Ухвала суду № 84329778, 18.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.09.2019
Номер справи
640/17492/19
Номер документу
84329778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

1/630

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

18 вересня 2019 року м. Київ№ 640/17492/19Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами

ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної

у місті Києві державної адміністрації,

Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат,

Міністерства соціальної політики України

про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації (надалі - відповідач 1), адреса: 02125, м. Київ, вул. Курнатовського, буд. 7а (корпус 1), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (надалі - відповідач 2), адреса: 03165, м. Київ, пр-т Космонавта Комарова, буд. 7, Міністерства соціальної політики (надалі - відповідач 3), адреса: 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, буд. 8/10, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації по призначенню та виплаті ОСОБА_1 державної соціальної допомоги в розмірі, нижчому за прожитковий мінімум, з 16 січня 2019 року та в відмові в встановленні 50-процентної знижки плати за користування житлом, комунальними послугами з 16 січня 2019 року;

- визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат по призначенню та виплаті ОСОБА_1 державної соціальної допомоги в розмірі, нижчому за прожитковий мінімум, з 16 січня 2019 року та в відмові в встановленні 50-процентної знижки плати за користування житлом, комунальними послугами з 16 січня 2019 року;

- визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України по призначенню та виплаті ОСОБА_1 державної соціальної допомоги в розмірі, нижчому за прожитковий мінімум, з 16 січня 2019 року та в відмові встановленні 50-процентної знижки плати за користування житлом, комунальними послугами з 16 січня 2019 року;

- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу в розмірі не нижчому за прожитковий мінімум з 16 січня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації встановити та виплатити ОСОБА_1 50-процентну знижку плати за користування житлом, комунальними послугами з 16 січня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу в розмірі не нижчому за прожитковий мінімум з 16 січня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат встановити та виплатити ОСОБА_1 50-процентну знижку плати за користування житлом, комунальними послугами з 16 січня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Міністерство соціальної політики України призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу в розмірі не нижчому за прожитковий мінімум з 16 січня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Міністерство соціальної політики України встановити та виплатити ОСОБА_1 50-процентну знижку плати за користування житлом, комунальними послугами з 16 січня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Підставами позову вказано порушення прав та інтересів позивача, внаслідок протиправних дій та бездіяльності суб`єктів владних повноважень.

Після надходження позовної заяви, суд вирішує питання, в тому числі про відкриття спрощеного або загального позовного провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі- КАС України), за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Судом враховано в даній справі її значення для сторони, обраний спосіб захисту, незначну складність справи, незначний обсяг доказів, відсутність необхідності на цій стадії допиту свідків або призначення експертизи, незначну кількість сторін (один позивач та один відповідач), відсутність суспільного інтересу та відсутність заперечень позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Пунктом 10 частини 6 статті 12 КАС України встановлено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є також справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком переліку справ, визначених ч. 4 ст. 257 КАС України, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

При цьому, судом встановлено, що даний позов до цього переліку винятків не відноситься.

Відтак, враховуючи, що дана справа не підпадає під обмеження, встановлені чинним КАС України, а також незначну складність справи, судом вирішено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

Одночасно у позовній заяві просить звільнити її від сплати судового збору, у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем, надавши при цьому докази, що підтверджують її матеріальний стан.

Розглянувши зазначене клопотання позивача, суд виходить з наступного.

У відповідності до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

У преамбулі Закону України «Про судовий збір» визначено правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про судовий збір» судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі.

Так, частиною 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» установлена у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для працездатних осіб з 1 січня 2019 року - 1921 гривень.

З урахуванням наведених вище положень законодавства, ставка судового збору за звернення позивача до суду з позовною вимогою майнового характеру становить 768,40 грн.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Враховуючи обставини справи, а також з урахуванням того, що до позовної заяви додано докази, які підтверджують факт того, що доходи позивача не дозволяють їй сплатити судовий збір за звернення до адміністративного суду з вказаною позовною заявою, суд дійшов висновку про можливість звільнити останнього від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 49, 160, 161, 171, 241, 243, 248, 255, 257-262 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Міністерства соціальної політики України визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

2. Здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

3. Повідомити позивача, що відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

4. Повідомити відповідачів про можливість подати відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів, з дати отримання цієї ухвали.

5. Встановити позивачу триденний термін із дня отримання відзиву відповідача для подання до суду відповіді на відзив у порядку, встановленому в ст. 163 КАС України.

6. Встановити відповідачам триденний термін із дня отримання відповіді на відзив позивача для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив у порядку, встановленому в ст. 164 КАС України.

7. Повідомити суб`єктів владних повноважень про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню суб`єктам владних повноважень як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.

8. Інформацію щодо справи можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2670/.

Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції виключно в частині дотримання підсудності, за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом п`ятнадцяти днів, з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя Н.В. Клочкова