Рішення № 84423190, 23.09.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2019
Номер справи
160/6667/19
Номер документу
84423190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2019 року Справа № 160/6667/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

при секретарі: Мартіросян Г.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/6667/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 16.07.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень від 27.08.2019 року, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , реєстраційний номер обліку платника податків: НОМЕР_1 , з урахування його заробітної плати в період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без урахування заробітку за 2000-2007 роки, та з урахування перебування на пенсії по інвалідності в зв`язку з отриманням виробничої травми до страхового стажу, що надає право на пільгову пенсію працівникам гірничої промисловості за списком № 1;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер обліку платника податків: НОМЕР_1 ), з урахування заробітної плати в період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без урахування заробітку за 2000-2007 роки, та урахування перебування на пенсії по інвалідності в зв`язку з отриманням виробничої травми до страхового стажу, що надає право на пільгову пенсію працівник гірничої промисловості за списком № 1.

2. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 16.07.2019 року вказана справа була розподілена судді Ількову В.В.

3. Ухвалою суд від 19.07.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160, 161 КАС України.

4. 27.08.2019 року позивачем були усунуті недоліки, викладені в ухвалі суду від 19.07.2019 року.

5. Ухвалою суду від 28.08.2019 року відкрито провадження у справі № 160/6667/19 та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 КАС України.

6. Ухвалою суду від 28.08.2019 року також витребувано у відповідача належним чином завірені копії доказів по справі, а саме:

- пенсійної справи позивача;

- звернення позивача про здійснення перерахунку пенсії від 12.02.2019 року;

- лист Пенсійного фонду № 3605/П-09 від 24.05.2019 року та всі матеріали щодо суті цього спору.

7. 20.09.2019 року від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.

8. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

9. Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

10. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

11. Отже, рішення у цій справі приймається судом 23.09.2019 року, тобто у межах строку, встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

12. Позивач зазначив про те, що він з 15.02.1982 року по 16.11.2001 року працював на підприємстві гірничої промисловості з повним робочим днем в підземних умовах.

13. Вказав про те, що його було звільнено за п. 2 ч. 1 ст.40 Кодексу Законів про працю України, у зв`язку із виявленням невідповідності його, як працівника, займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров`я, що перешкоджає продовженню цієї роботи. Такий висновок було встановлено через отримання ним каліцтва в результаті виробничої травми під час виконання професійних обов`язків на підприємстві гірничої промисловості в підземних умовах.

14. У результаті отриманої виробничої травми на підприємстві гірничої промисловості позивачу було встановлено інвалідність з 19.09.2001 року безстроково та обмежено певні види професійної діяльності, в тому числі і всі види робіт в підземних умовах та з цього часу він продовжив професійну діяльність, але вже не в підземних умовах.

15. Зазначив про те, що в зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності з 19.09.2001 року йому було призначено пенсію по інвалідності, а з 01.04.2006 року призначено пенсію за віком у відповідності до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та «Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

16. Вказав про те, що розрахунок пенсії на його користь вчинено за формулою визначеною в Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для чого працівниками пенсійного фонду без узгодження зі мною було взято його заробіток за періоди з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року та з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, та відповідно не взято до уваги період перебування на пенсії по інвалідності в результаті трудового каліцтва.

17. Так, у травні місяці 2019 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із письмовою заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії з урахування заробітної плати в період 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без урахуванням заробітку за 2000-2007 роки та просив врахувати час перебування на пенсії по інвалідності у зв`язку з отриманні виробничої травми до страхового стажу, що надає право на пільгову пенсію працівника гірничої промисловості за списком №1.

18. Проте, на його звернення Пенсійний фонд надав відповідь № 3605/П-09 від 24.05.2019 року в якій вказав про те, що відповідач нарахував пенсію правомірно, без порушень норм чинного законодавства та підстави для її перерахунку відсутні.

19. Отже, Пенсійним фондом було фактично відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку розміру його пенсії з урахування заробітної плати в період 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без урахування заробітку за 2000-2007 роки.

20. Так, не погодившись із такою відмовою Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду із цим позовом посилаючись на порушення його прав на належне соціальне забезпечення.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

21. Відповідачем надано до суду письмовий відзив, в обґрунтування, якого зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими.

