
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2019 р. № 520/6006/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Михайлової О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування вимоги, рішень і податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд задовольнити позов визнати протиправними та скасувати: вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-00000651306 від 04.06.2016 на суму 257155,80 грн.; рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання не а встановленою формою звітності, передбаченої Законом У країни "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №00008281306 від 04.06.2019 на суму 170,00 грн.; рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання не а встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №00008291306 від 04.06.2019 на суму 170,00 грн.; податкове повідомлення рішення №00008301306 від 04.06.2019 на суму 1,00 грн.; податкове повідомлення рішення №00008311306 від 04.06.2019 на суму 510,00 грн.; податкове повідомлення рішення №00008321306 від 04.06.2019 на суму 170,00 грн.; податкове повідомлення рішення №00008331306 від 04.06.2019 на суму 262752,44 грн.; податкове повідомлення рішення №00008341306 від 04.06.2019 на суму 3547608,75 грн.; податкове повідомлення рішення №00008361306 від 04.06.2019 на суму 510,00 грн.; податкове повідомлення рішення №00008351306 від 04.06.2019 на суму 3153029,20 грн.; податкове повідомлення рішення №00008371306 від 04.06.2019 на суму 723521,25 грн.; рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №00008381306 від 04.06.2019 на суму 36688,08 грн., винесені на основі Акта про результати документальної планової виїзної перевірки №1430/20-40-13-06-08/3121806375 від 25.04.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення Головного управління ДФС у Харківській області винесені всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що оскаржувані рішення є правомірними та прийнятими з дотриманням вимог законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Харківській області на підставі п. 75.1 ст. 75, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та наказу від 22.03.2019 №2090 проведена документальна планова виїзна перевірка ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання валютного та іншого законодавства за період 01.01.2016 по 31.12:2018, повноти та своєчасності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, за результатами якої складено акт від 25.04.2019 №1430/20-40-13-06-08/3121806375.
Висновками Акту перевірки встановлені порушення позивачем: пп. 2 п. 293.8 ст. 293 ПК України, у зв`язку з чим занижено податкові зобов`язання по єдиному податку за 2016 на 578817,00 грн.; пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16, п. 177.10 ст. 177 ПК України, в частині відсутності обліку доходів та витрат за встановленою формою з 01.01.2017 по 31.12.2018; пп. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49, п. 177.11 ст. 177 ПК України, а саме не надання декларації про майновий стан та доходи за 2017 та 2018; пп. 177.5.2, п. 177.5, ст. 177 ПК України, а саме неподання декларації про майновий стан та доходи за 1 квартал 2017; п. 177.1, 177.2 ст. 177 ПК України, а саме заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 2522423,36 грн., в тому числі за 2017 рік в сумі 1737394,53 грн., за 2018 в сумі 785028,83 грн.; ст. 168, 176, підпунктів 1.2, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме заниження податкових зобов`язань по військовому збору за 2016-2018 на суму 210201,95 грн.; п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме надання звітів в 2017-2018 не за встановленою формою; п. 1 ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1. ст. 7, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме заниження ЄСВ за 2017-2018 на загальну суму 257155,80 грн., в тому числі, за 2017 на суму 109725 грн., за 2018 в сумі 147430,80 грн.; п. 181.1 ст. 181, п. 183.4 ст. 183, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 ПК України, а саме заниження податкового зобов`язання з ПДВ в сумі 2838087 грн., в тому числі за 2017 на 1963867 грн., за 2018 на 874220 грн.; п. 44.1 та 44.3 ст. 44 ПК України; п. 63.3 ст. 63 ПК України, а саме неподання у заяви для взяття на облік; ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме за 2017-2018 при розрахунках за готівкові кошти з покупцями не ведення книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки 21.05.2019 позивачем було подано заперечення до акту перевірки.
За наслідками розгляду заперечень 04.06.2019 позивачу було надіслано відповідь про розгляд заперечень на акт перевірки, якою висновки акту перевірки залишено без змін.
На підставі висновків Акту перевірки відповідачем 04.06.2019 було прийнято рішення №00008281306, №00008291306, №00008381306, податкові повідомлення-рішення №00008301306, №00008311306, №00008321306, №00008331306, №00008341306, №00008351306, №00008361306, №00008371306, вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.06.2019 №00000651306.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2016 по 31.12.2018 здійснював свою діяльність із застосуванням ставки, встановленої для сплати єдиного податку II групи. Основними видами діяльності виступає оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням.
