Рішення № 84424128, 23.09.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
160/5004/19
Номер документу
84424128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2019 року Справа № 160/5004/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЗлатіна Станіслава Вікторовича за участі секретаря судового засіданняПіскун Я.В. за участі: представника позивача представника відповідача 1 представника відповідача 2 ОСОБА_1 Артемова С. М . не з`явився розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, Виконавчого комітету Новомосковської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, у якому з урахуванням уточненої позовної заяви від 17.07.2019 року, просить: визнати протиправним та скасувати рішення від 26.02.2019 року № 9 оформлене протоколом комісії по розгляду спірних та неврегульованих питань, що виникають під час призначення населенню соціальних допомог, житлових субсидій, пільг, призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, яка діє при Виконавчому комітеті Новомосковської міської ради в частині відмови в призначенні житлової субсидії ОСОБА_3 ; зобов`язати Виконавчий комітет Новомосковської міської ради повторно розглянути та прийняти комісією по розгляду спірних та неврегульованих питань, що виникають під час призначення населенню соціальних допомог, житлових субсидій, пільг, призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, рішення в частині призначення житлової субсидії ОСОБА_3 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмовляючи у надані позивачу субсидії, відповідач позбавляє позивача права на гідне життя та право на отримання субсидії. Відмова у призначені субсидії призводить до необхідності сплати позивачем комунальних послуг, розмір яких значно перевищує отримуваний позивачем дохід, не залишаючи засобів до існування.

Позивач вказує, що члени її сім`ї - донька з онуками, фактично проживають за кордоном у Російській Федерації, однак залишаються прописаними у квартирі у місті Новомосковську .

На думку позивача, відповідач ухилився від свого обов`язку перевірити обставини, повідомлені заявником, використавши лише факт перебування доньки позивача за кордоном, інтерпретувавши його безвідносно до правових підстав для відмови у призначенні житлової субсидії. Відповідачем не враховано, що донька позивача з 2016 року є громадянкою Російської Федерації та не проживає в Україні; з 14.09.2016 року зареєстрована у Російській Федерації.

Ухвалою суду від 03.06.2019 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 01.07.2019 року до участі у справі залучено в якості співвідповідача виконавчий комітет Новомосковської міської ради.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, через відділ діловодства суду подав відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволені позову, оскільки члени сім`ї позивача, які прописані у квартирі у місті Новомосковську, перебувають більше ніж 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, за кордоном і не мають офіційних доходів та не надали документів про набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення.

Відповідач - Виконавчий комітет Новомосковської міської ради, відзив на позовну заяву не надав.

Ухвалою суду від 21.08.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, у судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, які вказані у відзиві на позовну заяву. Додатково відповідач зазначив про те, що згідно листа Мінсоцполітики від 03.05.2018 року № 8370/0/2-18 «Про зміни у порядку надання житлових субсидій» питання отримання інформації про наявність у осіб автомобілів та про перетин ними державного кордону опрацьовуються з МВС. До узгодження відповідних процедур обміну зазначена інформація отримується від заявника і зазначається ним у декларації.

Відповідач - Виконавчий комітет Новомосковської міської ради, у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив наступне.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон 2018-2019 років.

Протоколом комісії виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 9 від 26.02.2019 року затверджено відмову в призначені позивачу житлової субсидії відповідно до підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидії, яке затверджено постановою Кабінеті Міністрів України від 21.10.1995 N 848, оскільки у члена сім`ї позивача - ОСОБА_4 взагалі відсутні доходи з 01.01.2018 року по 03.06.2018 року та вона перебуває за кордоном більше ніж 60 діб протягом періоду, за який враховуються доходи.

У матеріалах справи міститься копія довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, з якої видно, що у квартирі у місті Новомосковську разом із позивачем зареєстровано ще п`ять осіб - ОСОБА_4 та чотири її дитини.

З виписки з квартирної картки від 16.07.2018 року, яка складана інспектором з реєстраційному обліку громадян та яка подавалась позивачем до заяви про призначення житлової субсидії, судом встановлено, що ОСОБА_4 та чотири її неповнолітні дитини проживають у Російській Федерації з 14.09.2016 року; вид реєстрації тимчасовий, дата виписки 17.07.2019 року.

