Ухвала суду № 8430301, 10.12.2009, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
42523/09
Номер документу
8430301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2009 року № 42523/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

Головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів: Багрій В.М., Ліщинського А.М.,

при секретарі судового засідання Тарнавській Л.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 29.04.2009 року у справі за позовом Приватного підприємства «Рівне-Нафта» до Державної податкової інспекції у м. Рівне про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення , -

В С Т А Н О В И Л А :

В січні 2009 року Приватне підприємство «Рівне-Нафта» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівне про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що перебуває у договірних відносинах з фірмою нерезидентом УАБ «Торговий дім «Мажейкю Нафта» (Литва) і протягом 2007 року сплачував нерезиденту штраф за несвоєчасне виконання умов договору, а саме: простій залізних цистерн на митній території України. Відповідно до виставлених рахунків нерезидента сума штрафу склала 14822,10 дол. США/74851,61 грн. Вважає, що перераховану сума штрафу не є доходом, отриманим нерезидентом з джерелом їх походження з України від провадження господарської діяльності в розумінні п.13.1. ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а тому не підпадає під оподаткування доходом на репатріацію.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2009 року позов Приватного підприємства «Рівне-Нафта» задоволено, визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівне від 14.07.2008 року № 0000662240/0/22-514 про визначення суми податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 11227,74 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 22455,48 грн..

Не погодившись з винесеною постановою суду першої інстанції її оскаржив відповідач - Державна податкова інспекція у м. Рівне, подавши на неї апеляційну скаргу.

Апелянт просить скасувати постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2009 року, та прийняти нову, якою в задоволені позову Приватного підприємства «Рівне-Нафта» до Державної податкової інспекції у м. Рівне відмовити повністю, покликаючись на порушення суду першої інстанції норм матеріального та процесуального права і невідповідність висновків обставинам справи, що призвело до її неправильного вирішення.

В апеляційній скарзі зазначає, що за перевіряючий період з 01.01.2007року по 31.12.2007 року підприємство здійснювало виплату нерезиденту доходу походженням з України, а саме виплата штрафу за кожен день простою залізничних цистерн згідно виставлених рахунків по договорах: № 06-106 РN/D від 25.01.2006 р., № LT707/187/R/ТW/Е від 31.01.07 р., № 06-89 PN/D від 10.01.2006 р. з фірмою нерезидентом УАБ "Торговий дім "Мажейкю Нафта", Литва.

В ході проведення перевірки встановлено порушення вимог п. 13.2 ст. 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97р. №283/97-ВР (із змінами та доповненнями), де зазначено: Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3-13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від її суми та за її рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплата, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності та п. 18.1 ст. 18 вищевказаного Закону - якщо міжнародним договором, Ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж, ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору платнику податків надано можливість користуватися правилами міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування.

Механізм застосування положень міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування визначено Порядком звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженим постановою Кабінету України від 06.05.2001р. №470, відповідно до п.4 якого підставою для використання переваг такого договору є подання нерезидентом особі, яка виплачує йому доходи, довідки (оригіналу або її нотаріально засвідченої копії"), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором. Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком №1 до Порядку або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію: повну назву або прізвище нерезидента; підтвердження , що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто відповідно до законодавства відповідної країни підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або інших підстав; назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження; дату видачі. Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана.

Відповідно до п.1.3, п.1.4 Порядку надання звітів про утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 16.01.98р. №28, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 30.01.98р. за № 56/2496, особи, що виплачують доходи нерезидентам, протягом терміну, передбаченого законодавством для квартального звітного періоду, подають до державного податкового органу за своїм місцезнаходженням звіти про виплачені доходи, утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів.

Враховуючи те, що подання зазначених звітів передбачено п.7 Порядку, особа, яка при виплаті доходу нерезидентові утримує та вносить до бюджету податок на доходи нерезидентів із врахуванням пільгових ставок оподаткування, передбачених міжнародними договорами, зобов'язана разом із такими звітами надати довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір.

