
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2019 року Справа № 160/3571/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Бурцевій Я.Е.
за участю:
представника позивача Чабаненко А.Л.
представника відповідача Якимова Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Кам`янської міської ради "ТРАМВАЙ" до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування пункту 2 припису, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство Кам`янської міської ради "ТРАМВАЙ" (далі - КП Кам`янської міської ради "ТРАМВАЙ", позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (далі - ГУ Держпраці у Дніпропетровській області, відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 2 припису про усунення виявлених порушень №ДН1362/273/АВ/П від 18.03.2019 року.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач не погоджується з висновками, які викладені в акті перевірки №ДН1362/273/АВ від 11.03.2019 року та з пунктом 2 припису №ДН1362/273/АВ/П від 18.03.2019 року, оскільки підприємство дотримується умов оплати праці, встановлених у колективному договорі.
Ухвалою суду від 14.05.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
ГУ Держпраці у Дніпропетровській області надано до суду відзив на позов, у якому відповідач заперечував проти позову та в обгрунтування своєї позиції зазначив, що під час інспеційного відвідування перевіряючими встановлено, що підприємством не було дотримано умов оплати праці, які визначені у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими угодами, а саме не відбулося підвищення розміру тарифних ставок (окладів) протягом 2018 року та підвищення тарифних ставок посадових окладів з 01.01.2019 року відбулося в нижчому розмірі, ніж встановлено в змінах внесених до Територіальної угоди на 2018-2019 роки. У зв`язку з чим, відповідачем було складено припис, яким зобов`язано позивача усунути виявлені порушення.
05.06.2019 року перенесено підготовче засідання на 19.06.2019 року, у зв`язку з відрядженням судді; 19.06.2019 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 01.07.2019 року; 01.07.2019 року оголошено перерву у підготовчому засіданні на 11.07.2019 року, у зв`язку з неявкою учасників справи; 11.07.2019 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 23.07.2019 року; 23.07.2019 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 29.07.2019 року для надання часу учасниками справи ознайомитись з матеріалами справи; 29.07.2019 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 05.09.2019 року.
В судовому засіданні 05.09.2019 року представник позивача підтримала позов та просила суд задовольнити позов. Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
Судом встановлено, що у період з 04.03.2019 року по 11.03.2019 року ГУ Держпраці у Дніпропетровській області проведено інспекційне відвідування КП Кам`янської міської ради "ТРАМВАЙ", за результатами якого складено акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю від 11.03.2019 року №ДН1362/273/АВ (а.с. 13-21).
Перевіркою встановлено наступні порушення, зокрема, вимог частини 2 статті 97 КЗпП України, частини 1 статті 15 Закону України "Про оплату праці" та підпунктів 4.7, 4.9 Колективного договору на 2017-2018 роки, та вимог територіальної угоди та змін до неї - не були дотримані умови оплати праці, визначені у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами, а саме: при встановленому законодавством підвищенні прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.07.2018 року - до 1841 грн., та з 01.12.2018 року - 1921 грн.,та перегляду розміру відсотків (збільшення до 140%) до прожиткового мінімуму, визначених згідно до змін внесених до Територіальної угоди на 2018-2019 роки, на підприємстві не відбулося підвищення розміру тарифних ставок (окладів) протягом 2018 року та підвищення тарифних ставок посадових окладів з 01.01.2019 року відбулося в нижчому розмірі ніж встановлено в змінах, внесених до Територіальної угоди на 2018-2019 роки, замість збільшення коефіцієнта відношення ставки робітника І розряду до прожиткового мінімуму - 1,4 фактично відбулося на коефіцієнти 1,2 або 1,3.
Позивач надав заперечення на акт інспекційного відвідування від 11.03.2019 року №ДН1362/273/АВ, які розглянути відповідачем, про що повідомлено позивача листом №32-4.4-3 від 14.03.2019 року, у якому зазначено, що висновки, зроблені в акті інспекційного відвідування правильні і відповідають вимогам діючого законодавства (а.с. 25-27).
На підставі акту інспекційного відвідування від 11.03.2019 року №ДН1362/273/АВ відповідачем винесено припис №ДН1362/273/АВ/П від 18.03.2019 року, яким зобов`язано позивача усунути порушення, зокрема, частини 2 статті 97 КЗпП України, частини 1 статті 15 Закону України «Про оплату праці» (а.с. 28-30).
Позивач 21.03.2019 року надав до ГУ Держпраці у Дніпропетровській області лист №280/02 про виконання припису, у якому зазначено, зокрема, щодо порушення частини 2 статті 97 КЗпП України, частини 1 статті 15 Закону України "Про оплату праці": з метою усунення вказаних порушень 21.03.2019 року по підприємству видано наказ про проведення перерахунку оплати праці працівниками підприємства з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму протягом 2018 року та застосуванням коефіцієнту відношення тарифної ставки робітника 1 розряду до прожиткового мінімуму - 1,4 (а.с. 31-33).
Надаючи оцінку спірним правовідносинами, суд виходить з наступного.