22. Зазначили про те, що позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», обчислену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-1V «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зі змінами, внесеними Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

23. За даними пенсійної справи, розмір пенсії позивача обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 31.10.2010 року, що складає 31 рік 10 місяців 9 днів, в тому числі стаж за Списком №1 (підземні роботи) - 19 років 5 місяців 23 дні.

24. До страхового стажу зараховано період знаходження на інвалідності внаслідок професійного захворювання з 17.11.2001 року по 15.11.2005 рік.

25. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0.50833.

26. Відповідно до статті 40 Закону № 1058 при обчисленні пенсії застосовано

заробітну плату за період роботи з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року та дані персоніфіковано обліку з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року.

27. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 2014, 2015 та 2016 роки складає 4404,35 грн. (3764.40 грн - середня заробітна плата дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки х 1,17).

28. Після перерахунку, заробіток для обчислення пенсії складає 10773,74 грн. 4404,35 грн. х 2.44616 - індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації).

29. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2019 року складає 8618,99 грн, з яких:

- 5476,62 грн. - розмір пенсії за віком (10773.74 грн. х 0,50833);

- 374,25 грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 25 років (1497 грн *25%) згідно Закону № 1058;

- 1768,12 грн доплата до розміру пенсії, визначеного відповідно, до ст. 8 Закону №345.

30. Таким чином, Пенсійним фондом, з урахуванням положень норм чинного законодавства було правомірно застосовано плату за період роботи з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року та дані про персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

31. Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні (управління Пенсійного фонду України в м. Першотравенськ Дніпропетровської області до 01.02.2018 року) з 19.09.2001 року та за заявою переведений з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком по списку №1 відповідно до ч.1 статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 14.12.2005 року. На теперішній час не працює.

32. 21.11.2017 року позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, оскільки на думку позивача, цей перерахунок, який проведено з 01 жовтня 2017 року, здійснено відповідачем не об`єктивно.

33. Листом від 06.12.2017 № П-86//17 на адресу позивача Пенсійним фондом було надано відповідь про те, що розрахунок пенсії проведено згідно норм чинного законодавства, розмір пенсії з 01.10.2017 року склав 7366,66 гривень.

34. Не погодившись із відмовою у здійсненні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду із позовом до Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №19 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, у якому просив суд:

- зобов`язати Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій №19 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку заробітної плати за період з 01.01.1989 по 31.12.1993 та з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності з причини трудового каліцтва.

35. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 року, яке набрало законної сили, по справі № 18.09.2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 було відмовлено.

36. Відмова обґрунтована тим, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку заробітної плати за період з 01.01.1989 по 31.12.1993 та з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності з причини трудового каліцтва є передчасними, оскільки у своїй заяві про перерахунок пенсії від 21.11.2017 року позивач не висловлював бажання, щоб перерахунок його пенсії був проведений з розрахунку заробітної плати за період з 01.01.1989 року по 31.12.1993 року, у зв`язку з чим відповідачем правомірно, на підставі вищенаведених норм, було здійснено перерахунок пенсії, ОСОБА_1 з використанням заробітної плати за період з 01.08.1989 по 31.07.1994 та з 01.07.2000 по 31.12.2007 років.

37. 08.02.2019 року позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою (вхід.№936/П-09 від 08.02.2019 року) про перерахунок пенсії, при цьому просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, із зарахуванням до стажу на підземних роботах за Списком №1 часу перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням та нещасним випадком на виробництві.

38. Листом від 19.02.2019 № 936/П-09 відповідачем було надано відповідь про те, що пенсія розрахована відповідно до норм чинного законодавства, та зазначено про те, що загальний стаж роботи позивача складає 50 років 10 місяців 17 днів, що складає 610 місяців. Коефіцієнт стажу для розрахунку пенсії становить 0,50833. Для розрахунку розміру пенсії використана заробітна плата за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, відповідно до якої індивідуальний коефіцієнт для обчислення середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії становить 2,44616. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 9208,32 грн., який обчислений із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2017 рік (3764,40 грн.). Розрахунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" станом на (11.12.2018 року: 9208,32*0,50833-4680,86 +363,00 + 2322,79 = 7366.66 грн., де 9208,32 - середній заробіток для обчислення пенсії; 0,50833- коефіцієнт стажу: 4680,86 - основний розмір пенсії; 363,00 - доплата за понаднормовий стаж (25років): 2322,79 - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Розмір пенсії до виплати з 01.12.2018 року складає 7366,66 гривень.

