Рішення № 84329655, 12.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
640/22411/18
Номер документу
84329655
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 вересня 2019 року № 640/22411/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової прокуратури Центрального регіону України

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Військової прокуратури Центрального регіону України (надалі - відповідач), в якому просить:

- визнати дії військової прокуратури Центрального регіону України з нарахування у період з 05 січня 2016 року по теперішній час грошового забезпечення із застосуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1090 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури» протиправними;

- зобов`язати військову прокуратуру Центрального регіону України здійснити перерахунок належного позивачу грошового забезпечення за вказаний період з урахуванням приписів та терміну дії постанов Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказів Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 та від 07 червня 2018 року №260;

- зобов`язати виплатити різницю між фактично отриманим та належним після перерахунку до сплати грошовим забезпеченням за період з 05 січня 2016 року по теперішній час.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.01.2019р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу у 15 денний строк з дня отримання ухвали надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на підтвердження, які наявні у відповідача.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на те, що він проходить службу на посаді начальника відділу військової прокуратури Центрального регіону України, має військове звання «полковник юстиції» та вислугу понад 25 років, проте отримує грошове забезпечення у меншому, ніж визначено чинним законодавством розмірі.

Зокрема, як зазначає позивач, станом на час призначення його у січні 2015 року на посаду навальника відділу прокуратури діяли норми постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», пунктом 4.1 якої визначені складові грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, а саме: посадовий оклад та інші виплати, установлені цією постановою, а також оклад за військовим званням і надбавка за вислугу років у розмірі та у порядку, визначених законодавством для військових (у т.ч. наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 «Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329).

Отже, розмір посадових окладів працівників органів військової прокуратури (у т.ч. начальника відділу військової прокуратури - посада, яку обіймає позивач) був визначений у додатку 1 до постанови КМУ № 505, а розміри окладів за військовим званням та надбавки за вислугу років військовослужбовцям визначені у додатках 24 та 29 до постанови КМУ від 07.11.2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 (втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони від 07.06.2018 №260).

Виходячи з інформації, викладеної у довідці про грошове забезпечення №18/48 вих-18, приписи вказаних нормативних актів правомірно застосовувались відділом фінансування та бухгалтерського обліку прокуратури регіону при обчисленні належного до виплати позивачу, як військовослужбовцю, грошового забезпечення з дати призначення позивача на посаду начальника відділу військової прокуратури та до 05.01.2016р.

Але у подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 09.12.2015р. №1090 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури», яку з 05.01.2016р. відділ фінансування та бухгалтерського обліку прокуратури регіону безпідставно почав застосовувати при обрахуванні грошового забезпечення військовим прокурорам, у т.ч. і позивачу, припинивши застосування постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 та наказу Міністра оборони України від 11.06.2008р. №260.

Таким чином, на думку позивача, з 05.01.2016р., тобто з наступного місяця після набрання чинності постанови Кабінетом Міністрів України від 09.12.2015р. №1090, та до 01.03.2018р., дати втрати чинності постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294, у зв`язку з набранням чинності постанови КМУ від 30.08.2007р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відділом фінансування та бухгалтерського обліку прокуратури регіону невірно застосовувались при нарахуванні йому грошового забезпечення норми постанови КМУ № 1090 замість постанови КМУ № 1294 та наказу МОУ №260, що виразилось у безпідставному неврахуванні окладу за військовим званням для розрахунку вислуги років, а відтак, зменшенні її розміру.

Вказане порушення суттєво впливає на загальну суму нарахованого позивачу грошового забезпечення (щомісячно у зазначений період), оскільки надбавка за вислугу років, у свою чергу, враховується при нарахуванні надбавки за виконання особливо важливої роботи та премії (п.п.1 п.2 постанови КМУ від 31.05.2012 №505), які є складовими грошового забезпечення відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідач у відзиві проти позовних вимог заперечив, зазначивши, що військова прокуратура Центрального регіону України не має правових підстав для перерахунку та виплати грошового забезпечення працівникам прокуратури, зокрема й позивачу ОСОБА_1 , поза межами видатків державного бюджету на оплату праці таких працівників у розмірах інших, ніж встановлено Кабінетом Міністрів України.

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходить військову службу у Військовій прокуратурі Центрального регіону України.

Відповідно до наказу військового прокурора Центрального регіону України від 31.01.2015р. № 89 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу представництва інтересів громадянина або держави, протидії корупції у воєнній сфері військової прокуратури Центрального регіону України.

Згідно вказаного наказу вислуга років у полковника юстиції ОСОБА_1 станом на 31 січня 2015 року становить 23 роки 1 місяць 13 днів. Тобто станом на момент вирішення даного спорувиз вислуга років позивача складає більше 25 років.

