
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001398
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2019 року
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Козак О.М.,
за участю:
представника позивача Савки О.В. ,
представника відповідача Ворошилової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач» до Головного управління ДФС у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач» (місцезнаходження: 80051, вул. Центральна, 112, с.Острів, Сокальський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 26360693) (далі - позивач, ДП «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач») звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, вул.Стрийська, 35, м.Львів; код ЄДРПОУ 39462700) (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зарахування внесків на погашення податкового боргу за минулий період, які згідно платіжних доручень призначались на сплату недоїмки соціального внеску, а також в частині самостійної зміни призначення платежу, яке платник податку зазначив у платіжних документах;
- зобов`язати відповідача зарахувати сплачені суми Єдиного соціального внеску у відповідності до зазначеного у платіжних дорученнях призначення платежу.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та витягу з реєстру страхувальників є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов`язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства. Станом на 01.03.2019 згідно з даними інтегрованої картки за ДП «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач» обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне в сумі 890358,14 грн. Проте, позивач вважає, що у нього відсутня заборгованість, оскільки станом на 01.03.2019 з ЄСВ сплачений пропорційно виплаченій заробітній платі по 01.02.2019. Також, вказує на те, що кошти, які згідно з платіжними дорученнями призначались на сплату поточних зобов`язань по єдиному внеску, фіскальний орган спрямував на погашення боргу за минулий період. Такі дії податкового органу, на думку позивача, призводять до не зарахування працівникам страхового стажу, а нарахована їм за цей період заробітна плата не включається в розрахунок пенсії, що позбавляє застраховану особу права на соціальний захист. Зазначив, що лише після зарахування ЄСВ у відповідності до здійснених платежів, ці місяці будуть зараховані до страхового стажу застрахованої особи та може бути здійснено призначення страхових виплат на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Таким чином, позивач вважає, що працівники підприємства не повинні нести негативних наслідків і бути позбавлені гарантованих соціальних виплат через наявність заборгованості у платника, яка утворилась через неправомірні дії відповідача. Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 29.03.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Залучив третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Відповідач 24.04.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до інтегрованої картки платника податків по ЄСВ станом на 01.03.2019 за ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Управління «Західвуглепостач» обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 835706,05 грн. Відтак, сплачений ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Управління «Західвуглепостач» ЄСВ спрямовується на погашення суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Враховуючи наведене, відповідач вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Позивач 10.05.2019 подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Управління «Західвуглепостач» у вересні 2017 року здійснило оплату єдиного внеску в сумі 521154,78 грн. (сплачено борг повністю та виникла переплата в сумі 468816,96 грн.), що підтверджується платіжними дорученнями. З вересня 2017 року по вересень 2018 року борг по сплаті поточних платежів з ЄСВ у ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Управління «Західвуглепостач» відсутній. ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення №0003425313 від 11.10.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого нараховано штрафну санкцію в сумі 320895,57 грн. та пеню в сумі 525777,74 грн. Цим рішенням застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за той самий період, що і в податковому повідомленні-рішенні №0001042000 від 05.10.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до позивача штраф в сумі 199013,37 грн. за період з 29.04.2015 до 25.08.2016 та нараховано пеню в сумі 207269,65 грн. З огляду на наведене вважає, що відбулось повторне зарахування пені та штрафних санкцій, тобто за один і той самий період двічі зараховано пеню за несвоєчасну сплату ЄСВ, що є порушенням ст.61 Конституції України.
Представник відповідача подала до суду додаткові пояснення, в яких вказала на те, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області №0003425313 від 11.10.2018 є узгодженим та не є предметом спору у даній справі.
Третя особа - ГУ ПФ України у Львівській області 15.04.2019 подала пояснення щодо позовної заяви, в яких пояснила порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, порядок збору та ведення обліку єдиного внеску, посилаючись на норми чинного законодавства України.
