Рішення № 84423244, 12.09.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
160/5703/19
Номер документу
84423244
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2019 року Справа № 160/5703/19 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дєєв М.В., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо не визначення розміру та не підготовки, не подання (не направлення) до органу, що призначає пенсію, а саме до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. № 704, норми приміток додатків 1-14 до Постанови № 704, «Порядку...» затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45; зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та надбавки за вислугу років. Копію врученої (направленої) довідки до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направити позивачу. Також, позивач просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду суб`єктом владних повноважень, а саме відповідачем - Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області протягом десяти днів з зобов`язанням надати звіт у встановлений судом строк про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а у разі повторного невиконання обов`язку щодо надання звіту прошу застосувати наслідки, установлені частинами першою і другою цієї статті, із збільшенням розміру нового штрафу на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою згідно з ст. 382 КАС України.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач 31.05.2019р. звернувся з письмовою заявою до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, в якій просив надіслати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%). Також, позивач просив відповідача копію вищезазначеної довідки направити на його адресу. Проте, відповідно до листа від 06.06.2019р. Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було відмовлено у видачі позивачу нової довідки. Позивач вважає, що відмовою у видачі довідки відповідачем було порушено пункт 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. № 3-1 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402.

21.06.2019р. ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було залишено позовну заяву без руху, через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України та встановлено позивачу строк для усунення недоліків.

На виконання вимог ухвали від 21.06.2019 року позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк та ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 р. у даній справі відкрито провадження, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу строк для подання письмового відзиву на позовну заяву та всіх документів, що підтверджують заперечення проти позову - протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.

На виконання вимог ухвали суду 12.07.2019 р. на адресу суду 22.07.2019р. надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити та зазначив, що Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку було надало до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку від 20.03.2018р. № 426 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , що свідчить про дотримання відповідачем Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду, а отже, правових підстав для надання до пенсійного органу нової довідки для перерахунку пенсії позивачу із застосуванням такої розрахункової величини як 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, у відповідача відсутні.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст. 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

31.05.2019р. позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, в якій просив відповідача у відповідності пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. № 3-1 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 невідкладно, з дня отримання заяви, що не потребує додаткового вивчення підготувати та подати (направити) до органу, що призначає пенсію, а саме, до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%). Також, копію вищезазначеної довідки, завіреної належним чином поданої до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивач просив направити на його адресу.

Проте, листом № Д-109/01-27 від 06.06.2019р. відповідачем було відмовлено позивачу у видачі нової довідки зазначивши при цьому, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», згідно з схемами тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.03.2018 № 179, позивачу було встановлено грошове забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, військового звання та надбавки за вислугу років.

Також, відповідач зазначив, що перерахунок пенсій проводиться в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а отже Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області готує нові довідки виключно на підставі списків складених ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Позивач зазначає, що ГУ ДСНС України в Дніпропетровській області відмовою у видачі довідки про грошове забезпечення застосувало розмір 1762 грн. прожиткового мінімуму, який є меншим розміру 50 % заробітної плати за 2018 рік встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 р.» і становив 3723,00 грн., з яких 50% становить 1861,5 грн. Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим (спеціальним) званням повинен бути 1861,50 гривень.

Таким чином, позивач вважає, що відповідачем відмовою у видачі довідки про грошове забезпечення протиправно зменшено посадовий оклад з округленням (3,68x1861,50=6850,32), а не 6480,00, що менше на 370,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням з округленням (0,80x1861,50=1489,20), а не 1410,00 грн., що менше на 80 грн., відповідно надбавка за вислугу років 50% посадового окладу і 50% окладу за військовим званням становить 4169,76 грн., що менше на 225,00 грн., а загалом менше на 675,00 грн., чим вчинено протиправні дії щодо визначення розміру окладів за посадою та військовим (спеціальним) званням та надбавки 50% за вислугу років надані в Головне управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області для перерахунку пенсії, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано ст. 63 Закону №2262-XII.