На порушення вищевказаних норм підприємство ПП "Рівне-Нафта" не користувалося правилами міжнародних угод про уникнення подвійного оподаткування оскільки не отримало від нерезидента довідки (або її нотаріально завіреної копії), що засвідчила б статус як резидента тієї країни, в якій вони мають своє місцезнаходження і з якими підписаний міжнародний договір. Довідка до перевірки не представлена. Згідно договорів: № 06-106 РN/D) від 25.01.2006 р., №LT707/187/R/ТW/Е від 31.01.07 р., № 06-89 РN/D від 10.01.2006 р. укладеного з фірмою нерезидентом УАБ "Торговий дім "Мажейкю Нафта", Литва, в яких зазначено, що продавець не відповідає за простій вагонів на залізничній, станції, так за кожен день простою залізничних цистерн нерезидента на митній території України резидент ПП "Рівне -Нафта" сплачує штраф за кожен день простою згідно виставлених рахунків нерезидента в результаті чого здійснено виплату нерезиденту доходу походженням з України, а саме виплати штрафу за кожен день простою залізничних цистерн нерезидента на митній території України на загальну суму - 14 822,10 дол. США/74 851,61грн., що відповідно до п.1.21 ст.1 та абз.є, п.13.1 ст.13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" підпадають під визначення доходів отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України. Всі витрати пов'язані з залізничними перевезеннями нерезидента на території України бере на себе ПП "Рівне-Нафта".

Розрахунок здійснено відповідно до виставлених рахунків за період з 01.01.07р. по 31.12.07р. на загальну суму 14 822,10 дол. США/74 851,61грн, засвідчених сторонами договору, для оплати вартості простою залізничних цистерн а саме:

Договір № 06-106 РN/D від 25.01.2006р. з фірмою УАБ "Торговий дім "Мажейкю Нафта", Литва

Рах. № МNO - 1016620 від 01.01.07р. на суму 263,55дол.США/1330,92грн.

Рах. № МNO - 1016621 від 01.01.07р. на суму 197,60дол.США/997,88грн.

Рах. № МNO - 016622 від 01.01.07р. на суму 38,85дол.США/196,19грн.

Рах. № МNO - 1016640 від 01.01.07р. на суму 28,56дол.США/144,22грн.

Рах. № МNO - 016641 від 01.01.07р. на суму 471,44дол.США/23 80,77грн.

Рах. № МNO - 1016367 від 03.01.07р. на суму 780,00 дол. США/3939,00 грн.

Рах. № МNO - 1016693 від 29.01.07р. на суму 1140,00 дол. США/5757,00 грн.

Рах. № МNO - 1017442 від 22.03.07р. на суму 900,00 дол. США/4545,00 грн.

Договір № 06-89 PN/D від 10.01.2006р. з фірмою УАБ "Торговий дім "Мажейкю Нафта", Литва

Рах. № МNO -1015476 від 01.01.07р. на суму 30,00 дол. СШАЛ 51,50грн.

Рах. № МNO -1016693 від 26.01.07р. на суму 270,00 дол. США/1363,50грн.

Рах. № МNO -1017024 від 01.02.07р. на суму 30,90 дол. США/156,04грн.

Рах. № МNO -1016367 від 01.02.07р. на суму 469,10 дол. США/2368,95грн.

Рах. № МNO -1017442 від 22.03.07р. на суму 840дол.США/4242,00 грн.

Договір № LT707/187/R/ТW/Е від 31.01.07р. з фірмою УАБ "Торговий дім "Мажейкю Нафта", Литва

Рах. № МNO -1017860 від 20.04.07р. на суму 1260,00дол.США/6363,00грн.

Рах. № МNO -1018246 від 23.05.07р. на суму 420,00 дол. США/2121,00грн.

Рах. № МNO -1018662 від 26.06.07р. на суму 665,00 дол. США/3358,25грн.

Рах. № МNO - 1019091 від 24.07.07р. на суму 1610,00 дол. США/8130,50грн.