ГУ ДФС у Харківській області було отримано лист від ДФС України з додатками, дослідивши які, контролюючим органом було встановлено, що позивач протягом 2016-2018 років отримував грошові перекази за товари, які відправляв через мережу ТОВ «Нова пошта»: за 2016 - 5358780 грн. (задекларовано лише 970842,35 грн.); за 2017 - 9819335 грн. (задекларовано - 925038 грн.); за 2018 - 4371100 грн. (задекларовано - 999980 грн.).
Організацією, що забезпечувала переказ таких коштів виступало ТОВ «Пост Фінанс».
Позивачу було направлено запит від 09.04.2019 №9354/ФОП/20-40-13-06-16 з пропозицією надати інформацію та документи стосовно відомостей щодо продукції, за яку ТОВ «Пост Фінанс» на розрахункові рахунки ОСОБА_1 здійснювався переказ грошових коштів. Крім того, в запиті зазначалось про необхідність надати фінансову статистичну та іншу документацію, яка підтверджує дані податкових декларацій. В наданні документів на запит контролюючого органу позивачем було відмовлено.
При цьому, в ході перевірки, на підставі відомостей, отриманих від ТОВ «Пост Фінанс» встановлено, що протягом 2016 року, останньою на розрахункові рахунки ОСОБА_1 було переведено 5358780 грн. (за товари, перевізником яких виступала ТОВ «Нова пошта», оголошеною вартістю 5175502,01 грн.).
За приписами п. 291.4 ст. 294 ПК України для суб`єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, які обрали II групу, обсяг доходу протягом календарного року не може перевищувати 1500000 гривень.
За змістом п. 63.3 ст. 63 ПК України платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах та повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи.
Відповідно до пп. 2 п. 293.8 ст. 293 ПК України платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.
Враховуючи, що в 2016 році, на рахунок позивача надійшли кошти в сумі 5358780 грн., контролюючим органом було зроблено висновок про перевищення ОСОБА_1 граничного обсягу виручки від здійснення підприємницької діяльності, що дозволяв перебувати на спрощеній системі оподаткування для платників єдиного податку II групи. Враховуючи вказані обставини та відсутність заяви про перехід на ІІІ групу або про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, Головним управлінням ДФС у Харківській області була застосована штрафна санкція на суму 170 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення №00008321306.
Згідно абз. 2 пп. 2 п. 293.8 ст. 298 ПК України, платники єдиного податку II групи до суми перевищення зобов`язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
Оскільки позивач при перевищенні вказану ставку не застосував, за результати перевірки ГУ ДФС у Харківській області донараховано податкове зобов`язання з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 578817 грн. та було застосовано штрафну санкцію на підставі податкового повідомлення-рішення від 04.06.2019 №00008371306.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПК України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов`язана зареєструватися як платник податку на додану вартість у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
Враховуючи, що перевищення відбулось в 2016 році, з січня 2017 позивач мав зареєструватись в якості платника податку на додану вартість.
За приписами п. 183.10 ст. 183 ПК України будь-яка особа, яка підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника.
Згідно п. 185.1 ст. 18.5 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.
В ході перевірки встановлено, що ОСОБА_1 в 2017-2018 роках здійснював реалізацію продукції через мережу доставки ТОВ «Нова пошта». Грошові перекази за відправлені товари позивач отримував від ТОВ «Пост Фінанс». Зокрема, за 2017 в сумі - 9819335 грн., за 2018 - 4371100 грн. На вказані суми відповідачем було нараховано ПДВ 2838087 грн. та штрафна санкція на підставі податкового повідомлення-рішення від 04.06.2019 №00008341306.
Підпунктом 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 ПК України передбачено, що податкові декларації для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Разом з тим, ОСОБА_1 після перевищення розміру доходу, граничний обсяг якого визначено для платників єдиного податку II групи, не подав податкові декларації про майновий стан та доходи за результатами звітного кварталу (1 квартал 2017) з якого мав відбутись перехід на загальну систему оподаткування, у зв`язку з чим Головним управлінням ДФС у Харківській області було застосовано штрафну санкцію в сумі 510 грн. на підставі на підставі податкового повідомлення-рішення №00008361306.
В ході перевірки позивачу надавався запит №9354/ФОП/20-40-13-06-16 від 09.04.2019 про надання інформації та її документального підтвердження по взаємовідносинам з ТОВ «Пост Фінанс», надання відомостей про постачальників та покупців продукції, документального підтвердження її транспортування, по наявним банківським рахункам, відкритими платником податків. Також, ОСОБА_1 направлялось повідомлення №332 від 22.03.2019 про надання документів, що підтверджують дані податкових декларацій, зокрема фінансову, статистичну та іншу звітність, регістри податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, а також первинні та інші документи, які використовувалися в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС, обов`язок щодо ведення яких закріплено п. 44.1 ст. 44 ПК України.