Частинами 2, 3 статті 97 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом; конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.
Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами (частина 4 статті 97 КЗпП України).
Частиною 4 статті 6 Закону України «Про оплату праці» визначено, що тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі: тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати; міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом.
28.03.2017 року на конференції трудового колективу укладено Колективний договір між роботодавцем та трудовим колективом КП Кам'янської міської ради "ТРАМВАЙ" по забезпеченню економічного та соціального розвитку трудового колективу і захисту прав працівників на 2017-2018 роки, який зареєстровано виконавчим комітетом Кам'янської міської ради за №149 від 30.05.2017 року.
Пунктом 4.7 Колективного договору на 2017-2018 роки встановлено мінімальну тарифну ставку (оклад) за просту некваліфіковану працю та тарифну ставку робітника І розряду у розмірі не менше 120 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб установленого на 1 січня календарного року.
Згідно з Пунктом 4.9 Колективного договору на 2017-2018 роки періодично переглядається розмір гарантованої тарифної ставки працівника простої некваліфікованої праці у відповідності з законодавчими актами України.
28.12.2017 року до Колективного договору на 2017-2018 роки внесено зміни на 2018 рік, які зареєстровані виконавчим комітетом Кам`янської міської ради реєстраційний №62 від 05.09.2018 року.
Пунктом 4.4 Змін до Колективного договору на 2018 рік встановлено що норми колективного договору не допускають оплату праці нижче від норм, визначених Територіальною угодою між департаментом житлово - комунального господарства та будівництва облдержадміністрації, обласною організацією роботодавців житлово -комунального господарства Дніпропетровської області і обласною організацією профспілки працівників житлово - комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення 2018-2019 роки від 11.12.2017 №8.
Пунктом 4.2 Територіальної угоди між департаментом житлово - комунального господарства та будівництва облдержадміністрації, обласною організацією роботодавців житлово - комунального господарства Дніпропетровської області і обласною організацією профспілки працівників житлово - комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення 2018-2019 роки від 11.12.2017 року №8 встановлено мінімальну тарифну ставку (оклад):
- за просту некваліфіковану працю у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для працездатних осіб, при наявності фінансової можливості у розмірі до 120% прожиткового мінімуму;
- тарифну ставку робітника 1 розряду в розмірі не менше 120 % розміру прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для працездатних осіб.
Розділом 4 Територіальної угоди на 2018-2019 роки встановлено, що сторони визначають обов`язковими відповідно до ст. 97 КЗпП України, ст. 15 Закону України «Про оплату праці» норми Генеральної, міжгалузевої, галузевих угод вищого рівня, а також норми цієї угоди з питань оплати праці для їх застосування при укладанні колективних договорів підприємств, як мінімальні гарантії, нижче від яких не може провадитись оплата праці працівників.
В додатку №5 змін до Колективного договору на 2018 рік мінімальна тарифна ставка за просту некваліфіковану працю в розмірі (І розряду) -12,73 грн. (1762*120%); для працівників депо за просту некваліфіковану працю в розмірі (І розряду) - 20,37 грн.
Наказом КП Кам'янської міської ради "ТРАМВАЙ" від 29.12.2017 року №875 встановлено з 01.01.2018 року розробити та ввести в дію годинні тарифні ставки та посадові оклади відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 року №2246-VІІ та Колективного договору на 2017-2018 роки підприємства з урахуванням Територіальної угоди між департаментом житлово-комунального господарства та будівництва облдержадміністрації, обласною організацією роботодавців житлово-комунального господарства Дніпропетровської області і обласною організацією профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення 2018-2019 роки від 11.12.2017 року №8.
В той же час, згідно до змін внесених до Територіальної угоди між департаментом житлово - комунального господарства та будівництва облдержадміністрацією, обласною організацією роботодавців житлово - комунального господарства Дніпропетровської області і обласною організацією профспілки працівників житлово - комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення 2018-2019 роки, зареєстрованих Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації за №2 від 06.03.2018 року, встановлено мінімальну тарифну ставку (оклад):
- за просту некваліфіковану працю у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для працездатних осіб, при наявності фінансової можливості у розмірі до 120% прожиткового мінімуму;
- тарифну ставку робітника 1 розряду в розмірі не менше 140% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для працездатних осіб.
Отже, змінами до Територіальної угоди на 2017-2018 роки збільшено тарифну ставку робітника 1 розряду з 120% на 140%.
В судовому засіданні встановлено та позивачем не заперечується, що з 01.01.2018 року на підприємстві не відбулось підвищення розміру тарифних ставок (окладів) з 120% на 140%, як передбачено змінами від 06.03.2018 року, внесеними до Територіальної угоди на 2018-2019 роки.
Суд критично оцінює доводи позивача про те, що Колективним договором не передбачено періодично переглядати розміри відсотків до прожиткового мінімуму тільки на підставі змін до Територіальної угоди, оскільки вказані доводи суперечать пункту розділу 4 Територіальної угоди, у якому зазначено, що норми цієї угоди з питань оплати праці є обов`язковими для їх застосування при укладанні колективних договорів підприємств, як мінімальні гарантії, нижче від яких не може провадитись оплата праці працівників.