У зв`язку з перейменуванням у структурі та штатному розписі військової прокуратури Центрального регіону України наказом прокурора регіону від 18.10.2018р. № 83 о/с ОСОБА_1 призначений на посаду начальника відділу представництва інтересів держави, протидії корупції у військовій сфері та в оборонно-промисловому комплексі військової прокуратури Центрального регіону України.

На звернення позивача від 03.12.2018р. листом-відповіддю від 11.12.2018р. № 18/48 вих-18 військова прокуратура Центрального регіону України надала позивачу інформацію про розмір у відсотковому значенні складових грошового забезпечення з 01.01.2016р. по 31.10.2018р., зокрема:

1. Надбавка за вислугу років:

- з 01.01.2016р. до 05.01.2016р. - 35 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам»;

- з 05.01.2016р. до 16.12.2016р. - 30 відсотків посадового окладу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1090 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури» (з урахуванням змін внесених постановою Кабінету України від 24.06.2016р. № 384);

- з 16.12.2016р. до 01.11.2018р. - 40 відсотків посадового окладу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1090 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури» (з урахуванням змін внесених постановою Кабінету України від 24.06.2016р. № 384).

2. Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» -70 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

3. Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» - 15 відсотків посадового окладу (за умови її виплати).

Також позивача було повідомлено, що премії встановлюються згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у розмірі не менше 10 відсотків посадового окладу та економії фонду оплати праці.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач і звернувся з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 статті 27 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) передбачено, що військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У відповідності до частини 4 статті 83 Закону № 1697-V на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.

Таким чином, на військовослужбовців військової прокуратури поширюються законодавчі акти, які регулюють правові та соціальні гарантії військовослужбовців.

У період з 01.01.2016 по 28.02.2018 надбавка за вислугу років, як складова грошового забезпечення для військовослужбовців були передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294).

Відповідно до Постанови № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 1294 виплата надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу здійснюється в розмірах згідно з додатком 29.

Згідно з додатком 29 розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням при вислузі 25 і більше років становить 40%.

Постанова №1294 втратила чинність на підставі Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704).

Відповідно до пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 6 Постанови №704 передбачено, що виплата надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу здійснюється в розмірах згідно з додатком 16.

Згідно з додатком 16 розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, при вислузі 25 і більше років становить 50%.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про внесення змін до Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури» від 27.12.2018 №1153, якою внесено зміни до Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1090 (далі - Порядок №1090).

Порядок №1090 доповнено пунктом 3(1), згідно з яким військовослужбовцям, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, надбавка за вислугу років виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

Таким чином, лише після прийняття постанови КМУ від 27.12.2018 №1153 почала поширюватися дія Порядку№1090 на прокурорів, військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, слідчих органів прокуратури та інших працівників органів прокуратури.

При цьому, військовослужбовцям, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, надбавка за вислугу років виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

Вказане підтверджує доводи позивача про те, що нарахування та виплата надбавки за вислугу років йому як військовослужбовцю, який проходить службу у Військові прокуратурі Західного регіону України, повинно відбуватися у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

Судом встановлено, що Військовою прокуратурою центрального регіону України здійснювалась виплата надбавки за вислугу років ОСОБА_1 з 05.01.2016 відповідно до Порядку №1090.

Оскільки дія Порядку №1090 почала поширюватись на прокурорів, військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, слідчих органів прокуратури та інших працівників органів прокуратури лише після внесення змін на підставі постанови КМУ від 27.12.2018 «Про внесення змін до Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури» №1153, то дії військової прокуратури Центрального регіону України щодо встановлення і виплати ОСОБА_1 з 05.01.2016 надбавки за вислугу років відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 №1090 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури» є протиправними.

Такі дії відповідача порушили право ОСОБА_1 на отримання грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач вказаного обов`язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо правомірності дії військової прокуратури Центрального регіону України щодо встановлення і виплати позивачу з 05.01.2016 надбавки за вислугу років відповідно до постанови №1090.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо встановлення і виплати з 05.01.2016 ОСОБА_1 надбавки за вислугу років відповідно до постанови №1090, не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача, тому їх слід визнати протиправними, задовольнивши першу з позовних вимог.

Друга та третя позовні вимоги, які полягають у зобов`язанні відповідача здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 з 05.01.2016 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», то такі є похідними від першої і також підлягають до задоволення.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо обґрунтованості кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової прокуратури Центрального регіону України (вул. Болбочана Петра, 8, м. Київ, 01014, код ЄДРПОУ 38347014) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії військової прокуратури Центрального регіону України щодо встановлення і виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.01.2016 року по 28.02.2018 надбавки за вислугу років відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 №1090 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури».

3. Зобов`язати Військову прокуратуру Центрального регіону України (вул. Болбочана Петра, 8, м. Київ, 01014, код ЄДРПОУ 38347014) здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.01.2016 по 28.02.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», із врахуванням раніше виплачених сум.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Патратій