
Справа № 420/1941/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1 (представник за довереністю)
відповідач: ОСОБА_2 (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом акціонерного товариства “Українська залізниця” (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, Код ЄДРПОУ 40075815) до Департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради (65026, м. Одеса, Польський узвіз, 6, Код ЄДРПОУ 41820248) про скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ОД184/939/АВ/П/ЗБ/ФС/20 від 12.03.2019р.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства “Українська залізниця” до Одеської міської ради Департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради, в якій позивач просить:
скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ОД184/939/АВ/П/ЗБ/ФС/20 від 12.03.2019р.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду від 05.04.2019р. позовну заяву залишено без руху; надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
В обґрунтування позову зазначено, що у Департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради відсутні повноваження здійснювати державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами. Постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ОД184/939/АВ/П/ЗБ/ФС/20 від 12.03.2019р. винесено за відсутності жодних доказів щодо підтвердження недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, та взагалі із зазначенням невірно визначеної суми штрафу. Крім того, позивачем зазначено, що постановою помилково встановлено порушення строків виплати заробітної плати працівнику, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць (ч.1 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України № 108) , а саме не виплату інспектору відділу кадрів Майданник ОСОБА_3 Л. з вересня 2018 року по грудень 2018 року надбавки у розмірі 25 % посадового окладу, яка встановлена наказом №ПКВЧД-3-04/1322 від 19.09.2019р., оскільки наказ від 19.09.2018 року № ПКВЧД-3-04/1322 був скасований наказом № Г1КВЧД-3- 04/1872 від 29.12.2018 року.
Ухвалою від 13.05.2019 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; призначено судове засідання по справі на 04.06.2019 р.
31.05.2019р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що відповідно до ст.259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами-підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 2 Порядку № 295 контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань зокрема інспекторами праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин). Те ж саме зазначено в пп. 2.2.1 Положення про департамент аналітики та контролю Одеської міської ради.
Зазначені форми здійснення контролю за додержанням законодавства про працю проводяться з підстав, передбачених пунктом 5 Порядку №295 у тому числі пп.1 за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю.
Відповідач зазначає, що 31.01.2019р.на адресу департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради надійшла колективна скарга працівників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 за вхідним номером Ко-7/01-11 стосовно ймовірних порушень трудового законодавства України Пасажирським вагонним депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця». За результатами проведеної перевірки винесено постанову на підставі абз. 3 ч.2 ст. 265 КЗпП України за порушення Пасажирським вагонним депо станції Одеса-Головна філія «Пасажирська компанія» ПАТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 41022900) ч.1 ст. 115 КЗпП України, ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці».
Ухвалою суду від 04.06.2018р., яку занесено до протоколу судового засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 18.06.2019р., у зв`язку з необхідністю ознайомлення з матеріалами справи учасників справи.
Ухвалою суду від 18.06.2018р., яку занесено до протоколу судового засідання, задоволено клопотання позивача та судове засідання відкладено на 03.07.2019р.
Ухвалою суду від 03.07.2018р., яку занесено до протоколу судового засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 11.07.2019р. для надання можливості сторонам ознайомитися з матеріалами справи.
Ухвалою суду від 11.07.2019р. ухвалено розгляд справи за позовом акціонерного товариства “Українська залізниця” до Департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради про скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ОД184/939/АВ/П/ЗБ/ФС/20 від 12.03.2019р. проводити за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання; призначено підготовче засідання на 29 серпня 2019 року.
Ухвалою суду від 29.09.2019р. підготовче провадження в адміністративній справі закрито. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10 вересня 2019 року.
У судове засідання 10.09.2019р. з`явилися представники сторін.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
У відкритому судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
31.01.2019р. за вхідним номером Ко-7/01-11 на адресу департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради надійшла колективна скарга працівників ОСОБА_4 , Гірника ОСОБА_7 .Ю. та Майданик О.Л. від 30.01.2019р. стосовно ймовірних порушень трудового законодавства України Пасажирським вагонним депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».
08.02.2019р. департаментом аналітики та контролю Одеської міської ради видно наказ №14-п про здійснення інспекційного відвідування, доручено головним спеціалістам відділу контролю за дотриманням законодавства про працю Департаменту аналітики та контролю 14.02.2019р. здійснити позаплановий захід контролю за додержанням законодавства про працю, у формі інспекційного відвідування - Пасажирського вагонного депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».
