Рішення № 84383636, 11.09.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
11.09.2019
Номер справи
904/1983/19
Номер документу
84383636
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.09.2019м. ДніпроСправа № 904/1983/19

За позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"

до Управління капітального будівництва виконкому Криворізької міської ради

про врегулювання переддоговірного спору

Суддя Юзіков С.Г.

При секретарі судового засідання: Кулебі Т.Ю.

Представники:

Позивача - Денисенко Н.М. дов. № 88 від 21.01.19р.

Відповідача - не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить визнати пункти Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №0050115639 від 01.04.19р. укладеними в редакції Позивача:

- дата Договору №005011569 від 01.04.19р.;

- пункт 4.4. Договору: Замовник сплачує попередню оплату за приєднання на поточний рахунок Виконавця послуг у розмірі 100 відсотків плати, визначеної пунктом 4.1. цього розділу, упродовж 5 робочих днів від дати підписання цього Договору Сторонами.

Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що питання, яке стосується строку укладання Договору, врегульовано п.2 ст. 180 ГК України, де зазначено, що господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Нормативно-правова база, на яку посилається Позивач, не передбачає чіткої вказівки на конкретну подію, з настанням якої визначається дата укладання Договору. Позовні вимоги в цій частині, Відповідач вважає не обґрунтованими та таким, що підлягають врегулюванню в редакції Відповідача, а саме: дата Договору має бути встановлена в день його двостороннього підписання. Що стосується умов розрахунків між сторонами, основним аргументом Позивача є п.п.42 п.1 постанови КМУ від 23.04.17р. №117 "Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти", відповідно до якої розпорядники бюджетних коштів та їх одержувачі у договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг можуть передбачати, відповідно до належним чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів, попередню оплату лише у разі закупівлі на строк не більше 9 місяців, робіт та послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж у розмірі до 100 відсотків їх вартості. Із зазначеною підставою Відповідач не погоджується, оскільки, 22.01.19р. Відповідачем та ДП "Кривбаспроект" укладено Договір №4904/12227 на виконання проектно-вишукувальних робіт по об`єкту: "Нове будівництво дороги від вул. Гетьманської до вул.Електроніки в Саксаганському та Центрально-Міському районах м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, 50000". Відповідно до додаткової угоди №1 від 05.03.19р. та календарного графіку до неї, Проектувальник повинен виконати роботи та надати позитивний експертний звіт до 20.06.19р., у тому числі отримати вихідні дані для проектування. Відповідно ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.4 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, затвердженого наказом Мінрегіонбуду від 16.05.11р. №45, основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови; технічні умови; завдання на проектування. На виконання зазначених нормативно-правових документів, Відповідач 20.03.19р. подав заяву про приєднання електроустановки певної потужності, за результатом розгляду якої Позивач, з пропозицією укласти договір від 01.04.19р., на адресу Відповідача надав технічні умови та проект договору на стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу. Вивчивши умови проекту договору, п.4.4. прийняти в запропонованій Позивачем редакції Відповідач не може, оскільки такі умови не обґрунтовані та не враховують наступні фактори, які безпосередньо впливають на виконання п.п.42 п.1 постанови КМУ від 23.04.17р. №117 та п.п.3.1.3. договору, а саме: проектно-кошторисна документація на будівництво об`єкту не розроблена, не погоджена та не пройшла державну експертизу; строк будівництва на разі не відомий, оскільки визначається окремим томом – організація будівництва; початок будівництва не відомий, оскільки після отримання експертного звіту необхідно провести процедуру закупівлі та отримати дозвіл на початок робіт. Таким чином, посилання Позивача на п.п.42 п.1 постанови КМУ від 23.04.17р. №117 є необґрунтованими та безпідставними, оскільки Відповідачем, як головним розпорядником бюджетних коштів не приймалось рішення про попередню оплату за приєднання проектованих електричних мереж системи розподілу (проектованих електроустановок), так як визначити строк будівництва без завершення проектування, визначення підрядника з подальшим укладанням договору та отриманням дозволу на початок будівництва не можливо. Виходячи з наведеного, позовні вимоги в цій частині, Відповідач вважає не обґрунтованими та такими, що підлягають врегулюванню в редакції Відповідача: оплата здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України за виконані роботи (надані послуги) впродовж 10 робочих днів після підписання акту здачі-приймання робіт, на підставі отриманого рахунку. Окрім того, п. 4.5. договору передбачено, що за домовленістю сторін може бути встановлений інший порядок оплати шляхом конкретизації умов цього договору, що і було зроблено Відповідачем.

У відповіді на відзив Позивач зазначив, що відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії" приєднання електроустановки – це надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності. Статтею 21 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оператор системи передачі та оператори системи розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу системи розподілу. Послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання. Порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів системи розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та системи розподілу. Порядок приєднання має визначити, у тому числі, процедурні питання, умови приєднання, типові форми договорів про приєднання. Оператор системи розподілу надає послугу із стандартного приєднання відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об`єкта замовника у строки, визначені кодексом системи розподілу. Пунктом 2.1. Кодексу системи розподілу визначено, що договір про приєднання до електричних мереж – письмова домовленість сторін, що є документом установленої форми, який визначає зміст та регулює правовідносини між сторонами щодо приєднання електроустановок замовника до електричних мереж ОСР, ОМСР або іншого власника електричних мереж (основного споживача). Таким чином, договірні правовідносини у сфері приєднання до електричних мереж системи розподілу мають свої особливості, що пов`язано зі специфікою предмету договору та обумовлює спеціальний порядок його укладання. Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених ст. 179 ГК, не інакше, як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 цього кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (ч. 3 ст. 184 ГК). Статтею 179 ГК України визначено, що сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови. Отже, з наданого Відповідачем протоколу розбіжностей та відзиву на позов вбачається, що Відповідач намагається змінити умови договору, які не відповідають типовому договору, а не конкретизувати його умови.