Рах. № МNO - 1019482 від 23.08.07р. на суму 490,00 дол. США/2474,50грн.

Рах. № МNO - 1019511 від 30.08.07р. на суму 95,73 дол. США/483,43грн.

Рах. № МNO - 1019510 від 30.08.07р. на суму 61,37 дол. США/309,92грн.

Рах. № МNO - 1020983 від 29.11.07р. на суму 525,00 дол. США/2651,25грн.

Рах. № МNO - 1021177 від 06.12.07р. на суму 875,00 дол. США/4418,75грн.

Рах. № МNO - 1021273 від 13.12.07р. на суму 3360,00 дол. США/16968,00грн.

В періоді, що підлягав перевірці з 01.01.2007р. по 31.12.2007р. резидентом - ПП "Рівне-Нафта" було перераховано валютні кошти по вищевказаних рахунках на суму 14 822,10 дол. США/74 851,61 грн. (згідно платіжних доручень наведених в додатку №5 до довідки) нерезиденту.

При виплаті доходу нерезиденту не нараховано, не утримано, та не сплачено до бюджету податок з доходу нерезидента із джерелом їх походження з України , чим порушено вимоги п. 13.2 ст. 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97р. №283/97-ВР (із змінами та доповненнями). На підставі ст.13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97р. №283/97-ВР (із змінами та доповненнями) підприємству нарахований податок в розмірі 15 відсотків від суми перерахованої нерезиденту.

Що стосується обґрунтувань ПП "Рівне-Нафта" вказує, що виплата таких штрафних санкцій, яка обумовлена необхідністю сплати нерезидентом штрафу за несвоєчасне повернення цистерн в країні свого резиденства, не підпадає під визначення господарської діяльності, наведене в п.1.32 Закону, оскільки є фактичним відшкодуванням витрат, понесених нерезидентом з вини покупця. Тому перераховані нерезиденту кошти, як кошти, що не пов'язані з провадженням господарської діяльності нерезидентом на митній території України, не підлягають оподаткуванню податком на репатріацію, передбаченим статтею 13 Закону.

Тому податковий орган вважає, що ПП «Рівне - Нафта» трактує виплату штрафу як відшкодування витрат понесених нерезидентом з вини покупця хоча в договорах : № 06-106 РN/D від 25.01.2006 р., № 06-89 РN/D від 10.01.2006р., № LТ707/187/R/ТW/Е від 31.01.07р. укладених з фірмою нерезидентом УАБ "Торговий дім "Мажейкю Нафта", Литва чітко вказано - продавець не відповідає за простій вагонів на залізничній станції, так за кожен день простою залізничних цистерн нерезидента на митній території України резидент ПП "Рівне-Нафта" сплачує штраф за кожен день простою залізничних цистерн нерезидента на митній території України.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Державною податковою інспекцією у місті Рівне проводилась планова документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства приватного підприємства «Рівне-Нафта» за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, результати якої оформленні актом № 876/23-400/31059955 від 25.06.2008 року. Перевіркою встановлено, що позивачем допущенні порушення п.13.1, п.13.2 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» і при виплаті доходу нерезиденту не утримано та не перераховано до бюджету податок з доходу нерезидента з джерелом його походження в Україні в сумі 11227,74 грн., а саме: з суми штрафу, який позивач сплатив нерезиденту за несвоєчасне виконання зобов'язань по договору. На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у місті Рівне винесено платнику податків приватному підприємству «Рівне-нафта» податкове повідомлення-рішення №0000662240/0/22-514 від 14.07.2008 року, яким визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток в розмірі 33683,22 грн., з яких 11227,74 грн. - сума основного платежу, 22455.74 грн. - нарахована штрафна санкція. Зазначене податкове повідомлення-рішення позивачем в адміністративному порядку не оскаржувалось.