Листом № 02-24/118 від 08.02.2019р. департаментом аналітики та контролю Одеської міської ради направлено на адресу Головного управління Держпраці в Одеській області Реєстр інспекційних відвідувань та рішень інспектора праці про відвідування роботодавця (Пасажирське вагонне депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця») та прохання провести повідомну реєстрацію, визначеного у реєстрі, інспекційного відвідування.
14.02.2019р. Державною службою України з питань праці надано інформацію, що інспекційне відвідування внесено до повідомної реєстрації за номером: ОД184/939 - Пасажирське вагонне депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».
14.02.2019р. департаментом аналітики та контролю Одеської міської ради видано направлення №14-02ОД184/939 на здійснення інспекційного відвідування.
18.02.2019 інспекторами праці, головними спеціалістами відділу контролю за дотриманням законодавства про працю департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради ОСОБА_8 та ОСОБА_9 було розпочато інспекційне відвідування Пасажирського вагонного депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» ПАТ «Українська залізниця».
За результатами інспекційного відвідування був складений Акт інспекційного відвідування від 27.02.2019 № ОМС-ОД184/939/АВ/20, який був підписаний начальником депо ОСОБА_10 без заперечень 27 лютого 2019 року.
Накладення на юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, санкцій відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України не охоплюється поняттям «притягнення до адміністративної відповідальності», а адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності компетентних органів (посадових осіб) щодо накладення таких санкцій не підпадають під дію пункту 1 частини першої статті 20 КАС України та, відповідно, підсудні окружним адміністративним судам.
Щодо правових підстав для проведення інспекційного відвідування суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини щодо державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності є Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 року(далі - Закон № 877-V). Даний закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно дост. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбаченихзаконом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (абзац третійстатті 1 Закону № 877-V).
За приписами ч.2ст. 2 Закону № 877-Vдія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення.
Враховуючи, що інспекційне відвідування є формою державного нагляду у сфері господарської діяльності дія Закону № 877-V поширюється на спірні правовідносини.
Частиною 4ст.2 Закону № 877-V передбачено, що заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку, з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України № 96 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба України з питань праці (Держпраця) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який, зокрема, реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (надалі - Порядок № 295) та рекомендовано міським радам міст обласного значення під час здійснення повноважень, передбачених частиною третьою статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» керуватися цією постановою.
Вказана Постанова Кабінету Міністрів України визнана нечинною постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 року по справі № 826/8917/17, однак суд зазначає, що на час здійснення інспекційного відвідування Постанова № 295 була чинною.
Варто відмітити, що відповідно до п. 2 Порядку № 295 контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, зокрема, інспекторами праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин). Те ж саме зазначено в пп. 2.2.1 Положення про департамент аналітики та контролю Одеської міської ради.
Зазначені форми здійснення контролю за додержанням законодавства про працю проводяться з підстав, передбачених пунктом 5 Порядку №295 у тому числі пп.1 за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю.
Крім того, у сфері дотримання законодавства про працю для України діє Конвенція Міжнародної організації праці №81 1947 року «Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі», яка ратифікована Законом України №1985-1V від 08 вересня 2004 року (надалі - Конвенція № 81), статтею 12 якої передбачено, що інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право: а) безперешкодно, без попереднього повідомлення і в будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке підлягає інспекції; b) проходити у денний час до будь-яких приміщень, які вони мають достатні підстави вважати такими, що підлягають інспекції; та с) здійснювати будь-який огляд,перевірку чи розслідування, які вони можуть вважати необхідними для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються, і зокрема: і) наодинці або в присутності свідків допитувати роботодавця або персонал підприємства з будь-яких питань, які стосуються застосування правових норм; іі) вимагати надання будь-яких книг, реєстрів або інших документів, ведення яких приписано національним законодавством з питань умов праці, з метою перевірки їхньої відповідності правовим нормам, і знімати копії з таких документів або робити з них витяги; ііі) зобов`язувати вивішувати об`яви, які вимагаються згідно з правовими нормами; iv) вилучати або брати з собою для аналізу зразки матеріалів і речовин, які використовуються або оброблюються, за умови повідомлення роботодавцю або його представнику про те, що матеріали або речовини були вилучені або взяті з цією метою.
У разі інспекційного відвідування інспектори повідомляють про свою присутність роботодавцю або його представнику, якщо тільки вони не вважатимуть, що таке повідомлення може завдати шкоди виконанню їхніх обов`язків.
Відповідно до ст. 16 Конвенції №81 інспекції на підприємствах проводяться так часто і так ретельно, як це необхідно для забезпечення ефективного застосування відповідних правових норм.
