
Справа № 560/1740/19
РІШЕННЯ
іменем України
17 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання відмови неправомірною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить визнати неправомірною відмову встановити статус інваліда війни, зобов`язати встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він був залучений до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ставши інвалідом внаслідок цього, у зв`язку з чим має право на набуття вказаного статусу інваліда війни та видачу посвідчення.
Листом від 20 травня 2019 року відповідач відмовив йому у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право на одержання такого статусу. У той же час, позивач стверджує, що ряд його знайомих набули статус інвалідів війни. Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду.
07.06.2019 відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача 24.06.2019 року надійшов відзив, в якому управління просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем не було надано управлінню розпорядчих первинних документів, що підтверджують факт його залучення до складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також доказів участі його у заходах з ліквідації наслідків аварії у складі таких формувань. Для вирішення його питання відповідачем запропоновано позивачу подати усі необхідні документи.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 30 березня 2007 року.
Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлена ІІ група інвалідності ( довідка серії МСЕ №059515 ) у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що видане посвідчення серії НОМЕР_2 від 20 лютого 2017 року.
Позивач в травні 2019 року звернувся до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про встановлення статусу інваліда війни та видачу посвідчення, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони. Для підтвердження своєї заяви надав довідку від 08.05.2019 року № 43 (а.с. 14)
Листом від 18.02.2019 за №3805 відповідач повідомив про перелік документів, на підставі яких може бути встановлено статус інваліда війни (а.с. 10), відмова як така не приймалась.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-ХІІ до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Отже, обов`язковими умовами для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ, є зокрема, настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС якщо особа брала участь у ліквідації наслідків аварії саме у складі формувань Цивільної оборони.
Судом встановлено, що крім формувань Цивільної оборони у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь і інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування Цивільної оборони, та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств. Ця обставина є істотною, оскільки в протилежному випадку статус інваліда війни (на підставі пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ) поширювався б на всіх осіб, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС і її наслідків.
Судом не заперечується факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, як і настання інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з цим. Ці обставини свідчать про те, що на позивача поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У той же час, суд не може вважати довідку, видану комунальним підприємством по будівництву, ремонту та експлуатації доріг № 43 від 08.05.2019 року (а.с. 14) належним доказом участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Слід звернути увагу на те, що ця довідка не є первинним або архівним документом, і містить інформацію лише про те, що позивач з 13.06.1986 по 21.06.1986 року знаходився у відрядженні і був залучений до формувань Цивільної оборони по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виконував обов`язки водія 2 класу.
У той же час не уточнюється, до яких саме формувань Цивільної оборони він залучався, та на підставі яких конкретних і ким виданих розпорядчих документів по лінії Цивільної оборони це відбувалось.
Надана позивачем до матеріалів справи довідка про заробітну плату водіїв, відряджених на роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, також не містить інформації про участь позивача в роботі підрозділів Цивільної оборони.
Посилання ж на документи інших осіб, яким наданий відповідний статус, суд оцінює критично, оскільки відповідач в кожному конкретному випадку оцінює належність і достатність поданих заявниками документів, про що суду не може бути відомо.
Відтак, належного документального підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі конкретних формувань Цивільної оборони позивач не надав.
У той же час, відсутність таких документів, про які зазначає відповідач у своїй відповіді, не дає можливості підтвердити обставини, на які посилається позивач, для надання йому статусу інваліда війни.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 07.06.2018 (справа №377/797/17), від 10.05.2018 (справа №279/12162/15-а) та від 13.02.2019 (справа №676/1827/17). Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи ненадання позивачем належних доказів залучення його до невоєнізованих формувань Цивільної оборони з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, суд дійшов висновку про відсутність ознак протиправності у відповіді, наданій відповідачем на звернення позивача, відтак і відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя І.С. Козачок