
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
17 вересня 2019 р. Справа № 120/1463/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Жежелівський кар`єр" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра, контролюючий орган, позивач) з позовом до Приватного акціонерного товариства "Жежелівський кар`єр " (далі - ПрАТ "Жежелівський кар`єр", товариство, відповідач) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №735 від 28.12.1996 р.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідачу видано спеціальний дозвіл на користування надрами №735 від 28.12.1996 р. з метою видобування граніту ділянки Північного, придатного для видобування блоків та виробництва плит і облицювальних виробів з них, відходи та порушення вивітрюванням граніти придатні для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового; видобування граніту ділянки Південного, придатного для виробництва щебеню для будівельних робіт в якості заповнювача важких бетонів, для баластного шару залізничної колії та каменю та каменю побутового, відсіви від дроблення гранітів придатні для благоустрою, рекультивації та планування.
В червні 2018 р. проведено перевірку товариства, за наслідком якої складено акт в якому зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин. На підставі акту винесено припис про усунення виявлених під час перевірки порушень, однак у встановлений строк порушення не усунуто. У зв`язку із чим, в подальшому дія дозволу зупинена наказом Держгеонадру України, з наданням відповідачу часу для вжиття заходів для усунення причин зупинення дії дозволу та повідомлено відповідача про необхідність надати власну позицію (згоду/не згоду) щодо припинення права користування.
Оскільки порушення відповідачем не усунуто, на думку позивача, наявні підстави для анулювання в судовому порядку спеціального дозволу на користування надрами №735 від 28.12.1996 р.
Ухвалою від 27.05.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження на 24.06.2019 р. без виклику учасників справи у письмовому провадженні.
19.06.2019 р. надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову вказуючи, що на виконання припису листом №507 від 29.08.2018 р. надано ряд документів, які вказують, що порушення товариством усунені. В подальшому, відповідач неодноразово повідомляв позивача про виконання припису та відсутність підстав для зупинення дії дозволу.
Ухвалою від 24.06.2019 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви.
16.07.2019 р. судом прийнято рішення про продовження розгляду справи та відмовлено в задоволенні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін. Призначено справу до розгляду на 26.07.2019 р. без виклику учасників справи.
26.07.2019 р. ухвалою суду оголошено перерву до 29.08.2019 р.
29.08.2019 р. розгляд справи відкладено на 17.09.2019 р.
17.09.2019 р. ухвалою суду відмовлено у відкладенні розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ПрАТ "Жежелівський кар`єр " надано спеціальний дозвіл на користування надрами №735 від 28.12.1996 р. з метою видобування граніту ділянки Північного, придатного для видобування блоків та виробництва плит і облицювальних виробів з них, відходи та порушення вивітрюванням граніти придатні для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового; видобування граніту ділянки Південного, придатного для виробництва щебеню для будівельних робіт в якості заповнювача важких бетонів, для баластного шару залізничної колії та каменю та каменю побутового,відсіви від дроблення гранітів придатні для благоустрою, рекультивації та планування терміном до 2036 року.
На підставі наказів Держгеокадастру №523 від 28.11.2017 р., №155 від 08.05.2018 р. посадовими особами Держгеонадр України в період з 19.06.2018 р. по 02.07.2018 р. проведено перевірку дотримання ПрАТ "Жежелівський кар`єр " вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), за наслідком якої складено акт №06-03/26/2018-34/п(92) від 02.07.2018 р.