При цьому, норми міжнародного права мають пріоритет перед нормами національного законодавства (ст. 19 Закону від 29.06.04 р.№ 1906-1V «Про міжнародні договори України»), тому проводити позапланові заходи контролю органи місцевого самоврядування мають право за підставами, передбаченими в п. 5 Порядку № 295.
Тобто, Конвенція МОП №81 визначає безумовне дискреційне повноваження інспектора самостійно приймати рішення щодо необхідності проведення інспектування того чи іншого роботодавця для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22.03.2018р. у справі №697/2073/17.
27.02.2019р. складено Акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю №ОМС-ОД184/939/АВ/20, в якому зазначено, що при проведенні інспекційного відвідування інспекторами праці було встановлено, що Наказом № ПКВЧД-3-04/1322 від 19.09.2018р. інспектора відділу кадрів ОСОБА_6 . призначено відповідальною за ведення військового обліку по виробничому підрозділу «Пасажирське вагонне депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» ПАТ «Укрзалізниця» та встановлена доплата у розмірі 25% посадового окладу за ведення військового обліку по депо. Наказ підписаний начальником депо ОСОБА_10 .
Згідно розрахункових листів заробітної плати інспектора відділу кадрів ОСОБА_6 з вересня 2018 року не отримувала вищезазначену доплату у розмірі 25% посадового окладу, чим порушується ст. 115 КЗпП України, ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці».
Вказаний акт, зокрема, підписаний начальником депо ОСОБА_10 без заперечень 27 лютого 2019 року.
Відповідно до п. 21 Порядку №295, якщо об`єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід`ємною частиною. Зауваження можуть бути подані об`єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акта.
В матеріалах справи відсутні заперечення до акту інспекційного відвідування.
Згідно з п. 27 Порядку №295 інспектором праці головним спеціалістом відділу контролю за дотриманням законодавства про працю департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради ОСОБА_8 був винесений Припис про усунення виявлених порушень № ОМС- ОД184/939/АВ/П/20 від 27.02.2019р., яким зобов`язано начальника пасажирського вагонного депо станції Одеса-Головна Ткачика Олексія Богдановича усунути зазначені порушення у строк до 27.03.2019 та примірник якого отримав сам ОСОБА_10
Листом № ПКВЧД-3-14/214 від 28.02.2019 (вх. №161/02-00 від 05.03.2019р.) Пасажирське вагонне депо станції Одеса-Головна філія «Пасажирська компанія» ПАТ «Українська залізниця» повідомило про виконання припису, а саме:
- наказом № ПКВЧД-3-04/1872 від 29.12.2018р. «Про внесення змін до наказу №ПКВЧД-3-04/1832 від 26.12.2018р. «Про призначення відповідального за ведення військового обліку» наказ на встановлення доплати у розмірі 25% посадового окладу інспектору з кадрів ОСОБА_6 скасовано.
04.03.2019р. департаментом аналітики та контролю Одеської міської ради прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу № ОМС-ОД184/939/АВ/П/ІП/20, яким вирішено розглянути справу про накладання штрафу за порушення законодавства про працю, передбачений абз. 2 ч.3 , 8 ст. 268 КЗпП України 12 березня 2019р.
Відповідним повідомленням №02-25/220 повідомлено Пасажирське вагонне депо станції Одеса-Головна філія «Пасажирська компанія» ПАТ «Українська залізниця» про час, дату та місце розгляду справи про накладання штрафу.
Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року №509 (далі - Порядок №509) визначає механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України та ч.ч.2-7 ст.53 Закону України «Про зайнятість населення».
Згідно пункту 2 Порядку №509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).
Відповідно до ч. 2 пункту 2 Порядку №509 штрафи можуть бути накладені на підставі: акта про виявлення під час перевірки суб`єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади.
Згідно пункту 8 Порядку №509, за результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в п.3 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.
Розгляд справ на підставі акта про виявлення під час перевірки суб`єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, акта, зазначеного в абзаці п`ятому п.2 цього Порядку, здійснюється уповноваженими посадовими особами Держпраці та її територіальних органів.
Постанова про накладення штрафу складається у двох примірниках за формою, встановленою Мінсоцполітики, один з яких залишається в уповноваженої посадової особи, що розглядала справу, другий - надсилається протягом трьох днів суб`єктові господарювання або роботодавцю, стосовно якого прийнято постанову, або видається його представникові, про що на ньому робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника. У разі надсилання примірника постанови поштою у матеріалах справи робиться відповідна позначка.
