Рішення № 84319506, 18.09.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2019
Номер справи
240/3607/19
Номер документу
84319506
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2019 року м. Житомир

справа № 240/3607/19

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною відмови, зобов`язання надати дозвіл,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправною відмову Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області від 02.01.2019 №Б-1390/14 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва, що розташована на території Станишівської сільської ради Житомирського району, в межах земельної ділянки за кадастровим номером 1822086800:04:000:0875;

- зобов`язати Житомирську районну державну адміністрацію Житомирської області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва, що розташована на території Станишівської сільської ради Житомирського району, в межах земельної ділянки за кадастровим номером1822086800:04:000:0875.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 19.11.2018 звернувся до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва, що розташована на території Станишівської сільської ради Житомирського району, в межах земельної ділянки за кадастровим номером 1822086800:04:000:0875.

Однак, відповідач листом від 02.01.2019 відмовив у його наданні посилаючись на те, що у Житомирської районної державної адміністрації відсутні підстави для здійснення дій зазначених у заяві, оскільки передача земельних ділянок комунальної власності у власність або у користування громадянам та юридичним особам відноситься до повноважень, сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин.

Позивач вважає, що відмова Житомирської районної державної адміністрації у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, площею 0,10 га, на території Станишівської сільської ради Житомирського району, викладена у листі від 02.01.2019, є безпідставною та суперечать вимогам Земельного кодексу України.

Відповідно до ухвали судді Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ухвалою суду від 26.04.2019 адміністративну справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 23.05.2019 за правилами спрощеного позовного провадження.

22 травня 2019 року відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву (вх.12375/19) в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість.

Зазначає, що під час прийняття оскаржуваної відмови діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. Вказує, що у Житомирської районної державної адміністрації відсутні повноваження щодо надання дозволу на розробку даного проекту землеустрою, оскільки згідно зі статтею 122 Земельного кодексу України розпорядження запитуваною позивачем земельною ділянкою віднесено до компетенції сільських, селищних, міських рад. Окрім того зазначає, що відповідно до поданого позивачем до суду листа Станишівської сільської ради від 23.01.2019, земельна ділянка за кадастровим номером 1822086800:04:000:0875 знаходиться за межами населеного пункту села Станишівка Житомирського району. Також, повідомлено, що на дану земельну ділянку надано погодження на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального садівництва згідно з рішенням 5 сесії 7 скликання Станишівської сільської ради від 25 березня 2016 року.

Відповідно до протокольної ухвали суду від 23.05.2019 в судовому засіданні оголошена перерва до 27.06.2019 у зв"язку з витребуванням додаткових доказів у справі.

Згідно з довідкою від 27.06.2019 розгляд справи відкладено на 18.07.2019 у зв"язку з неявкою до суду представника відповідача та необхідністю направити запит про надання доказів до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області.

Відповідно до довідки від 18.07.2019 розгляд справи відкладено на 08.08.2019, у зв"язку з ненадходженням від Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області відповіді на запит суду.

Згідно з довідкою від 08.08.2019 розгляд справи відкладено на 22.08.2019 у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.

Відповідно до довідки від 21.08.2019 судове засідання, призначене на 22.08.2019, відкладено на 09.09.2019 у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.

Позивач у судове засідання 09.09.2019 не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав. 13.05.2019 через канцелярію суду подав заяву (вх.№11260/19) про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання 09 вересня 2019 року свого повноважного представника до суду не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. 27 червня 2019 року від відповідача на електронну адресу суду надійшло клопотання (вх.№15568/19), в якому відповідач одночасно із наданням письмових пояснень по справі просить проводити судовий розгляд справи без участі його представника.

Зважаючи на неявку сторін, подані учасниками заяву та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, прийняте у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

Судом встановлено, що 19.11.2018 позивач з метою отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва, яка розташована на території Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, в межах земельної ділянки за кадастровим номером 1822086800:04:000:0875, звернувся із відповідною заявою до Житомирської районної державної адміністрації. До заяви додано: графічний матеріал місця розташування земельної ділянки; копію паспорту громадянина України; копію ідентифікаційного коду; копію посвідчення учасника бойових дій (а.с.17, 18 ).