В даному акті зафіксовано наступне:
- в період з 28.12.2016 р. по 07.06.2018 р. товариство проводило вивіз та реалізацію гранітної продукції Жежелівського родовища за відсутності акту про надання гірничого відводу (термін чинності актів надання гірничих відводів від 24.02.2012 р.№1982 та від 23.07.2012 р. №99 закінчився 28.12.2016 р.; Акти надання гірничих відводів №3345 та №3346 отримано 07.06.2018р.). Відповідно до довідки від 19.06.2018 р. №351 ПрАТ "Жежелівський кар`єр " проводив реалізацію продукції за 1 – 4 квартали 2017 р., 1 квартал 2018 р. та сплату за надра. Маркшейдерська документація, що підтверджує правомірність проведення робіт, а саме, обліку та списання корисної копалини використаної для виготовлення та реалізації продукції та руху корисної копалини на складах відсутня – порушення статтей 17, 24 КУ №132/94;
- відсутній План розвитку гірничих робіт на 2018 рік погоджений в установленому порядку – порушення статті 51 КУ №132/94, ст. 19 ЗУ №1127;
- План розвитку гірничих робіт за попередній рік не дотримуються в частині об`ємів проведення розкривних та видобувних робіт, а саме планувалось: кар`єр № 1 Жежелівського родовища: видобуток 2800 м3; кар`єр № 2 Жежелівського родовища: видобуток - 150 тис. м3; розкривні роботи - 84,0 тис. м3. Відповідно до маркшейдерської документації розкривні та видобувні роботи не проводились - порушення статті 51 КУ №132/94;
- робочий проект розробки родовища, не відповідає фактичним показникам гірничо-геологічних умов, у зв`язку з повною переоцінкою запасів гранітів Північної і Південної ділянки Жежелівського родовища грантів відповідно до Протоколу ДКЗ України від 03.11.2016 № 3699 - порушення статтей 51, 53 КУ №132/94 та ст.. 13,14,15 ЗУ №45/95;
- відсутній акт прийомки-передачі Північної і Південної ділянки Жежелівського родовища грантів у промислове освоєння, відповідно до Протоколу ДКЗ України від ОЗЛ 1.2016 № 3699 - порушення статті 40 КУ №132/94;
- маркшейдерська, технічна та обліково-контрольна документація (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми) у повному обсязі відсутня, а саме відсутня маркшейдерська документація за 2017 рік та І квартал 2018 року щодо обліку та списання корисної копалини використаної для виготовлення та реалізації продукції та руху корисної копалини на складах - порушення статті 53 КУ №132/94, ст. 24 ЗУ №1127.
В подальшому на підставі акту перевірки складено припис №538-14/06 від 06.07.2018 р., в якому вказано про необхідність усунення виявлених порушень в термін до 13.08.2018 р.
На підставі наказу Державної служби геології та надр України № 405 від 31.10.2018 р. у зв`язку порушенням ПрАТ "Жежелівський кар`єр " статтей 24, 40, 51 Кодексу України про надра, абз.3 статті 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та надано термін для усунення таких ( порушень).
Листом від 09.11.2018 р. №22486/03/14-18 Держгеонадра України повідомлено відповідача та запропоновано надати інформацію щодо усунення порушень, та у разі ненадання такої (інформації) вказано про розгляд питання щодо подальшої дії спеціального дозволу.
В подальшому, товариству направлено лист від 08.01.2019 р. №326/03/14-19 із проханням протягом 15 днів надати власну позицію (згоду/незгоду ) на припинення права користування надрами, за наслідком розгляду якого листом від 21.01.2019 р. товариство повідомило про незгоду на припинення користування надрами.
За таких обставин, позивач звернувся до суду з вимогою про припинення права користування нардами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами згідно частини 2 статті 26 Кодексу України про надра.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – Закон № 877-V ).
Частинами першою, другою статті 2 Закону № 877- V визначено, що його дія поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
В розумінні частини першої статті 1 Закону № 877- V, державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Із положень статті 11 Закону № 877- V випливає, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Разом з цим, регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян, здійснюється Кодексом України про надра (далі - КУпН).
Так, відповідно до частини другої статті 24 КУпН, користувачі надр зобов`язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу – 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, – у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Як встановлено судом, підставою для зупинення користування надрами та, в подальшому, для звернення до суду стало невиконання припису, а саме, не усунення порушень виявлених під час перевірки.
Отже, підстава звернення з позовом для анулювання дозвільного документа наведена у пункті 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра – “порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр”.
Так, позивач ставить в провину відповідачу наявність виявлених перевіркою, які не усунуті. Оцінюючи доводи сторони позивача, суд вказує наступне.