В порядку, передбаченому п. 8 Порядку №509, відбувся розгляд справи про накладання штрафу уповноваженими посадовими особами за результатами якого була складена постанова про накладання штрафу уповноваженими посадовими особами № ОМС- ОД184/939/АВ/П/ЗБ/ФС/20 від 12.03.2018 р. за підписом заступника директора департаменту - начальника відділу контролю за дотримання законодавства про працю департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради Вахрушева С.О., другий примірник якої відправлено на адресу Пасажирського вагонного депо станції Одеса-Головна філія «Пасажирська компанія» ПАТ «Українська залізниця» 12.03.2019 року за трек номером НОМЕР_1 .
Зазначена постанова була винесена на підставі абз. 3 ч.2 ст. 265 КЗпП України за порушення Пасажирським вагонним депо станції Одеса-Головна філія «Пасажирська компанія» ПАТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 41022900) ч.1 ст. 115 КЗпП України, ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці».
Як встановлено інспекторами, підтверджується матеріалами справи, показаннями свідка ОСОБА_6 та не заперечується позивачем, з вересня 2018 року по грудень 2018 року інспектор відділу кадрів ОСОБА_6 не отримувала доплату у розмірі 25% посадового окладу, встановлену Наказом №ПКВЧД-3-04/1322 від 19.09.2018р., чим порушено встановлені строки виплати заробітної плати працівнику, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць.
В долученій до матеріалів справи посадовій інструкції інспектора з кадрів відділу кадрів (код КП 3423) ОСОБА_6 , зокрема в п. 2.18 зазначено, що до її основних завдань та обов`язків належать організація та ведення військового обліку призовників та військовозобов`язаних працівників депо.
Наказом начальника депо № ПКВЧД-3-04/1322 від 19.09.2018р. та повторно наказом начальника депо № ПКВЧД-3-04/1832 від 26.12.2018р. ОСОБА_6 призначено відповідальною за ведення військового обліку з метою забезпечення належного військового обліку на підприємстві під час мобілізації та у воєнний час, виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень), відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921від 07.12.2016р.
Обидва зазначених накази начальника депо складались відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 07.12.2016р., погоджувались та розсилались у відповідні структурні підрозділи в установленому на підприємстві порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Згідно з п. 2.2.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №15 від 13.01.2018р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р., до фонду додаткової заробітної плати входять інші надбавки та доплати, передбачені чинним законодавством, включаючи до розміру мінімальної заробітної плати.
Частиною першою статті 115 КЗпП України та частиною першою статті 24 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи- підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення. Таким чином відповідачем правомірно визначено суму штрафу у розмірі 12519грн.
Щодо пояснень ОСОБА_6 , відповідно до яких остання відмовляється від раніше поданої колективної скарги від 30.01.2019р. в частині, що стосується її особисто, суд зазначає, що підставою для здійснення інспекційного відвідування слугувала колективна скарга працівників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 від 30.01.2019р. стосовно ймовірних порушень трудового законодавства України Пасажирським вагонним депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця». Пояснення ОСОБА_6 датовані 03.07.2019р., тобто після проведення перевірки та прийняття оскаржуваної постанови. Крім того, колективна скарга підписана трьома особами та на час прийняття наказу №14-п від 08.02.2019р. про здійснення інспекційного відвідування, на переконання суду, у відповідача були наявні правові підстави для здійснення позапланового заходу контролю за додержанням законодавства про працю, у формі інспекційного відвідування - Пасажирського вагонного депо станції Одеса-Головна філії «Пасажирська компанія» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».
Крім того суд зазначає, що твердження позивача, щодо внесення змін до наказу №ПКВЧД-3/04/132 «Про призначення відповідального за ведення військового обліку» наказом № ПКВЧД-3-04/1872 «про внесення змін» згідно з яким скасовано наказ № ПКВЧД-3-04/1322 від 19.09.2018р. «Про призначення відповідального за ведення військового обліку» не беруться до уваги, оскільки строком з 19.09.2018р. по 29.12.2018р. наказ № ПКВЧД-3-04/1322 був чинним та мав виконуватися, а отже і виплати за ним мали здійснюватися.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених судом фактів та обставин, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову акціонерного товариства “Українська залізниця” (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, Код ЄДРПОУ 40075815) до Департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради (65026, м. Одеса, Польський узвіз, 6, Код ЄДРПОУ 41820248) про скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ОД184/939/АВ/П/ЗБ/ФС/20 від 12.03.2019р.,- відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 20.09.2019.
Суддя Г.П. Самойлюк
.