Відповідач у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, про час та місце судового засідання повідомлявся належно на адресу вказану у позові та ЄДР, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення №4930009484932.

У судовому засіданні досліджено надані сторонами докази.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника Позивача господарський суд

ВСТАНОВИВ:

З урахуванням звернення Відповідача, Позивач надав Відповідачеві оферту Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №0050115639 від 01.04.19р. (далі Договір).

Відповідач, листом №16/8-40/386 від 17.04.19р., повернув Позивачеві Договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №0050115639 від 01.04.19р., підписавши його з протоколом розбіжностей.

У протоколі розбіжностей, Відповідач запропонував змінити дату Договору, п.п.1.1. та п.п.4.4., а саме:

- дата Договору має бути виставлена в день його двостороннього підписання;

- п.п.1.1. за цим Договором до електричних мереж системи розподілу Виконавця послуг, оператора малої системи розподілу або іншого власника електричних мереж (основного споживача) приєднується електроустановка об`єкту "Нове будівництво дороги від вул. Гетьманської до вул. Електроніки в Саксаганському та Центрально-Міському районах м. Кривого рогу Дніпропетровської області, 50000", а саме: світлофорний об`єкт;

- п.п.4.4. оплата здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України за виконані роботи (надані послуги) впродовж 10-ти робочих днів після підписання акту здачі-приймання робіт, на підставі самостійно отриманого рахунку.

З редакцією Відповідача, щодо зміни дати Договору та п.п.4.4. Договору Позивач не погодився.

Листом №19683/1001 від 03.05.19р., Позивач повідомив Відповідачеві, що не може погодитися з його пропозиціями, так як вони є неприйнятними з огляду на положення чинного законодавства: Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу систем розподілу та інших нормативних актів.

Позивач вважає, що суттєві розбіжності між сторонами залишилися не врегульованими з вини Відповідача, оскільки, його пропозиції не відповідають чинному законодавству України.

Сторонами не досягнуто згоди щодо умов Договору, що і стало причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.

Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а частиною 1 статті 16 цього Кодексу визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною1 ст.179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Відповідно до ч.4 ст.179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Суб`єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті, електроенергією, зв`язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб`єкти зобов`язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг) (ч.6 ст. 179 ГК України).

Статтею 180 ГК України визначено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору

Згідно зі ст. 181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).

Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов`язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.

У ст. 631 ЦК України зазначено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Згідно зі ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції (ч.1 ст. 640 ЦК України).

Відповідно до ст. 49 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов`язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.

Казначейство України здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі:

1) наявності відповідного бюджетного зобов`язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету;

2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми;

3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.

Статтею 21 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу.

Приєднання електроустановок до електричних мереж не має призводити до порушення нормативних вимог щодо надійності електропостачання та якості електричної енергії для користувачів електричної системи.

Послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання.

Порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу.

Порядок приєднання має визначати, у тому числі, процедурні питання, умови приєднання, типові форми договорів про приєднання.

Договір про приєднання до електричних мереж (договір про приєднання) - письмова домовленість сторін, що є документом установленої форми, який визначає зміст та регулює правовідносини між сторонами щодо приєднання електроустановок замовника до електричних мереж ОСР, ОМСР або іншого власника електричних мереж (основного споживача) (п.2.1. Кодексу систем розподілу).

Відповідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач позов заперечує з наведених вище підстав.

Перевіривши доводи і докази сторін, суд не приймає позицію Позивача, а погоджується з Відповідачем.

Так, у ч.2 ст. 180 ГК України визначено, що господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. Згідно з ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Однак сторони не досягли згоди щодо усіх істотних умов Договору, зокрема, щодо дати укладення Договору (01.04.19р.) (про її дію до підписання сторонами договору).

З посиланням Позивача на положення п. 4.5.5. Кодексу систем розподілу про те, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються Замовнику ОСР протягом 10 робочих днів від дня реєстрації заяви про приєднання та на дату звернення Відповідачем із заявою до Позивача про приєднання до електричних мереж (20.03.19р.), як на підставу визначення дати договору, суд не погоджується, оскільки п. 4.5.5. Кодексу систем розподілу не містить вказівок на те, що договір обов`язково має укладатися саме у 10-денний термін, а встановлює цей строк для надавача (виконавця) послуг для надання споживачеві (замовникові) наведених вище документів на стандартне приєднання.

В обґрунтування п.4.4. Договору, Позивач посилається на п.п.42 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.17р. №117 "Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти", відповідно до якої розпорядники бюджетних коштів та їх одержувачі у договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг можуть передбачати, відповідно до належним чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів, попередню оплату лише у разі закупівлі на строк не більше 9 місяців, робіт та послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж у розмірі до 100 відсотків їх вартості. Однак, відповідно до ст. 49 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов`язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу. Відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, таке рішення не приймав. У зв`язку з цим, суд не приймає позицію Позивача, оскільки Бюджетний кодекс України має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.

Згідно зі ст. 129 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Позивача.

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Управління капітального будівництва виконкому Криворізької міської ради про врегулювання переддоговірного спору – відмовити.

Витрати у справі покласти на Позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, з дня його проголошення. Оскільки в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 20.09.2019

Суддя С.Г.Юзіков