Рішення № 84401042, 20.09.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2019
Номер справи
420/4136/19
Номер документу
84401042
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4136/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява” про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання надати публічну інформацію, яка визначена у запиті,-

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява”, в якому просив:

1. Визнати протиправною бездіяльність Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява” у вигляді ненадання ОСОБА_1 відповіді на запит щодо надання публічної інформації від 07.05.2019 року та зобов`язати Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява” надати ОСОБА_1 публічну інформацію, яка визначена у запиті, в повному обсязі.

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

07.05.2019 р. позивач відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надіслав на електронну пошту Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява”, яка значиться в ЄДРПОУ відповідно до відомостей, опублікованих на сайті https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch, запит на публічну інформацію щодо інформації про встановлення вартості послуг із водопостачання та електропостачання для побутових споживачів на території та/чи членів ОГСТ «Ява» та копію річної фінансової звітності за 2017 р. по теперішній час.

Позивач зазначив, що до теперішнього часу на зазначений запит відповіді не отримав у строки встановленні чинним законодавством, що є порушенням вимог ст.20 Закону «Про доступ до публічної інформації».

16.07.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановив відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для надання відзиву на позовну заяву.

Ухвалу про відкриття провадження суд направив на адресу засобами поштового зв`язку, яка значиться в ЄДРПОУ відповідно до відомостей, опублікованих на сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 а саме АДРЕСА_1 . Однак поштове відправлення було повернуто на адресу суду з відміткою «Повертається».

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом

Так, суд встановив, що 07.05.2019 р. позивач відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надіслав на електронну пошту відповідача яка значиться в ЄДРПОУ відповідно до відомостей, опублікованих на сайті https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch, запит на публічну інформацію щодо інформації про встановлення вартості послуг із водопостачання та електропостачання для побутових споживачів на території та/чи членів ОГСТ «Ява» та копію річної фінансової звітності за 2017 р. по теперішній час.

Однак відповідач до теперішнього часу на зазначений запит відповіді не надав у строки встановленні чинним законодавством, що є порушенням вимог ст.20 Закону «Про доступ до публічної інформації».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

IV Джерела права та висновки суду.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України “Про доступ до публічної інформації” від 13 січня 2011 року № 2939-VI(далі по тексту – Закон № 2939-VI).

Відповідно до ст.1 Закону № 2939-VI, публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ст. 3 Закону № 2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується, в тому числі, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно з ст.12Закону № 2939-VI визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації – фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;

2)розпорядники інформації – суб`єкти визначені у ст..13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Пункт 4 ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VI передбачає, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями – стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Позивач зазначив, що відповідач здійснює експлуатацію мереж водо та електропостачання , здійснює передачу води та електричної енергії на території ОГСТ «Ява», зокрема має ознаки малої системи розподілу відповідно до п.9.1 Кодексу систем розподілу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. №310, а отже є розпорядником публічної інформації відповідно до п.4 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно з ст.23 Закону України «Про громадські об`єднання» громадське об`єднання зі статусом юридичної особи, створені ним юридичні особи (товариства підприємства) зобов`язані вести бухгалтерський облік, фінансову та статистичну звітність бути зареєстрованими в органах доходів і зборів та сплачувати до бюджету обов`язкові платежі відповідно до закону. Надання громадським об`єднанням, створеним ними юридичним особам (товариствам, підприємствам) пільг у тому числі з оподаткуванням здійснюється на підставах та в порядку, визначених законом.

Відповідно до ст. 14 Закону № 2939-VI обов`язок відповідача надавати та оприлюднювати достовірну точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Стаття 19 Закону № 2939-VI, запит на інформацію – це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до ст..14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом, крім випадків, передбачених законом. На фінансову звітність не розповсюджується заборона щодо поширення статистичної інформації. Підприємства зобов`язані надавати копії фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за запитом юридичних та фізичних осіб у порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно з ст.2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно – правових форм і форм власності, на представництва іноземних суб`єктів господарської діяльності, які зобов`язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.

Таким чином, суд робить висновок, що Законом України «Про доступ до публічної інформації» не передбачено жодної іншої підстави для ненадання інформації запитувачу, зокрема і несплата за надання публічної інформації, яка становить суспільний інтерес. Також Законом не передбачено право розпорядників інформації встановлювати такі підстави. Відмова розпорядника інформації з будь-яких інших підстав, окрім передбачених статтею 22 цього є протиправною.

Суд зазначає, що на час розгляду справи відповідач не надав жодного доказу щодо розгляду заяви позивача щодо надання інформації.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 255, 293, 295, 371 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява” у вигляді ненадання ОСОБА_1 відповіді на запит щодо надання публічної інформації від 07.05.2019 року та зобов`язати Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява” надати ОСОБА_1 публічну інформацію, яка визначена у запиті, в повному обсязі.

3.Стягнути з Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява” на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім),40 грн.

4. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

6. Позивач- ОСОБА_1 адреса, АДРЕСА_2 ІПН НОМЕР_1 .

Відповідач - Об`єднання громадян “Садівниче товариство “Ява” адреса: 67832, Одеська область, Овідіопольський район, селище міського типу Великодолинське, СТ «Ява», Лінія 42, буд. 8-Б, код ЄДРПОУ: 23208074.

Суддя О.Я. Бойко

.