
Справа №521/10891/19
Номер провадження 3/521/4709/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2019 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого Граніна В.Л.
при секретарі Шкребтієнко Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДФС за протоколом складеним відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого водієм ТОВ «КОМФОРТ АВТО», який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , про порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, –
ВСТАНОВИВ:
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол №0611/50000/19 від 06.03.2019 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами у відношенні гр. ОСОБА_2 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
З вищезазначеного протоколу про порушення митних правил вбачається, що 06 березня 2019 року о 17 годині 50 хвилин в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Серпневе – Бесарабка» відділу митного оформлення №3 митного поста «Аккерман» Одеської митниці ДФС, в напрямку з України до Молдови, в`їхав рейсовий автобус марки «MERCEDES», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , сполученням м.Одеса - м.Чімішлія, під керуванням гр. ОСОБА_3 .
Під час проведення митного контролю зазначеного автобусу виявлено товари народного споживання (одяг, взуття, шоколад, кава), які переміщувались з приховуванням від митного контролю й використанням спеціально виготовлених сховищ.
Виявлені товари, були приховані у три порожнини під полом пасажирських сидінь, доступ до яких став можливим після підняття полу.
Таким чином, на думку митного органу, гр. ОСОБА_2 було здійснено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовленого сховища (тайника), що ускладнювало виявлення товару, на підставі чого у відношенні гр. ОСОБА_2 було складено протокол про ПМП №0611/50000/19 за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідно до висновку Одеського управління з питань експертизи та досліджень ДПМЕ ДФС від 24.05.2019 року №142008700-0573 загальна вартість предметів правопорушення становить 137 554 грн. 26 коп.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_2 участі не приймав, однак надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, також просив провадження по справі закрити у зв`язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Представник митниці у судовому засіданні участі не приймав, про дату, час та місце розгляду справи був сповіщений у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, оцінивши в сукупності зібрані докази, суд прийшов до висновку, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вбачається наявність складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, за кваліфікуючими ознаками - дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документи, які містять неправдиві дані стосовно наявності, найменування, кількості товару.
Судом встановлено, що 06 березня 2019 року о 17 годині 50 хвилин в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Серпневе – Бесарабка» відділу митного оформлення №3 митного поста «Аккерман» Одеської митниці ДФС, в напрямку з України до Молдови, в`їхав рейсовий автобус марки «MERCEDES», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , сполученням м.Одеса - м.Чімішлія, під керуванням гр. ОСОБА_3 .
Під час проведення митного контролю зазначеного автобусу виявлено товари народного споживання (одяг, взуття, шоколад, кава), які переміщувались з приховуванням від митного контролю. Виявлені товари були приховані у три порожнини під полом пасажирських сидінь, доступ до яких став можливим після підняття полу.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Відповідно до ст. 511 МК України, у разі виявлення порушення митних правил, передбачених статтями 471-473, 476, 482-484 МК України, вилучення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які підлягають конфіскації відповідно до цих статей, а також відповідних документів, є обов`язковим.
Відповідно до п. 53 ст. 4 МК України, спеціально виготовлене сховище (тайник) - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.
Також в п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року № 8 (Із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України № 8 від 30 травня 2008 року) вказано, що суди при притягненні осіб до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, визначених у статті 352 МК (ст. 483 МК 2012 року), за які передбачено обов`язкову конфіскацію предметів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками) та транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів через митний кордон України, також мають враховувати: обсяги конструктивних змін, внесених у ці предмети або транспортні засоби з метою приховування товарів.
Однак, матеріалами справи не встановлено, що правопорушником було виготовлено сховище або були зроблені конструктивні зміни автомобіля для приховання предметів, а навпаки, зазначено, що вони знаходилися у порожнинах під полом пасажирських сидінь. Тому суд вважає, що товари переміщувалися без використання спеціальних сховищ. При тому, що санкція ст. 483 МК України передбачає конфіскацію тільки саме транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувались для переміщення товарів.
Відповідно до положень ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Стаття 483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Викладені вище обставини встановлені при провадженні по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколами по справі про порушення митних правил, доповідною запискою інспектора митниці, поясненнями правопорушника, описом вилучених предметів.
Що стосується посилання гр. ОСОБА_4 про закриття провадження у справі у зв`язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне зазначити, що 25.11.2018 року були внесені зміни до ст. 467 МК України, відповідно до яких, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Враховуючи, що події зазначені у протоколі мали місце 06.03.2019 року, тобто після внесення змін до ст. 467 МК України, а справа була направлена до суду 02.07.2019 року, тому на момент надходження справи до суду не сплив шести місячний строк накладення адміністративного стягнення, визначений ч. 1 ст. 467 МК України.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КпАП України, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи вищевикладене, суд накладає на правопорушника стягнення, відповідно до санкції ч. 1 ст. 483 МК України, у виді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, з конфіскацією цих товарів, тому як іншого стягнення ця стаття не передбачає.
Відповідно ч. 1 ст. 520 МК України, відшкодування витрат у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. ст. 458, 459, 461, 483, 487, 520 МК України, ст. ст. 23, 33, 252, 280, 283, 284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товару, безпосереднього предмету правопорушення, а саме: 137 554 грн. 26 коп., з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Одеської митниці ДФС витрати понесені під час провадження по справі у сумі 10 783 грн. 80 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 грн. 20 коп. (Отримувач коштів: УК у м.Одесі/Малиновськ. р-н/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38016923; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 31116106015007; код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення платежу – судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення, Малиновський районний суд м. Одеси, код ЄДРПОУ 05383419, пункт 5).
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Суддя