозвілля, яке беззаперечно становить суспільний інтерес та є складовою соціальної функції держави, призводить до порушень інтересів держави у цій сфері, що в свою чергу покладає на прокурора обов`язок на звернення до суду для їх захисту..

Ухвалою суду від 19.08.2019 відкрито провадження у справі, призначено останню до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та надано відповідачу 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.

Відповідачем, у встановлений судом строк подано заяву про визнання позову.

У свою чергу позивач 10.09.2019 подав заяву про повернення 50% судового збору в зв`язку з визнанням відповідачем позову до початку розгляду справи по суті.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що Бахмацькою місцевою прокуратурою вивчено стан дотримання законодавства щодо благоустрою населених пунктів, а саме дитячих майданчиків, як об`єктів благоустрою.

Встановлено, що планова технічна інвентаризація та паспортизація дитячого ігрового майданчика в с. Піски Бахмацького району Чернігівської області не проводилась, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд та може завдати тяжких наслідків здоров`ю дітей села.

Зокрема, згідно інформації, наданої Пісківською сільською радою за №04-01/170 від 12.07.2019, сільською радою придбано згідно договору купівлі-продажу №75 від 06.10.2015 дитячий ігровий майданчик, який розташований по вул. Центральній в с. Піски, Бахмацького району та перебуває на балансі Пісківської сільської ради.

Окрім цього, документами, які підтверджують перебування на балансі сільської ради дитячого ігрового майданчика, є інвентарна картка №22 обліку основних засобів в бюджетних установах від 31.10.2015.

Відповідно до зазначеної інформації Пісківської сільської ради плани щодо інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика не затверджувались. Паспорт та інвентаризаційні документи на дитячий ігровий майданчик, розташований в с. Піски по вул. Центральній, відсутні.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до п. а ч. 7 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради. Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон № 2807-IV) організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону № 2807-IV є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих- програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV об`єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об`єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону № 2807-1V, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання наведених вище положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об`єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

З урахуванням викладеного, організацію благоустрою території села Піски повинна забезпечувати Пісківська сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об`єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов`язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов`язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою на території с. Піски є компетенцією сільської ради.

Отже, в порушення наведених вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Пісківською сільською радою не було забезпечено виконання вимог законодавства в частині затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населеного пункту.

Пісківська сільська рада не затвердила плани інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою, зокрема дитячого ігрового майданчика, що знаходиться в с. Піски, на території населеного пункту, та перебуває на балансі Пісківської сільської ради, є об`єктом благоустрою, та підлягає паспортизації та інвентаризації.

З наведеного вище вбачається бездіяльність Пісківської сільської ради, так як за відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою (їх частин), не проведено планову інвентаризацію та паспортизацію відповідно до вимог ст. 18 Закону № 2807-IV, закріпленого об`єкту благоустрою, а саме дитячого ігрового майданчика, розташованого в с. Піски по вул. Центральній, Бахмацького району.

Таким чином, Пісківська сільська рада, будучи суб`єктом, який здійснює управління об`єктами благоустрою населеного пункту, не виконала покладені законодавством повноваження, не вжила заходів щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населеного пункту, а саме дитячого ігрового майданчика, який розташований в с Піски по вул. Центральній, допускаючи протиправну бездіяльність.

Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об`єктів, невиконання суб`єктами благоустрою своїх обов`язків у цій сфері унеможливлює ведення необхідної документації з приводу обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, їх огляд, ремонт, демонтаж. Вказане призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячих конструкцій та несе загрозу здоров`ю дітей, може завдати тяжких наслідків, тобто порушує права користувачів цих об`єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об`єктів благоустрою (дитячих майданчиків) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка своєю чергою слугує підставою для невжиття у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання.

Відповідно до ч. 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Так, зважаючи на визнання позову відповідачем та враховуючи норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 142 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Керівника Бахмацької місцевої прокуратури Чернігівської області - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Пісківської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області з питання затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме обладнання (елементів) дитячого ігрового майданчика, розташованого по вул. Центральній в с. Піски Бахмацького району Чернігівської області.

Зобов`язати Пісківську сільську раду Бахмацького району Чернігівської області вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації обладнання (елементів) дитячого ігрового майданчика, розташованого по вул. Центральній в с. Піски Бахмацького району Чернігівської області.

Повернути Прокуратурі Чернігівської області (рахунок 35215093006008, код 02910114, банк платника: Державна казначейська служба України м. Київ, код банку 820172) з Державного бюджету України (рахунок 34319206084033, отримувач УК у м. Чернігові/ м. Чернігів/ 22030101, код ЄДРПОУ 38054398, банк Казначейство України (ел.адм.подат.), МФО 899998) судовий збір за позов Бахмацької місцевої прокуратури в розмірі 960 (дев`ятсот шістдесят) грн 50 коп., сплачений відповідно до платіжного доручення № 1759 від 29.07.2019.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Керівник Бахмацької місцевої прокуратури, вул. Шевченка, 46, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 02910114.

Відповідач: Пісківська сільська рада, вул. Центральна, 32, с. Піски, Бахмацький район, Чернігівська область, 16542, код ЄДРПОУ 04414497.

Дата складення повного рішення суду - 23.09.2019.

Суддя Ю. О. Скалозуб