39. Отже, згідно листа від 19.02.2019 року № 936/П-09 Пенсійний фонд фактично відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, із зарахуванням до стажу на підземних роботах за Списком №1 часу перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням та нещасним випадком на виробництві.

40. 26.03.2019 року позивач вдруге звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, із зарахуванням до стажу на підземних роботах за Списком №1 часу перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням та нещасним випадком на виробництві.

41. Листом від 24.05.2019 року № 3605/П-09 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомили позивачу про те, що йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», обчислену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-1V «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зі змінами, внесеними Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». За даними електронної пенсійної справи, розмір пенсії обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 31.10.2010 року, що складає 31 рік 10 місяців 9 днів, в тому числі стаж за Списком №1 (підземні роботи) - 19 років 5 місяців 23 дні. До страхового стажу зараховано період знаходження на інвалідності внаслідок професійного захворювання з 17.11.2001 року по 15.11.2005 рік. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0.50833. Відповідно до статті 40 Закону №1058 при обчисленні пенсії застосовано заробітну плату за період роботи з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року та дані персоніфіковано обліку з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 2014, 2015 та 2016 роки складає 4404,35 грн. (3764.40 грн. - середня заробітна плата дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки х 1,17). Після перерахунку, заробіток для обчислення пенсії складає 10773,74 грн. 4404,35 грн. х 2.44616 - індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2019 року складає 8618,99 грн., з яких: 5476,62 грн. - розмір пенсії за віком (10773.74 грн. х 0,50833); 374,25 грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 25 років (1497 грн. *25%) згідно Закону № 1058; 1768,12 грн. доплата до розміру пенсії, визначеного відповідно, до ст.8 Закону №345.

42. Отже, згідно листа від 24.05.2019 року № 3605/П-09 Пенсійний фонд повторно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, із зарахуванням до стажу на підземних роботах за Списком №1 часу перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням та нещасним випадком на виробництві.

43. Отже, не погодившись із відмовою Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії позивачу з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, із зарахуванням до стажу на підземних роботах за Списком №1 часу перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням та нещасним випадком на виробництві, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом порушених прав.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

44. Пунктом 2 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486, Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

45. За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

46. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058- IV або Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

47. Згідно з пунктом 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

48. Абзацом четвертим частини першої статті 24 Закону №1058- IV передбачено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

49. Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058- IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

50. Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

51. У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.

52. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).

53. Пунктом 2.7 розділу ІІ 2.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (надалі - Порядок №22-1) визначено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

54. Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 встановлено перелік документів, які додають до заяви про призначення для пенсії, зокрема, підпунктом 3 передбачено, що за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі, якщо страховий стаж, починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року (додаток 1).

55. За положеннями 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

56. Відповідно до частин 1, 2 статті 43 Закону №1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

57. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

58. Дослідивши матеріли справи, судом встановлено, що позивач з 19.09.2001 року перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області, а з 14.12.2005 року за заявою переведений з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком по списку №1 відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як непрацюючий пенсіонер.

59. Згідно матеріалів пенсійної справи, видно, що станом на 31.10.2010 року загальний стаж ОСОБА_1 складає 50 років 10 місяців 17 днів, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах 23 років 5 місяців 23 дні, що становить 610 місяців:

- робота за ст. 14 - 20 - шахтарі - 11 роки 5 місяців 6 днів;

- робота за ст. 14 - 25 - шахтарі - 8 роки 0 місяців 17 днів;

- період перебування на інвалідності н/в-шахтарі - 4 роки 0 місяців 0 днів. Коефіцієнт стажу для розрахунку пенсії - 0,50833 (610:12:100).