Оскільки позивач не надав інформацію та документи на обов`язків письмовий запит, відповідачем була застосована штрафна санкція в сумі 510 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення №00008311306.
Також судом встановлено, що в ході перевірки у позивача запитувалась книга обліку доходів та витрат, яку він мав вести у визначеному законодавством порядку та в якій зазначати в повному обсязі отримані доходи.
Форма книги та порядок її ведення визначаються центральним органом державної податкової служби. Зокрема, форма книги, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткуванні, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та порядок її ведення затверджені Наказом Міністерства доходів і зборів України №481 від 16.09.2013.
Позивачем до перевірки книга обліку доходів та витрат за формою №10 в паперовому вигляді надана не була. Таким чином, перевіркою було встановлено порушення п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16, п. 177.10 ст.177 ПКУ, в частині відсутності обліку доходів та витрат за встановленою формою з 01.01.2017 по 31.12.2018.
Дохід отриманий платником податків ОСОБА_1 за період 01.01.2017-31.12.2018 в загальній сумі 1419043 грн., не задекларовано.
Приписами пп. 167.1 ст. 167, п. 177.1 ст. 177 ПК України передбачено, що доходи фізичних осіб - підприємців, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Згідно з вимогами пп. 164.1.3 п. 164.1 ст.164 ПК України загальний річний оподатковуваний дохід для фізичних осіб-підприємців дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу.
Перевіркою встановлено заниження оподатковуваного доходу на суму 14190435,00 грн., в тому числі за 2017 на 9819335 грн., за 2018 на 4371100 грн.
З урахуванням зазначеного відповідачем було донараховано податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб за 2017-2018 роки в сумі 2522423 грн., на підставі податкового повідомлення-рішення №00008351306 від 04.06.2019.
Пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, врегульовано порядок справляння військового збору згідно з яким: платниками виступають фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні та і іноземні доходи; об`єктом оподаткування є, в тому числі, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування.
В ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 не було визначено податкове зобов`язання з військового збору, нарахованого на дохід отриманий від провадження підприємницької діяльності, в сумі 210201,95 грн., в тому числі за 2017 на 144782,88 грн., за 2018 на 65419,07 грн. Грошове зобов`язання було визначено контролюючим органом на підставі податкового повідомлення-рішення від 04.06.2019 №00008331306.
Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» закріплено, що платники єдиного внеску зобов`язані подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
В ході перевірки було встановлено, що звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017-2018 не містять таблицю №1 Додаток 5, тобто звіт надано не за встановленою формою, у зв`язку з чим застосовані штрафні санкції в сумі 170 грн. на підставі рішень від 04.06.2018 №00008281306 (за 2017 рік) та №00008291306 (за 2018 рік).
Відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 4, пп. 2 п. 1 ст. 7, п. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» фізичні особи - підприємці, (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) єдиний внесок у розмірі 22 відсотки нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску на суму доходу отриманого від діяльності позивача встановлено, що за період 2017-2018 ним не нараховано ЄСВ на загальну суму 257155,80 грн.
Відповідно до п. 3 Розділу VI.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства Фінансів України №449 від 20.04.2015, якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки).
На підставі викладеного відповідачем було направлено податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-00000651306 від 04.06.2019 на суму 257155,80 грн.
На суму донарахованого єдиного внеску нараховано штрафну санкція в сумі 36680,08 грн. на підставі рішення від 04.06.2019 №00008381306.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі зобов`язані подавати до органів доходів і зборів звітність, пов`язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв`язку.
Враховуючи, що при здійсненні господарської діяльності позивачем розрахунки відбувались, в тому числі, в готівковій формі, всупереч вимог наведеного закону позивач не застосовував розрахункові книжки протягом 2017-2018 років.
У зв`язку із зазначеним, відповідачем було винесено рішення від 04.06.2019 №00008301306, яким за вказане порушення застосована штрафна санкція в сумі 1 грн.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, спірні рішення прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У судовому засіданні відповідачем належними та допустимими доказами доведена правомірність спірних рішень, проте, позивачем не доказана їх протиправність.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправними та скасування вимоги, рішень і податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 17 вересня 2019 року.
Суддя М.М.Панов