Рішення № 84423099, 17.09.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2019
Номер справи
140/2198/19
Номер документу
84423099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2198/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Шопік М.М.,

за участі представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Борсук С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьк, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинської митниці ДФС про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205100/2019/00191 від 18.01.2019, зобов`язання відповідача прийняти електронну митну декларацію №UA205100/2019/001426 від 18.01.2019, зобов`язання відповідача підготувати та подати до Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про повернення ОСОБА_1 надмірно сплачених митних платежів у сумі 38 958 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 із залученням ПП "ВЕСТБРОК" здійснював митне оформлення в режимі імпорту товару - "Автомобіль легковий, марка VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1” , який був придбаний за суму 12 400,00 Євро.

У зв`язку з цим декларантом було оформлено та подано до Волинської митниці ДФС митну декларацію №UA205100/2019/001426 від 18.01.2019, а також наступний пакет документів: техпаспорт на автомобіль; договір купівлі-продажу автомобіля (фактуру); інвойс на товар; квитанцію №701-03-87-116 про оплату товару в сумі 12 400 Євро.

За результатами перевірки митної декларації та доданих до неї документів відповідачем складена картка-відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів комерційного призначення №UA205100/2019/00191 від 18.01.2019.

Зазначає, що у зв`язку з необхідністю розмитнення ввезеного автомобіля, позивачем додатково сплачено на рахунок Волинської митниці ДФС кошти в сумі 38 958, 00 грн., згідно квитанції №4653 від 22.01.2019 року та декларантом ПП «ВЕСТБРОК» подано нову електронну митну декларацію за №001619 від 22.01.2019 року.

Вважає дії відповідача по коригуванню (фактичній зміні) митної вартості на ввезений автомобіль протиправними.

На підставі вищенаведеного просить визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205100/2019/00191 від 18.01.2019, зобов`язати відповідача прийняти електронну митну декларацію №UA205100/2019/001426 від 18.01.2019, зобов`язати відповідача підготувати та подати до Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про повернення ОСОБА_1 надмірно сплачених митних платежів у сумі 38 958 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 11:00 05 серпня 2019 року. Явку позивача ОСОБА_1 визнано обов`язковою.

У відзиві на позовну заяву від 05.08.2019 представник відповідача позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з наступних підстав.

Під час здійснення митного контролю та митного оформлення легкового автомобіля, марки VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 за митною декларацією №UA205100/2019/001426 від 18.01.2019 посадовою особою митниці встановлено, що у гр.44 та гр.В митної декларації №UA205100/2019/001426 зазначено реквізити платіжного доручення, що підтверджує сплату митних та інших платежів від 10.01.2019 №ПН2797, яке за результатами перевірки даних в АСМО «Інспектор» відсутнє. Посадовою особою митниці враховуючи факт відсутності платіжного доручення від 10.01.2019 № ПН2797, за яким нібито було сплачено кошти в рахунок попередньої оплати за митне оформлення транспортного засобу, що суперечить вимогам ст.266 Митного кодексу України, Податкового кодексу України та Закону України «Про митний тариф України» у відповідності до ст.256 МК України було прийнято рішення про відмову у митному оформлені.

З огляду на вищевказане, посадовою особою митниці винесено картку відмову у митному оформленні (випуску) товарів від 18.01.2019 року №UA205100/2019/00191 та роз`яснено вимоги, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення - привести у відповідність вимоги наказу МФУ від 30.05.2012 року №651, ст.266 МК України та нормам Податкового кодексу України та перерахувати на рахунок митного органу суму коштів, необхідну для забезпечення сплати митних платежів до Державного бюджету України.

Декларантом в інтересах позивача повторно подано МД №UA2051000/2019/001619 від 22.01.2019 року на товар "Автомобіль легковий, марка VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 ". Згідно граф 12, 45 митну вартість вказаного т/з декларантом заявлено на рівні 519 197, 45 грн. (16 350 Євро). При цьому, при визначенні та обрахунку числового значення митної вартості декларантом було застосовано 6 резервний метод, передбачений ст.64 МК України (графа 43 МД).

Вказує, що згідно поданої декларантом МД №UA2051000/2019/001619 від 22.01.2019 року товар випущено у вільний обіг, тому визначення митної вартості т/з на суму 399 452, 48 грн. та повернення митних платежів, які на думку позивача є надмірними, в правовому полі неможливо. Так же є неможливим і прийняття в роботу відмовленої митної декларації від 18.01.2019 року №UA2050100/2019/001426, адже товар, який пред`являвся до митного оформлення по даній ВМД, вже оформлений у вільний обіг за іншою митною декларацією.

З огляду на вищевказане, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

05.08.2019 судове засідання було відкладено на 12:00 27 серпня 2019 року, у зв`язку з неявкою позивача.

27.08.2019 судове засідання було відкладено на 12:00 17 вересня 2019 року у зв`язку з клопотанням представника позивача про відкладення розгляду справи.