У матеріалах справи міститься Акт № 9349 від 28.12.2018 року, яким встановлено, що ОСОБА_4 та чотири її неповнолітні дитини зареєстровані у квартирі у місті Новомосковську , однак фактично у ній не проживають.

Суд зазначає, що Положення про порядок призначення житлових субсидії, затверджено постановою Кабінеті Міністрів України від 21.10.1995 N 848 (далі - Положення).

У відповідності до пункту 1 вказаного Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Пунктом 9 Положення встановлено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Таким чином, для призначення житлової субсидії до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), незалежно від родинних зв`язків.

У пункті 9 Положення також вказано, що за рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

В абзаці 11 пункту 7 Положення вказано, що житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

У абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

За вказаних обставин, у разі якщо працездатний член домогосподарства, тобто особа, яка прописана у квартирі, перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і не мали доходів, які враховуються під час призначення житлової субсидії, або дохід яких був меншим ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, то житлова субсидія не призначається.

Єдиним виключенням є випадок коли, працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики

Таким чином, відповідачі за наявності обставин проживання працездатного члена домогосподарства за кордоном більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і який не має доходів у розмірах, які визначені Положенням, не в праві прийняти рішення про призначення житлової субсидії навіть у випадку, коли вказаний вище член домогосподарства фактично за адресою реєстрації не проживають.

У відповідності до вимог пункту 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про, зокрема, перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою; доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Враховуючи те, що строк перебування працездатного члена домогосподарства за кордоном підтверджується лише інформацією отриманою від Держприкордонслужби, то виписка з квартирної картки від 16.07.2018 року, яка складана інспектором з реєстраційному обліку громадян та яка подавалась позивачем до заяви про призначення житлової субсидії, не можу бути належним доказом знаходження працездатного члена домогосподарства за кордоном більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Відповідачами не надано суду відомості про перетин державного кордону членами сім`ї позивача, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, які надано Держприкордонслужбою.

Судом відхиляється посилання відповідача на лист Мінсоцполітики від 03.05.2018 року № 8370/0/2-18 «Про зміни у порядку надання житлових субсидій», оскільки останній не є нормативно-правовим актом.

На підставі викладеного, суд вважає, що оскаржуване рішення прийнято на підставі неналежних доказів, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Суд вважає, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку є саме зобов`язання відповідача - виконавчий комітет Новомоськовської міської ради в особі комісії по розгляду спірних та неврегульованих питань, що виникають під час призначення населенню соціальних допомог, житлових субсидій, пільг, призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам повторно розглянути заяву позивача про призначення житлової субсидії. Вимога - зобов`язати призначити субсидію позивачу, є передчасною, оскільки відсутня інформація про перетин державного кордону членами сім`ї позивача.

За вказаних обставин позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Одночасно суд зазначає, що належним відповідачем у справі є саме виконавчий комітет Новомоськовської міської ради, оскільки комісія останнього прийняла оскаржуване рішення.

У відповідності до вимог частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 139, 241, 243, 244, 245, 246, 250 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська (51200, м. Новомосковськ, вул. Горького, 2 «а», код ЄДРПОУ 03192394), Виконавчого комітету Новомосковської міської ради (вулиця Гетьманська, 14, Новомосковськ, Дніпропетровська область, 51200) про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 26.02.2019 року № 9 оформлене протоколом комісії по розгляду спірних та неврегульованих питань, що виникають під час призначення населенню соціальних допомог, житлових субсидій, пільг, призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, яка діє при Виконавчому комітеті Новомосковської міської ради в частині відмови в призначенні житлової субсидії ОСОБА_3 .

Зобов`язати Виконавчий комітет Новомосковської міської ради в особі комісії по розгляду спірних та неврегульованих питань, що виникають під час призначення населенню соціальних допомог, житлових субсидій, пільг, призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам повторно розглянути заяву про призначення житлової субсидії ОСОБА_3 від 14.12.2018 року.

Стягнути з Виконавчого комітету Новомосковської міської ради за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 сплачену суму судового збору у розмірі 384,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 23 вересня 2019 року.

Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили станом на 23.09.2019 року Помічник судді Згідно з оригіналом Помічник судді С.В. Златін Лісна А.М. Лісна А.М.