Частиною 4 ст. 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Судом встановлено, що листом від 01.03.2018 №5248/04-02/27 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило Головне управління ДСНС України у Дніпропетровській області про надання довідок про грошове забезпечення пенсіонерів, зазначених у списку. У зв`язку з чим, Головне управління ДСНС України у Дніпропетровській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (позивач зазначений у списку за № 370, пенсійна справа IV/А 0404000897), надало до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку від 20.03.2018р. № 426 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Так, у вищезазначеній виданій Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача зазначено, що розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою начальник Новомосковського РВ ГУ МНС України в Дніпропетровській області становить 11835, 00 грн., а саме: посадовий оклад - 6480,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник вн.сл. -1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 3945,00 грн.

Суд не погоджується з такими діями відповідача щодо визначення розміру посадового окладу, з огляду на наступне.

Так,30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Дана Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Також, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.

Пунктом 2 Постанови КМУ №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У відповідності до Постанови КМУ №704 тарифний розряд для посади начальника відділу Головного управління ДСНС в області (з якої звільнявся позивач), визначено - 34, якому відповідає тарифний коефіцієнт 3,68.

Так, згідно з Приміткою 1 Додатку 1 до Постанови КМУ №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Разом з тим, для військового звання, передбачено тарифний коефіцієнт 0,80.

Також, Приміткою до Додатку 14 до Постанови КМУ №704 передбачено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Суд звертає увагу на те, що в даному випадку відповідачем був визначений посадовий оклад та оклад за спеціальним званням множенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт, без урахування того, що такий розмір прожиткового мінімуму не може бути меншим 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Так, відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07 грудня 2017 року №2246-VІІІ, встановлено у 2018 роціпрожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2018 року становив 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 3723,00 грн.

Таким чином, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 гривень.

Суд зазначає, що вихідний показник, який повинен братися для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1861,50 грн., а отже, правильним розрахунком посадового окладу позивача є: 1861,50 х 3,68 = 6850,32грн, а не 6480,00 грн. та оклад за військовим званням: 1861,50 х 0,80 = 1489,20 грн., а не 1410,00 грн, як це визначено відповідачем.

Крім того, неправильне визначення відповідачем розміру посадового окладу позивача та окладу за військовим званням, призвело і до неправильного визначення розміру надбавки за вислугу років, оскільки остання встановлюється у відсотковому значенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням (Додаток 16 до постанови №704).

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про визнання протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо невизначення розміру та не підготовки, не подання (не направлення) до органу, що призначає пенсію, а саме до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%).

Так, згідно з ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тобто, законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Як слідує зі змісту Рекомендації № К (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб`єкта владних повноважень.

Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Натомість, у даному випадку суд не вважає повноваження відповідача, як дискреційними, оскільки відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Відповідно до судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі «Олссон проти Швеції» від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» практика ЄСПЛ підлягає застосуванню судами як джерело права.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне, зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та надбавки за вислугу років.

Також, позивач просив суд зобов`язати відповідача направити на його адресу копію вказаної довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р.

Суд звертає увагу, що обов`язок уповноважених органів видавати довідку про розмір грошового забезпечення передбачено Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших питань, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 року №760, відповідно до якої довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій здійснюється уповноваженими органами після надходження відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

При цьому, обов`язок таких уповноважених осіб видавати довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за заявою пенсіонера чинним законодавством України не передбачено, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач у позові просить суд встановити контроль за виконанням рішення суду у відповідності до вимог ст. 382 КАС України.

Так, ч.1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що повноваження адміністративного суду накладати на суб`єкта владних повноважень зобов`язання подати звіт про виконання рішення суду є правом суду, а не його обов`язком, реалізація якого можлива у випадку доведення позивачем або встановлення судом під час розгляду справи, що за відсутності такого контролю рішення суду залишиться не виконаним, чи для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

Суд зазначає, що будь-яких пояснень на обґрунтування необхідності покладення на відповідача додаткового обов`язку під час виконання судового рішення позивач у позовній заяві не зазначив. Судом під час розгляду справи обставин, які б вимагали встановлення судового контролю, також не встановлено.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що викладені в адміністративному позові доводи позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул.Короленко, 4, код ЄДРПОУ 38598371) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо невизначення розміру та непідготовки, не подання (не направлення) до органу, що призначає пенсію, а саме до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. № 704, норми приміток додатків 1-14 до Постанови № 704, «Порядку...» затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45.

Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та надбавки за вислугу років.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Дєєв