Також встановлено, що між приватним підприємством «Рівне-Нафта» і УАБ «Торговий дім «Мажейкю Нафта» (Литва) були укладені зовнішньоекономічні договори № 06-106 РМЛ) від 25.01.2006 року, № 06-89 РN/D від 10.01.1006 року, № ДЕ/07/187/R/ТW/Е від 31.10.2007 року на поставку нафтопродуктів. Умовами договору була передбачена відповідальність сторін за неналежне та несвоєчасне виконання умов договору, зокрема за кожен день простою залізничних цистерн нерезидента на митній території України ПП «Рівне-Нафта» сплачує штраф згідно виставлених рахунків. На суму штрафу за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року УАБ «Торговий дім «Мажейкю Нафта» виставлялись рахунки на загальну суму 14822,10 дол. США/74851,61 грн. Позивачем були перераховані валютні кошти на погашення штрафу в повному обсязі.

Згідно з пунктом 13.1 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку ; підприємств» будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України. від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Пунктом 13.2 зазначеної статті встановлено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13,6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

В частині другій пункту 13.1 ст.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» наведено перелік доходів, що розуміються для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом походження з України. Цей перелік не є вичерпним, про що свідчить положення підпункту «й» зазначеного пункту, відповідно до якого під такими доходами слід розуміти й інші доходи від здійснення нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, проте за винятком доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів (робіт, послуг), переданих (виконаних, наданих) резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг з міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.

За визначенням пункту 3.21 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» доходи з джерелом їх походження з України - будь-які доходи, отримані резидентами або нерезидентами від будь-яких видів їх діяльності на території України. включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, сплачених резидентами України, доходи від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до портів, розташованих в Україні, доходи від продажу нерухомого майна, розташованого в Україні, доходи, отримані у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України, а також доходи страховиків-резидентів від страхування ризиків страхувальників-резидентів за межами України, інші доходи від господарської діяльності на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем митних служб України (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо).

Відповідно до п.1.32 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Згідно з ст. 549 Цивільного кодексу України від 16.01.2003. № 435-ІУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Неустойка є видом забезпечення виконання зобов'язань. Забезпечувальні заходи покликані стимулювати боржника до своєчасного та належного виконання зобовязання шляхом встановлення невигідних наслідків у разі невиконання чи неналежного виконання останнього, з одного боку, а з іншого, неустойка (штраф) виконує компенсаційну функцію, оскільки використовується для відшкодування збитків або зараховується у суму їх відшкодування.

Як вбачається з договорів, укладених між Приватним підприємством «Рівне-Нафта» і УАБ «Торговий дім «Мажейкю Нафта» (Литва), його предметом є поставка нафтопродуктів і надання послуг, пов'язаних з супроводженням та перевозкою вантажів. Умовами договору визначено, що покупець несе відповідальність за простой рухомого складу у вигляді штрафу.

Таким чином, штраф пов'язаний з виконанням основних зобов'язань по договору, це є додаткові витрати покупця, понесені у звязку з виконанням договору поставки, тобто це є в розумінні пп. "й" п. 13.1 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» вид компенсації вартості товарів (робіт, послуг), переданих (виконаних, наданих) резиденту від нерезидента на митній території України. Тобто, у даному випадку, штраф виступає як вид компенсації вартості послуги наданої резиденту (покупцю) від такого нерезидента (продавця), і не є доходом від здійснення господарської діяльності, при тому, що господарська діяльність в розумінні п. 1.32 ст. 1 Закону України від 28.12.94 N 334/94-ВР повинна бути регулярною, постійною та суттєвою. З врахуванням наведеного доводи відповідача, відносно того, що кошти в сумі 14822,10 дол. США/74851,61 грн., отримані нерезидентом, є доходом від здійснення господарської діяльності на території України, а тому підлягають оподаткуванню, не можуть бути прийняті судом до уваги.

Отже, оскільки у податкового органу були відсутні підстави для донарахування податку на прибуток іноземних юридичних осіб, підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій також відсутні.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального та процесуального права та є правильними.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому рішення суду по даній справі скасуванню не підлягає.

На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 29.04.2009 року у справі № 2а-875/09 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий В.В.Ніколін

Судді В.М. Багрій

А.М.Ліщинський