Листом №55 від 29.12.2018 Житомирська районна державна адміністрація Житомирської області повідомила позивачу, що його клопотання направлено для розгляду та надання пропозицій Міськрайонному управлінню у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (а.с.19).

Міськрайонне управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 28.12.2018 повідомило Житомирську районну державну адміністрацію, що відповідно до ст.12 та ст.122 Земельного кодексу України передача земельних ділянок комунальної власності у власність або у користування громадян та юридичних осіб відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин; сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Також зазначено, що Міськрайонне управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області керуючись у своїй діяльності Конституцією, Законами України та Положенням про міськрайонне управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, затвердженим наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 18.01.2017 №112-к, не наділене повноваженнями подання пропозицій для надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, в тому числі для індивідуального дачного будівництва (а.с.21).

Листом від 02.01.2019 №Б-1390/14 Житомирська районна державна адміністрація Житомирської області повідомила позивачу, що відповідно до ст.12 та ст.122 Земельного Кодексу України, враховуючи інформацію надану міськрайонним управлінням у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 28.12.2018 №14-6-0.15-3296/123-18, а також Положення про міськрайонне управління у Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, затверджене наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 18.01.2017 №112-к, передача земельних ділянкою комунальної власності у власність або у користування громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин; сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Тому, враховуючи викладене, у Житомирської районної державної адміністрації відсутні підстави для здійснення дій, зазначених у заяві позивача. Рекомендовано звернутися до сільської ради з метою отримання відповідного дозволу (а.с.20).

Не погоджуючись з відмовою у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з положеннями ст.17 Земельного кодекс України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як випливає із змісту наведеної статті, клопотання громадян про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідної земельної ділянки розглядаються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування у відповідності до повноважень, якими вони наділені статтею 122 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Зміст листа №Б-1390/14 від 02.01.2019, яким позивачу відмовлено у задоволенні заяви, свідчить що запитувана ним земельна ділянка передана у комунальну власність Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, а тому питання порушене ОСОБА_1 у клопотанні від 19.11.2018 не наналежить до відання відповідача.

Відповідно до відповіді на запит суду, Станишівська сільська рада Житомирського району Житомирської області у листі від 16.07.2019 №12-02/1933 повідомила, що земельна ділянка площею 1,0170 га за кадастровим номером 1822086800:04:000:0875, яка розташована за межами населених пунктів (села Станишівка) Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області передана у комунальну власність територіальній громаді в особі Станишівської сільської ради згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області «Про передачу земельної ділянки державної власності у комунальну власність» від 22.12.2018 №6-5019/14-18- СГ та акту приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність.

Окрім того повідомлено, що 07.02.2019 двадцять другою сесією сьомого скликання Станишівської сільської ради прийняте рішення «Про прийняття у комунальну власність Станишівської сільської об`єднаної територіальної громади з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення» №764. 13 вересня 2019 зареєстроване право комунальної власності на земельну ділянку (а.с.93, 94, 95-98, 99).

Отже, як свідчать матеріали справи, на момент розгляду клопотання від 19.11.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 0,10 га, для індивідуального дачного будівництва, яка розташована на території Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, в межах земельної ділянки за кадастровим номером 1822086800:04:000:0875, вказана земельна ділянка, згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області «Про передачу земельної ділянки державної власності у комунальну власність» від 22.12.2018 №6-5019/14-18-СГ була передана із земель державної власності у комунальну власність територіальної громади Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області.

З огляду на викладене, Житомирська районна державні адміністрація Житомирської області, як місцевий орган державної виконавчої влади, що наділений повноваженням з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, не уповноважена розглядати клопотання ОСОБА_1 про надавання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва, яка розташована на території Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, в межах земельної ділянки за кадастровим номером 1822086800:04:000:0875, оскільки вказане питання не відноситься до компетенції відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що Житомирська районна державна адміністрація діяла відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та із дотриманням вимог частини другої статті 2 КАС України.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч.5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_1 ) до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області (вул.Лесі Українки, буд.1, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 04053476) про визнання протиправною відмови, зобов`язання надати дозвіл, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 18 вересня 2019 року.

Суддя А.В. Горовенко