Пунктом 1.4 Колективного договору на 2017-2018 роки встановлено, що колективний договір не обмежує прав сторін щодо внесення змін та доповнень в період його дії. Зміни та доповнення до колдоговору вносяться у зв`язку зі змінами чинного законодавства з питань, що є предметом цього колективного договору та за ініціативою сторін після проведення переговорів (консультацій) і досягнення домовленості. Зміни мають право вносити ті, хто укладав - колективний договір, робоча група із представників адміністрації і СПО.
Тобто, у разі внесення певних змін до Територіальної угоди, підприємства повинні вносити також відповідні зміни до Колективних договорів.
Відповідно до статті 10 КЗпП України колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов`язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про колективні договори і угоди" №3356-ХІІ від 01.07.1993 року положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов`язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод діють безпосередньо і є обов`язковими для всіх суб`єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.
З аналізу викладених норм права та обставин справи, суд вважає, що факти не підвищення розміру тарифних ставок (окладів) протягом 2018 року знайшли своє підтвердження, а тому висновки ГУ Держпраці в Дніпропетровській області є правомірними та обґрунтованими.
З приводу встановленого в акті інспекційного відвідування порушення щодо підвищення тарифних ставок посадових окладів з 01.01.2019 року в нижчому розмірі ніж встановлено в змінах, внесених до Територіальної угоди на 2018-2019 роки, суд зазначає наступне.
Пунктом 4.12 Колективного договору на 2017-2018 роки встановлено, що при визначенні посадових окладів використовувати коефіцієнти співвідношень розмірів місячних посадових окладів керівних працівників, професіоналів, фахівців і службовців підприємства до тарифної ставки працівника 1-го розряду згідно з галузевою угодою.
Як вже було зазначено, до Територіальної угоди на 2018-2019 роки було внесено зміни від 06.03.2018 року згідно яких коефіцієнт відношення ставки робітника І розряду до прожиткового мінімуму складає 1,4.
Відповідно до наказу КП Кам`янської міської ради "ТРАМВАЙ" від 29.12.2018 року №525 з 01.01.2019 встановлено:
- розрахунки годинних тарифних ставок робітників І розряд депо, служби колії, служби електрогосподарства, відділу головного механіка, відділу автотранспортних перевезень (слюсарі) та робітники інших підрозділів провадити з урахуванням прожиткового мінімуму - 1921 грн. коефіцієнта відношення ставки робітника І розряду до прожиткового мінімуму - 1,3;
- розрахунки посадових окладів керівних працівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців провадити з урахуванням прожиткового мінімуму -1921 грн., коефіцієнта відношення ставки робітника І розряду до прожиткового мінімуму - 1,2;
- розрахунки годинних тарифних ставок (окладів) за просту некваліфіковану працю службовців провадити з урахуванням прожиткового мінімуму - 1921 грн. коефіцієнт відношення ставки робітника І розряду до прожиткового мінімуму - 1,2.
Отже, з викладеного вбачається, що з 01.01.2019 року позивачем було здійснено підвищення тарифних ставок посадових окладів на розмір коефіцієнта 1,2 та 1,3, тобто у меншому розмірі, ніж визначено змінами до Територіальної угоди на 2018-2019 роки.
Крім того, суд звертає увагу, що позивач фактично визнав вказане порушення, оскільки на виконання пункту 2 оскаржуваного припису виніс наказ "Про проведення перерахунку" №116 від 21.03.2019 року, згідно якого наказано:
- провести перерахунок розміру тарифних ставок (окладів) за 2018 рік та здійснити розрахунок доплат з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.07.2018 року - до 1841 грн., та з 01.12.2019 року - до 1921 грн.;
- провести розрахунок доплат за січень-лютий 2019 року з урахуванням коефіцієнту відношення тарифної ставки робітника 1 розряду до прожиткового мінімуму - 1,4.
Отже, відповідач дійшов вірного висновку про наявність порушення чинного законодавства позивачем, внаслідок чого пункт 2 припису №ДН1362/273/АВ/П від 18.03.2019 року є правомірним.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги досліджені в судовому засіданні докази та встановлені на їх підставі обставини справи, суд дійшов висновку, що оскаржуваний пункт 2 припису №ДН1362/273/АВ/П від 18.03.2019 року є таким, що прийнятий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Обставини, на які посилається позивач, не можуть вважатися підставами для його скасування.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог КП Кам`янської міської ради "ТРАМВАЙ".
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Комунального підприємства Кам`янської міської ради "ТРАМВАЙ" (адреса: 51931, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Москворецька, буд. 19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 31197458) до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (адреса: 49107, м. Дніпро, вул. Казакова, 3; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39788766) про визнання протиправним та скасування пункту 2 припису - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 23 вересня 2019 року, у зв`язку з перебування судді на навчанні з 16.09.2019 року по 20.09.2019 року включно.
Суддя М.В. Бондар