17.09.2019 у судове засідання позивач не прибув. Протокольною ухвалою суд ухвалив здійснювати розгляд справи у відсутності позивача.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд їх задовольнити повністю.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог позивача заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив суд відмовити у задоволенні позовних позивача повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що з метою митного оформлення транспортного засобу декларантом ПП "ВЕСТБРОК", в інтересах ОСОБА_1 , подано для митного оформлення митну декларацію №UA205100/2019/001426 від 18.01.2019 щодо товару - "автомобіль легковий, марка VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 ", декларантом в графі 42 якої задекларовано ціну товару в сумі 12 400 Євро.

На підтвердження обґрунтованості заявленої в митній декларації митної вартості товару та обраного методу її визначення декларант надав митному органу разом з декларацією такі документи: техпаспорт на автомобіль; договір купівлі-продажу автомобіля (фактуру); інвойс на товар; квитанцію №701-03-87-116 про оплату товару в сумі 12 400 Євро.

За результатами перевірки даних в АСМО "Інспектор" платіжне доручення від 10.01.2019 №ПН2797 відсутнє.

З огляду на що, Волинською митницею винесено картку відмову у митному оформленні (випуску) товарів від 18.01.2019 року №UA205100/2019/00191.

22.01.2019 декларантом в інтересах позивача повторно подано МД №UA2051000/2019/001619 на товар "Автомобіль легковий, марка VOLVO V60 , 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 ", у графах 12, 45 якої митну вартість вказаного транспортного засобу декларантом заявлено на рівні 519 197, 45 грн. (16 350 Євро) та згідно якої транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

14.06.2019 позивачем було подано скаргу до Волинської митниці, за результатами розгляду якої відповідач листом №ШУ4088/10/03-70-66 від 02.07.2019 повідомив позивача про відсутність підстав для повернення в роботу митної декларації, по якій митним органом прийнято рішення про відмову у митному оформленні та роз`яснив порядок та процедуру повернення помилково та/або надмірно сплачених до бюджету коштів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно статті 264 Митного кодексу України (далі - МК України) митна декларація реєструється та приймається органом доходів і зборів у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Митна декларація та інші документи подаються органу доходів і зборів в електронному вигляді з дотриманням вимог цього Кодексу або на паперових носіях. Митна декларація на паперовому носії супроводжується її електронною копією. Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, що визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, - декларація митної вартості. Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 335 цього Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою у встановленому порядку в митній декларації. На вимогу органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати органу доходів і зборів оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів.

Органам доходів і зборів забороняється вимагати надання декларантом або уповноваженою ним особою документів та/або відомостей, якщо цим Кодексом та іншими законами України передбачено надання таких документів (відомостей) органам доходів і зборів державними органами, установами та організаціями, уповноваженими на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, через єдиний державний інформаційний веб-портал "Єдине вікно для міжнародної торгівлі", а також приймати і використовувати такі документи та/або відомості, надані декларантом або уповноваженою ним особою, для здійснення митних формальностей, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.5-10 ст.264 МК України з метою визначення правильності заповнення поданої митної декларації та відповідності доданих до неї документів установленим вимогам орган доходів і зборів здійснює перевірку митної декларації.

Митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою органу доходів і зборів, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо), у тому числі з використанням інформаційних технологій.

У випадках, коли з причин, визнаних органом доходів і зборів обґрунтованими, окремі документи, визначені цим Кодексом, не можуть бути представлені разом з митною декларацією, дозволяється подання таких документів протягом часу, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

З моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Орган доходів і зборів не має права відмовити у прийнятті митної декларації, якщо виконано всі умови, встановлені цим Кодексом.

Відмова органу доходів і зборів у прийнятті митної декларації повинна бути вмотивованою, а про причини відмови має бути письмово повідомлено декларанта.

Орган доходів і зборів відмовляє у прийнятті митної декларації виключно з таких підстав:

1) митна декларація не містить усіх відомостей або подана без документів, передбачених статтею 335 цього Кодексу;

2) електронна митна декларація не містить встановлених законодавством обов`язкових реквізитів;

3) митну декларацію подано з порушенням інших вимог, встановлених цим Кодексом.

У разі відмови у прийнятті митної декларації посадовою особою органу доходів і зборів заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Частинами 1, 2 статті 256 МК України визначено, що відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення органу доходів і зборів про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.

У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз`яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження.

Як встановлено судом, 18.01.2019 для митного оформлення товару декларантом ПП "ВЕСТБРОК", в інтересах ОСОБА_1 , подано для митного оформлення митну декларацію №UA205100/2019/001426 від 18.01.2019 щодо товару - "автомобіль легковий, марка VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 ". Митну вартість визначено на рівні 12 400 Євро.