60. При обчисленні розміру пенсії застосована заробітна плата за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року та з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, відповідно до якої індивідуальний коефіцієнт для обчислення середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії становить 2,44616.

61. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" з 01.03.2019 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) та Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки складає 4404,35 грн. (3764,40 *1,17). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 складає 10773,74грн. (4404,35*2,44616). Загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2019 року складає 8618,99 грн., з яких 5476,62 грн. - основний розмір пенсії за віком (10773,74грн.*0,50833), 374,25 грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 25 років (1497грн.*25%), 2768,12 грн. - доплата шахтарям відповідно до абз.3 ч.1 до ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

62. Згідно матеріалів справи, при розрахунку стажу підземних робіт, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах по списку №1 відповідно до ч.1 статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення'", позивачу було зараховано період перебування на інвалідності протягом 4 років 0 місяців 0 днів, оскільки позивач є інвалідом ІІІ групи. Інвалідність була надана внаслідок професійного захворювання.

63. Отже, період перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання з 17.11.2001 року по 15.11.2005 року було зараховано до страхового стажу, що дає право на отримання пенсії на пільгових умовах.

64. Так, звертаючись із цим позовом позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою від 08.02.2019 року, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року, без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, із зарахуванням до стажу на підземних роботах за Списком №1 часу перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням та нещасним випадком на виробництві, проте, Пенсійним фондом, на думку позивача, було неправомірно відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

65. Так, слід зазначити про те, що в матеріалах пенсійної справи містяться довідки видані ВАТ «Павлоградвугілля» про заробіток позивача для обчислення пенсії за спірний період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року.

66. Отже, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року було надано позивачем до Пенсійного фонду для призначення йому пенсійних виплат.

67. Так, в заяві від 08.02.2019 році позивач просив відповідача перерахувати йому розмір пенсії з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року.

68. Спірний період пільгового стажу підтверджується вказаними довідками та матеріалами пенсійної справи позивача.

69. Достовірність відомостей, зазначених в довідках, відповідачем не оспорюється.

70. Отже, з урахуванням вищевказаного відповідач безпідставно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року та із зарахуванням до стажу на підземних роботах за Списком №1 часу перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням та нещасним випадком на виробництві, проте, Пенсійним фондом, на думку позивача, було неправомірно відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії.

71. Отже, суд дійшов висновку щодо протиправної бездіяльності Пенсійного фонду, яка виразилась у нездійсненні позивачу перерахунку пенсії з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, та з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, на підстави заяви від 08.02.2019 року.

72. Також, враховуючи характер спірних правовідносин, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є саме зобов`язання відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року та з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, починаючи з 08.02.2019 року, тобто з дня подачі позивачем заяви до Пенсійного фонду, з урахуванням виплачених сум.

73. Так, згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

74. Пунктом 8 частини 1 статті 4 КАС України передбачено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

75. Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень.

76. Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

77. Отже, на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог ОСОБА_1 , у зв`язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

78. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

79. Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

80. Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

81. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "доброго врядування".

82. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах "Beyeler v. Italy" № 33202/96, "Oneryildiz v. Turkey" № 48939/99, "Moskal v. Poland" № 10373/05).

83. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі "Hasan and Chaush v. Bulgaria" № 30985/96).

84. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

85. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

86. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року, з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, на підставі його заяви від 08.02.2019 року.

87. Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, та визнанню протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року та з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, згідно його заяви №936/П-09 від 08.02.2019 року, а також зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року та з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, починаючи з 08.02.2019 року, з урахуванням виплачених сум.

88. Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає про таке.

89. Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.

90. Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

91. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

92. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року та з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, згідно поданої заяви від 08.02.2019 року №936/П-09.

93. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку заробітної плати за період з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року без використанням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.12.2007 року та з урахуванням стажу роботи за час знаходження на пенсії по інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням, починаючи з 08.02.2019 року, з урахуванням виплачених сум.

94. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 гривень.

95. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

96. Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

97. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

98. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

99. Повний текст рішення складено 23.09.2019 року.

Суддя В.В Ільков