
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/720/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кушнір В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Сенюх Ю.І.,
представників позивача Задорожнього Р.Г., Зайцевої О.О.,
представника відповідача Любимової К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом фермерського господарства "Західагротранс" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У поданому до суду адміністративному позові фермерське господарство "Західагротранс" (далі - позивач) просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0044235105 від 20 травня 2019 року, прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернівецькій області (далі - відповідач).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі акту від 19.04.2019р. "Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних" за №1775/24-13-51-05/36619546 відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №0044235105, яким до фермерського господарства "Західагротранс" застосовано штрафні санкції в сумі 44070,80 грн. Позивач не погоджується з прийнятим рішенням та вважає його неправомірним, оскільки воно ґрунтується на висновках, які останній вважає необґрунтованими. А саме, про порушення позивачем положень податкового законодавства в частині несвоєчасної реєстрації податкової накладної в ЄРПН від 20.02.2018р. на суму ПДВ 110177,00грн. та порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Позивач зазначає, що 20.02.2019р. ним було складено помилково податкову накладну №4 на суму 661062,00грн., в т.ч. ПДВ 110177,00грн., датовану 20.02.2018р., покупцем за якою вказано ТОВ "Венус Україна". Позивач вказує, що не мав підстав складати дану податкову накладну, оскільки 20.02.2018р. податкових зобов`язань з ПДВ на суму 110177,00грн. у нього не виникало. На підтвердження вказаного, позивач зазначає, що серед господарських операцій за лютий 2018 року по взаємовідносинах між позивачем та ТОВ "Венус Україна" не було операції, яка б відповідала помилково складеній податковій накладній №4 на суму 661062,00 грн., в т.ч. ПДВ 110177,00грн.
З указаних підстав позивач просить суд визнати оскаржуване рішення протиправним та скасувати.
Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними. Вказує на те, що за результатами проведення камеральної перевірки встановлено порушення позивачем п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме, порушення термінів реєстрації податкової накладної від 20.02.2018р. №4 на суму ПДВ 110177,00грн., граничний термін реєстрації якої 15.03.2018р., згідно даних ЄРПН зареєстрована 04.03.2019р., тобто з порушенням терміну реєстрації на 354 дні. У зв`язку з цим до позивача застосовано штраф 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в податковій накладній 110177,00грн.*40%=44070,80грн.
Відповідач вказує, що відповідно до примірника квитанції в електронній формі, яка зберігається в ДФС, а саме, квитанція №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісний показників до податкової накладної в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, податкова накладна від 20.02.2018р. №4 на суму ПДВ 110177,00грн. зареєстрована 04.03.2019р., що свідчить про несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в Єдиному державному реєстрі податкових накладних та порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
З указаних підстав відповідач вважає, що податковий орган за наслідками перевірки позивача прийняв правомірне рішення.
Ухвалою суду від 26.06.2019р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в загальному позовному провадженні.
В судовому засіданні 28.08.2019р. представники позивача у вступному слові підтримали позовні вимоги та наполягали на задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача у вступному слові зазначила, що при винесенні оскаржуваного рішення дотримано всіх вимог чинного законодавства, у зв`язку з чим просила відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідачем здійснено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН фермерського господарства "Західагротранс" (код ЄДРПОУ 36619546), про що був складений Акт за №1775/24-13-51-05/36619546 від 19.04.2019р. (а.с.14-15).
Згідно вказаного акту перевіркою встановлено, що позивачем порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації податкової накладної №4 від 20.02.2018р., дата реєстрації в РК - 04.03.2019р. Також, виявлено порушення ст.120-1 розділу II Податкового кодексу України: - у разі порушення терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів, за що передбачено штраф у розмірі 40% - 44070,80грн. (а.с.14-15).
За результатами перевірки та на підставі акту відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0044235105 від 20.05.2019р., яким застосовано до фермерського господарства "Західагротранс" штрафні (фінансові) санкції в сумі 44070,80грн. (а.с.17).
Позивач не погоджується з указаним рішенням та вважає його протиправним, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Оскаржуване рішення ґрунтується на висновку податкового органу, який полягає в тому, що позивач допустив порушення п.201.10. ст.201 Податкового Кодексу України, а саме, реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснена з порушенням строку реєстрації на загальну суму податку на додану вартість в розмірі 110177,00грн. Відповідно до даних Єдиного реєстру податкових накладних, відповідачем було виявлено затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість в розмірі 110177,00грн.
З матеріалів справи видно, що 20.02.2019р. позивачем було помилково складено податкову накладну №4 на суму 661062,00грн., в т.ч. ПДВ 110177,00грн. від 20.02.2018р., у якій покупцем вказано ТОВ "Венус Україна" (а.с.19).
У відповідності до абз.6 п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Згідно складеного розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №1 від 20.02.2019р. позивач усунув виявлену помилку 20.02.2019р. (а.с.20 на звороті).
На підтвердження факту відсутності здійснення господарської операції згідно з податковою накладною №4 з датою 20.02.2018р. позивачем надано, зокрема:
- договір поставки від 01.02.2018р. №11/01/2018р., укладений між Позивачем та ТОВ "Венус Україна" (а.с.21-25);
- видаткові накладні: №1 від 12.02.2018р. на загальну суму 402600 грн., в т.ч. ПДВ 67100 грн.; №2 від 13.02.2018р. на загальну суму 402600 грн. в т.ч. ПДВ 67100 грн.; №3 від 14.02.2018р. на загальну суму 397964 грн. в т.ч. ПДВ 66327,33 грн.; №4 від 15.02.2018р. на загальну суму 368440 грн. в т.ч. ПДВ 61406,67 грн.; №5 від 16.02.2018р. на загальну суму 407724 грн. в т.ч. ПДВ 67954,00 грн.; №6 від 19.02.2018р. на загальну суму 146400 грн. в т.ч. ПДВ 24400,00 грн. (а.с.26-32);
- акт звірки взаєморозрахунків за 2018 рік між ТОВ "Венус Україна" та ФГ "Західагротранс" (а.с.25);
- заключна виписка з банківських рахунків за період з 01.02.2018р. по 28.02.2018р. (а.с.33-35);
- податкова декларація з податку на додану вартість за звітний 2018 рік разом з додатками (а.с.36-41).
Дослідивши наведені вище документи, суд встановив, що у позивача не було підстав для реєстрації податкової накладної №4 на суму 661062,00 грн., в т.ч. ПДВ 110177,00 грн. з датою 20.02.2018р.
З огляду на викладене суд погоджується з доводами позивача щодо відсутності у нього податкових зобов`язань для складання податкової накладної, а відтак і обов`язку щодо її реєстрації.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позивач не допустив порушення вимог п.201.10 ст.201 та п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, а відтак відсутні підстави для застосування до нього штрафних санкцій.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність прийнятого рішення, відтак оскаржуване рішення є протиправними та підлягає скасуванню. За таких обставин, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1921грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернівецькій області.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0044235105 від 20 травня 2019 року на суму 44070 (сорок чотири тисячі сімдесят) грн. 80 коп., прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернівецькій області.
3. Стягнути на користь фермерського господарства "Західагротранс" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну)грн. 00 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16 вересня 2019 р.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Фермерське господарство "Західагротранс" (код ЄДРПОУ 36619546, с.Клішківці Хотинський район Чернівецька область, 60014).
Відповідач - Головне управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул. Героїв Майдану, 200-А, м.Чернівці, 58013).
Суддя Кушнір В.О.