При прийнятті митної декларації посадовою особою Волинської митниці встановлено, що у гр.44 та гр.В митної декларації №UA205100/2019/001426 від 18.01.2019 декларантом зазначено реквізити платіжного доручення від 10.01.2019 №ПН2797, що підтверджує сплату митних та інших платежів.

Проте, за результатами перевірки даних в АСМО "Інспектор" посадовою особою Волинської митниці встановлено, що платіжне доручення з вищевказаними реквізитами відсутнє.

Пунктом 4 ч.1 ст.266 МК України, декларант зобов`язаний у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу.

Відповідно до п.9 Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом ДМСУ від 17.11.2005 року №1118, не підлягає пропуску через митний кордон України транспортний засіб, зокрема, що ввозиться в Україну для вільного обігу й за який не сплачено податки і збори, що підлягають сплаті при переміщенні ТЗ через митний кордон України.

Враховуючи факт відсутності платіжного доручення від 10.01.2019 №ПН2797, а відтак і сплати митних платежів, що суперечить вимогам ст.266 Митного кодексу України, Податкового кодексу України та Закону України "Про митний тариф України", у відповідності до ст.256 МК України, Волинською митницею було прийнято рішення про відмову у митному оформлені.

З огляду на що, Волинською митницею винесено картку відмову у митному оформленні (випуску) товарів від 18.01.2019 року №UA205100/2019/00191 та роз`яснено вимоги, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення - привести у відповідність вимоги наказу МФУ від 30.05.2012 року №651, ст.266 МК України та нормам Податкового кодексу України та перерахувати на рахунок митного органу суму коштів, необхідну для забезпечення сплати митних платежів до Державного бюджету України.

При цьому, як встановлено судом, жодних рішень про коригування заявленої декларантом у декларації №UA205100/2019/001426 від 18.01.2019 митної вартості транспортного засобу - "автомобіль легковий, марка VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 " Волинською митницею ДФС не приймалось.

Враховуючи відсутність в АСМО "Інспектор" даних щодо надходження на рахунки Волинської митниці коштів згідно платіжного доручення від 10.01.2019 №ПН2797, суд вважає, що в митного органу обґрунтовано виникли сумніви щодо сплати позивачем митних платежів за придбаний автомобіль, що, в свою чергу, й слугувало підставою для винесення картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205100/2019/00191 від 18.01.2019.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, декларантом на вимогу митного органу не вчинено будь-яких дій спрямованих на підтвердження сплати позивачем митних платежів згідно платіжного доручення від 10.01.2019 №ПН2797.

Натомість, 22.01.2019 декларантом ПП "ВЕСТБРОК", в інтересах ОСОБА_1 , повторно подано МД №UA2051000/2019/001619 від 22.01.2019 року на товар «Автомобіль легковий, марка VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 ...». Згідно граф 12, 45 митну вартість вказаного т/з декларантом заявлено на рівні 519 197,45 грн. (16 350 Євро).

При визначенні та обрахунку числового значення митної вартості декларантом було застосовано 6 резервний метод, передбачений ст.64 МК України (графа 43 МД).

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, декларантом самостійно визначено розмір митної вартості товару на рівні 519 197, 45 грн., що еквівалентно 16 350 Євро, із використанням 6 резервного методу.

А відтак, твердження позивача про протиправність дій посадових осіб Волинської митниці по коригуванню та фактичній зміні митної вартості транспортного засобу «Автомобіль легковий, марка VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 ...» не відповідають дійсності, оскільки, як встановлено судом, рішення про коригування митної вартості товарів щодо вищевказаного транспортного засобу Волинською митницею не приймалося, при цьому декларантом позивача самостійно у МД №UA2051000/2019/001619 від 22.01.2019 в графах 12, 45 митну вартість транспортного засобу заявлено на рівні 519 197, 45 грн. з використанням 6 резервного методу.

Таким чином, позивач не погоджується з митною вартістю транспортного засобу, яку ж сам і визначив його декларант - ПП "ВЕСТБРОК" у митній декларації №UA2051000/2019/001619 від 22.01.2019.

У зв`язку із чим, позовні вимоги позивача про зобов`язання визначити митну вартість автомобіля VOLVO V60, 2015 року випуску, кузов № НОМЕР_1 на суму 399 452, 48 грн. та зобов`язання підготувати висновок та подати Державній казначейській службі України про повернення надмірно сплачених митних платежів у сумі 38 958 грн. також не підлягають задоволенню, оскільки позивачем самостійно визначено митну вартість, яку вказано у поданій ним митній декларації.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 КАС України.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зобов`язання вчинити дії є необґрунтованими та безпідставними, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Митного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , код: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Волинська митниця Державної фіскальної служби, код ЄДРПОУ 39472698, адреса: 44350, Волинська область, Любомльський район, с. Римачі, вул. Призалізнична, 13.

Суддя Ю.Ю. Сорока

Повний текст судового рішення складено 20.09.2019.