Частиною шостою статті 17 Кодексу України про надра визначено, що надання гірничих відводів інвесторам, з якими укладено угоду про розподіл продукції, здійснюється на підставі укладеної угоди про розподіл продукції шляхом оформлення відповідного акта, форма і зміст якого визначаються законодавством України.
Отже, надання гірничих відводів здійснюється шляхом оформлення акту. Позивач вказує, що дані акти в період з грудня 2016 р. по червень 2018 р. були відсутні, про що вказано в акті та зобов`язано усунути дане порушення в приписі.
На виконання припису та даної норми ПрАТ "Жежелівський кар`єр " оформлено акти про надання гірничого відводу №3345, №3346 від 07.06.2018 р. Отже, в даній частині порушення усунуто.
Окрім того, Держгеонадрами також вказано, що товариством порушено статтю 51 Кодексу України про надра, якою передбачено, що розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.
Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.
Разом з тим, судом встановлено, що протоколом №73 від 09.07.2018 р. погоджено План розвитку гірничих робіт по кар`єру №2 та протоколом №75 від 10.08.2018 р. погоджено План розвитку гірничих робіт по кар`єру №2.
У зв`язку із встановленням невідповідності робочого проекту фактичним показникам гірничо-геологічних умов, такий (робочий проект розробки ділянки Північна та Південна Жежелівського родовища гранітів) було відкореговано, та в подальшому погоджено Держгеонадрами (листи за вих.№11449/03/10-19, .№11448/03/10-19 від 25.06.2019 р.) та управлінням Держпраці у Вінницькій області (листи за вих.№1403/17-11/15, .№1404/17-11/15від 29.03.2019 р.)
Також, товариством надано й акт прийомки –передачі Північної та Південної ділянки Жежелівського родовища гранітів у промислове освоєння, відповідно до Протоколу ДЗК України від 03.11.2016 №3699, що вказують на усунення порушень статі 40 Кодексу України про надра і пункту 6 постанови КМУ від 14 лютого 1995 р. N 114.
ПрАТ "Жежелівський кар`єр " також надано акт на списання запасів корисних копалин від 26.01.2018 р., витяги з книг №1 «Поуступный учет остатков вскрытых запасов на карьере №2 Жежелевський карьер ппо «Винницкнерудпром»»в якому відображено дані за період 2017-2018 р. , «Сводного учета состояния и движения запасов» та "Журнал №1 ОПО Винницкнерудпром Жежеловское месторождение гранитов".
Отже, як видно відповідачем усунуто порушення вказані у приписі №538-14/06 від 06.07.2018 р.
Більш того, листом за вих.№507 від 29.08.2018 р. ПрАТ "Жежелівський кар`єр " повідомляло Держгеонадра України про усунення порушень та надало наступні документи на підтвердження:
- копії актів про надання гірничого відводу №3345, №3346 від 07.06.2018 р. та маркшейдерську документацію;
- копії протоколу погодження Плану розвитку на 2017 та 2018 роки;
- копії договору на виконання коригування робочого проекту розробки ділянки Північна та Південна Жежелівського родовища гранітів;
- копії акту прийомки –передачі Північної та Південної ділянки Жежелівського родовища гранітів у промислове освоєння, відповідно до Протоколу ДЗК України від 03.11.2016 №3699;
- копії маркшейдерської документації щодо списання та руху записів.
Однак, позивачем не висловлено позицію щодо прийняття/не прийняття усунених порушень ПрАТ "Жежелівський кар`єр ", ані відповідачу , ані суду.
Відтак, суд доходить висновку, що ПрАТ "Жежелівський кар`єр" усунено порушення відображені у приписі, а отже підстави для анулювання спеціального дозволу відсутні, відповідно, заявлений адміністративний позов не підлягає задоволенню.
У відповідності до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. (стаття 90 КАС України).
За сукупністю наведених обставин, враховуючи, що позовні вимоги не обґрунтовані, відповідачем спростовані доводи позивача, а відтак, не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову – судовий збір не відшкодовується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 37536031).
Відповідач: Приватне акціонерне товариство "Жежелівський кар`єр" (вул. Кар`єрна, 1-в, с.Жежелів, Козятинський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 00292379).
Повний текст рішення сформовано: 17.09.2019 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна