
Справа № 420/4598/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження, за наявними матеріалами, адміністративну справу за позовною заявою Приватного підприємства «Престиж Сервіс» до Державної фіскальної служби України, про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось Приватне підприємство «Престиж Сервіс» до Державної фіскальної служби України про:
визнання протиправним дії Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкової накладної для реєстрації №103 від 26.04.2019 року;
зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №103 від 26.04.2019 року, датою направлення до Єдиного реєстру податкових накладних - 14.05.2019 року.
Адміністративний позов мотивовано наступним.
Державною фіскальною службою України протиправно не прийнято для реєстрації податкову накладну ПП «Престиж Сервіс», оскільки відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України помилки у реквізитах, які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, період, сторони та суму податкових зобов`язань не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 6 серпня 2019 року, вищезгадану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження по справі.
Ухвала про відкриття провадження по адміністративній справі №420/4598/19, отримана Державною фіскальною службою України 14 серпня 2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення наявним у матеріалах справи (а.с.34).
У судове засідання, призначене на 17 вересня 2019 року, особи, які беруть участь у розгляді справи – не з`явились. Про дату, час та місце розгляду справи належним чином та своєчасно повідомлялись (а.с.33).
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
17 вересня 2019 року, через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду, від представника позивача, надійшло клопотання про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження (вх.№ 33383/19 від 17.09.2019р.)
Враховуючи положення ч.9 ст.205 КАС України, та клопотання представника позивача, розгляд справи здійснено судом без участі сторін у порядку письмового провадження.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2019 року, у задоволенні клопотання представника позивача, про заміну відповідача по адміністративній справі №420/4598/19 – відмовлено.
У встановлений судом строк (п`ятнадцятиденний), відповідачем відзиву на позовну заяву – не надано.
Частиною 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Проте, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин, може бути кваліфіковано судом, як визнання позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Приватне підприємство «Престиж Сервіс», згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано 27.09.2010 року, за номером №15561020000040125 (а.с. 9-15).
До видів діяльності Приватного підприємства згідно код КВЕД відносяться: 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві, 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 49.20 Вантажний залізничний транспорт, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 41.10 Організація будівництва будівель, 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (а.с.10).
22 квітня 2019 року, між ПП «Престиж Сервіс» та ТОВ «ОЛАМ УКРАЇНА», укладено договір поставки №102615, відповідно до якого ПП «Престиж Сервіс» зобов`язується поставити та передати у власність ТОВ «ОЛАМ УКРАЇНА», сільськогосподарську продукцію, а ТОВ «ОЛАМ УКРАЇНА», зобов`язується прийняти товар та оплатити його. Товаром за вищевказаним договором є кукурудза 3 класу 2018 року врожаю у кількості 3800 тон (а.с.19-23).
Згідно частини 7 «Порядок розрахунків» договору поставки №102615 від 22 квітня 2019 року, ТОВ «ОЛАМ УКРАЇНА», здійснює оплату 80% вартості поставленого товару з моменту отримання оригіналів або копій документів, зокрема, податкової накладної, переданої програмними засобами, що дозволяють обмін податковими накладними в електронному вигляді (п.7.2.7). Остаточний платіж (п.7.3.) у розмірі різниці вартості поставленого на місце поставки товару та сумою, сплачено відповідно до п.7.2. договору – протягом п`яти днів з моменту здійснення поставки та отримання ТОВ «ОЛАМ УКРАЇНА», оригіналу або копії документів, зокрема – реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.21).
26 квітня 2019 року, ТОВ «ОЛАМ УКРАЇНА», здійснено платіж згідно вищевказаних умов договору у розмірі 15007529,00 гривень, з яких - 551,8 тисяч гривень було оплатою за поставку товару від 25 квітня 2019 року, а 14455,8 тисяч гривень - передплата за наступну поставку (а.с.24).
Згідно видаткової накладної №463 від 28 квітня 2019 року, на виконання умов договору №102615 від 22 квітня 2019 року, Приватним підприємством «Престиж Сервіс» здійснено поставку кукурудзи 3-го класу, українського походження, врожаю 2018 року, у кількості 3275,9 тон на адресу ТОВ «ОЛАМ УКРАЇНА» (а.с.25).
На виконання вимог Податкового кодексу України ПП «Престиж Сервіс» було складено та 14 травня 2019 року, відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну №103 від 26 квітня 2019 року, на загальну суму 14455751,14 гривень, сума ПДВ 2409291,85 гривень (17-18).
14 травня 2019 року, ПП «Престиж Сервіс» отримано Квитанцію №1 в якій було зазначено, що: «Документ не прийнято. При необхідності виправте документ та надішліть його знову» (а.с.16).
У графі виявлені помилки/зауваження Квитанції №1 вказано, що документ не може бути прийнятий – рядок 1. Порушено порядок обрахунку графи 10 розділу Б. Сума у графі 10 (12046459,28) не збігається з розрахунковою (12046454,97).
Вважаючи дії Державної фіскальної служби України, щодо відмови у реєстрації податкової накладної - протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Податковий кодекс України (далі – ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно статті 201 ПК, у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата складання податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;
й) індивідуальний податковий номер.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (з наступними змінами, далі - Порядок №1246).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Податковим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватним підприємством «Престиж Сервіс» складено та у межах строку реєстрації направлено до Державної фіскальної служби України.
Проте, як зазначено у квитанції №1: «Документ не прийнято. При необхідності виправте документ та відправте його знову. Виявлені помилки: Документ не може бути прийнятий – рядок 1. Порушено порядок обрахунку графи 10 розділу Б. Сума у графі 10 (12046459,28) не збігається з розрахунковою (12046454,97).
Відповідно до підпункту 8 пункту 16 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 26.01.2016 року за № 137/28267 таблична частина податкової накладної складається з двох розділів: А і Б.
До розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, зокрема:
до графи 10 - обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ.
У графі 10 податкової накладної, особливості заповнення якої викладені у пункті 11 Порядку №1307 від 31.12.2015 року, вказується вартість (частина вартості) товару/послуги, необоротного активу, на яку нараховується податок відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Кодексу, згідно з основною ставкою податку та ставкою податку 7 відсотків, які застосовуються при нарахуванні податкових зобов`язань.
Оскільки обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ становить « 12046459,28», то значення графи 10 розділу Б податкової накладної №103 від 26.04.2019 року, зазначено вірно.
Відповідач, у свою чергу, не пояснив з яких причин та підстав вказана податкова накладна була не прийнята контролюючим органом.
Суд звертає увагу, що Державною фіскальною службою України, суб`єктом владних повноважень, відзиву на позовну заяву не подано. Згідно частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин, може бути кваліфіковано судом, як визнання позову.
Крім того, суд наголошує, шо помилки у реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкової накладної у електронному вигляді.
Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства «Престиж Сервіс» підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що під час подання позовної заяви ПП «Престиж Сервіс» сплачено судовий збір у розмірі 3842,00 гривень, згідно платіжного доручення №110689 від 31 липня 2019 року, який підлягає відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Приватного підприємства «Престиж сервіс» (65009, м. Одеса, вул. Сонячна, 5, офіс 310, код ЄДРПОУ 37281801) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8, код ЄДРПОУ 39292197), про визнання протиправними дії Державної фіскальної служби України, щодо неприйняття податкової накладної для реєстрації №103 від 26.04.2019 року; зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №103 від 26.04.2019 року, датою направлення до Єдиного реєстру податкових накладних - 14.05.2019 року - задовольнити.
Дії Державної фіскальної служби України, щодо неприйняття податкової накладної №103 від 26.04.2019 року для реєстрації – визнати протиправними.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Приватного підприємства «Престиж сервіс» №103 від 26.04.2019 року, датою її направлення до Єдиного реєстру податкових накладних, а саме – 14 травня 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) понесені Приватним підприємством «Престиж сервіс» (код ЄДРПОУ 37281801) судові витрати у розмірі 3842,00 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні.
Рішення набирає законної сили згідно статті 255 КАС України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 КАС України подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд.
Суддя Балан Я.В.
.