
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2019 року м. Житомир справа №240/9705/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання рішення неправомірним, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірним рішення Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 09.07.2019 про відмову їй в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- зобов`язати Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити і нарахувати їй пенсію зі зниженням пенсійного віку з часу її звернення до відповідача за призначенням пенсії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що з квітня 1985 року по 28 вересня 1990 року проживала без реєстрації, а з 28 вересня 1990 року по даний час проживає вже зареєстрованою в с. Михайлівна Новоград-Волинського району Житомирської області, яке належить до зони посиленого радіологічного контролю. З огляду на зазначене, позивач вважає, що вона має право на призначення їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Разом з цим, позивач зазначає, що коли вона звернулась до Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідач відмовив їй, при цьому, в якості підстави для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах вказав на ненадання нею посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи, як це передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
В свою чергу, ОСОБА_1 зазначає, що рішення про відмову у призначенні їй пенсії протиправним та безпідставним, оскільки вважає, що незалежно від того має вона посвідчення чи ні, вона є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що на її думку підтверджується довідками виконавчого комітету Чижівської сільської ради від 17.07.2019 №528 та 529, які підтверджують факт проживання в зоні гарантованого добровільного відселення. У зв`язку з цим вона звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №240/9705/19 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Крім того, вказаною ухвалою відповідачу було встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі, а також копію позовної заяви з доданими до неї документами 07 серпня 2019 року було надіслано на адресу місцезнаходження Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, що повернулось на адресу суду, ухвалу про відкриття провадження у справі Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області отримало 12 серпня 2019 року (а.с.19)
27 серпня 2019 року до суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, в якому останнє зазначило, що на даний час Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ліквідоване шляхом приєднання до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. З огляду на зазначене просило замінити відповідача по справі з Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с.26-27).
Ухвалою суду від 19 вересня 2019 року замінено відповідача по справі - Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Крім того, 27 серпня 2019 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач зазначив, що не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, а тому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Таку позицію відповідач аргументував тим, що відповідно до пп. 5 п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування. Оскільки позивачем не було надано усіх необхідних документів, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, як це передбачено вказаним Порядком, то на думку відповідача відсутні підстави для призначення їй пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.21-22).
Відповідно до норм ст.ст. 257, 263 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Згідно з ч. 5ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді Черняхович І.Е. в період з 12.08.2019 по 30.08.2019 у відпустці, а в період з 09.09.2019 по 18.09.2019 на лікарняному, рішення по адміністративній справі №240/9705/19 прийнято 19 вересня 2019 року.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За наслідками розгляду поданої позивачем заяви та доданих до неї документів Новоград-Волинським об`єднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення від 26.12.2018 №75, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з відсутністю права. Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом від 26.12.2018 №6487/03-1 в якому зазначено, що позивачем до заяви надано одну довідку Чижівської сільської ради №781 від 13.12.2018 про те, що вона з квітня 1985 по 28.09.1990 постійно проживала без реєстрації у с.Михиївка Новоград-Волинського району, яке відносить до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок аварії на ЧАЕС, підставою видачі якої є обстеження факту проживання громадян. Натомість, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи не надано. Крім того, відповідно до трудової книжки, свідоцтв про народження дітей та індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж становить 15 років 5 місяців 27 днів. З огляду на що відповідач зазначив, що при умові підтвердження статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, необхідний страховий стаж позивача повинен становити не менше встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а ому відмовив їй у призначенні пенсії.
Не погоджуючись із таким рішення, ОСОБА_1 оскаржила його до суду.
Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 у справі №240/178/19 позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також зобов`язано Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, з урахуванням висновків суду у даній справі (а.с.10-13).
Приймаючи таке рішення суд виходив з того, що приймаючи рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не виконала обов`язку щодо роз`яснення позивачу п.п.5 п.2.1 Порядку №22-1, зокрема щодо того, якими документами засвідчується особливий статус особи, що надає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, а також не було виявлено сприяння у отриманні відповідних документів.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 у справі №240/178/19 відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_1 щодо призначення їй пенсії із зниженням пенсійного віку.
Однак, за результатами повторного розгляду ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про що позивача було повідомлено листом від 09.07.2019 №62/03.14 (а.с.9).
У вказаному листі від 09.07.2019 №62/03.14 відповідач зазначив, що відповідно до пп. 5 п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи. Крім того, відповідач повідомив, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 у справі №240/178/19 та відповідно до абз. 6 пп. «5» п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, відділом з питань призначення та перерахунків пенсії №12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було зроблено запит в Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської ОДА щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи. Оскільки, посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи позивачем надано не було, їй було відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При чому, під час розгляду справи судом безспірно встановлено та не заперечувалось сторонами, що до заяви про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачем дійсно не було надано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи.
Разом з тим, ОСОБА_1 вважає, що незалежно від того має вона посвідчення чи ні, вона є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що на її думку підтверджується довідками виконавчого комітету Чижівської сільської ради від 17.07.2019 №528 та 529 (а.с.14-15), які підтверджують факт проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.
На підставі вищезазначеного, позивач вважає рішення відповідача щодо відмови у призначення їй пенсії протиправним, а тому вона звернувся з даним позовом до суду для захисту порушеного права.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Зокрема, ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 49 Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом 5 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що пільги щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку надаються, які пов`язані з проживанням чи роботою в зоні гарантованого добровільного відселення надаються саме особам, які мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та прожили (працювали) на територіях радіоактивного забруднення, визначений законом період.
Відповідно до статті 9 Закону №796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктами 2, 3 частини 1 статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать:
- особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій;
- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Стаття 14 Закону №796-ХІІ, визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Так відповідно до пункту 3 частини 1 вказаної статті для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема: потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які: - постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій; - постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3.
Відповідно до статті 65 вищезгаданого закону, яка визначає порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону №796-ХІІ, в тому числі, і пільгами щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Зазначене спростовує доводи позивача про те, що незалежно від наявності у неї посвідчення, вона є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, оскільки довідками виконавчого комітету Чижівської сільської ради від 17.07.2019 №528 та 529 (а.с.14-15) підтверджено факт її проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.
Вказані довідки виконавчого комітету Чижівської сільської ради від 17.07.2019 №528 та 529 (а.с.14-15) можуть бути лише документами на підставі яких комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551, може розглянути питання щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Згідно з п.2.1 вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637;
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення);
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до абзацу дев`ятий підпункту 5 пункту 2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що при зверненні за призначенням пенсії відповідно до норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особа, для підтвердження її статусу та відповідно наявності у неї права на користування пільгами щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, повинна надати органу, що призначає пенсію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або ж посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, підставою для призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та первинні документи, в яких зазначено період роботи чи проживання в населеному пункті, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Разом з тим, звертаючись до відповідача із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 відповідного посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи не надала, чим порушила вимоги Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Пунктом 4.2. Порядку №22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
При цьому, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
Згідно з п. 4.3. Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що відповідний орган приймає рішення про призначення пенсії за наявності всі документів, необхідних для призначення.
Натомість, не надання ОСОБА_1 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи позбавило відповідача можливості переконатися у наявності в неї статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи та права на призначення пенсії відповідно до норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки як вже було зазначено судом посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає йому право користування пільгами, встановленими нормами Закону №796-ХІІ.
Оскільки належність позивача до осіб потерпілих від Чорнобильської катастрофи не була належним чином підтверджена нею при звернені за призначенням пенсії, суд дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову у призначенні їй пенсії зі зниженням пенсійного віку статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку, що відмова у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з не наданням нею посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи є правомірною, а позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання рішення неправомірним, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 09.09.2019.
Суддя І.Е.Черняхович