Ухвалою судді від 31.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечила, хоча належним чином повідомлялася про дату, час і місце його проведення. Подала до суду клопотання про розгляд справи без участі її представника.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ВП «Управління «Західвуглепостач» є відокремленим підрозділом ДП «Львіввугілля», що знаходиться за адресою: 80051, вул. Центральна, 112, с.Острів, Сокальський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 26360693 та відповідно до витягу з реєстру страхувальників є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за реєстраційним номером платника єдиного внеску: 25.01.03783.
Суд встановив, що ВП «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля», сплачувався до бюджету ЄСВ за період з вересня 2017 року по лютий 2019 року, що підтверджується платіжними дорученнями, призначення платежу на яких вказано єдиний соціальний внесок. (а.с.57-168)
Вказані кошти зараховано ГУ ДФС у Львівській області у погашення раніше не сплачених платежів.
Суд встановив, що згідно з даними звірки відображення даних по єдиному внеску по картці особового рахунку ІС «Податковий блок» з 01.09.2017 по 31.03.2019 за ВП «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» обліковується заборгованість в сумі 835706,05 грн. (в тому числі: 509812,27 грн. недоїмки та 325893,78 грн. несплаченої пені). (т.2, а.с.3)
Позивач вважає, що дії відповідача щодо зарахування ЄСВ за попередні періоди є протиправними, а тому звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Згідно з п. 1 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
ВП «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» є страхувальником в розумінні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та платником єдиного внеску.
Відповідно до п. 1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це не консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 7 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Пунктом 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953) (далі - Інструкція №449) встановлено, що сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується, в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Згідно з ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до ч.6 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів і пені, у порядку календарної черговості.
Згідно з даними інтегрованої картки платника податків, станом на 01.09.2017 у позивача була заборгованість по сплаті ЄСВ в розмірі 1 051 925,49 грн. З урахуванням сплачених в період з вересня по грудень 2017 року платежів по ЄСВ, станом на 01.01.2018 у позивача виникла переплата в розмірі 434365,37 грн. Протягом 2018 року позивачем сплачено та зараховано з переплати в рахунок погашення поточних платежів та нарахованих за податковими повідомленнями-рішеннями штрафів та пені 1 340 777,40 грн. Станом на 01.01.2019 заборгованість позивача по ЄСВ становила 863400,22 грн., в тому числі 337622,48 грн. - основного платежу та 525777,74 грн. несплаченої пені. За період з січня по березень 2019 року позивачем самостійно нараховано 306119,16 грн., сплачено 333813,32 грн. Таким чином, заборгованість позивача по ЄСВ станом на 01.04.2019 становила 835706 грн. При цьому, сплачені кошти зараховувались відповідачем в рахунок погашення попередньо несплаченої позивачем заборгованості, відповідно до календарної черговості її виникнення.
Вказане підтверджується також даними актів звіряння розрахунків, долученими до справи позивачем та відповідачем.
Позивач вважає, що саме за період з вересня 2017 року по вересень 2018 року ним своєчасно оплачені поточні платежі по єдиному соціальному внеску, а станом на 01.03.2019 ЄСВ сплачений ним пропорційно виплаченій заробітній платі по 01.02.2019. Окрім цього вважає, що спрямування фіскальним органом сплачених позивачем коштів на погашення боргу по ЄСВ за минулий період суперечить законодавству, є протиправним та призводить до не зарахування працівникам страхового стажу, а нарахована їм за цей період заробітна плата не включається в розрахунок пенсії, що позбавляє застраховану особу права на соціальний захист.
Проте, суд не погоджується з такими доводами позивача, оскільки ч. 6 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» встановлено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів і пені, у порядку календарної черговості.
Таким чином, вказана норма регламентує порядок зарахування коштів, які надходять із сплати єдиного соціального внеску в календарній черговості їх виникнення, тому ГУ ДФС у Львівській області правомірно зараховано такі в рахунок сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості їх виникнення.
При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача про протиправне відображення відповідачем в інтегрованій картці платника податків нарахованих за податковими повідомленнями-рішеннями штрафів по ЄСВ та пені, оскільки питання правомірності відображення нарахованих та сплачених сум ЄСВ в інформаційних системах податкового органу, а також правомірності прийнятих податковим органом податкових повідомлень-рішень не є предметом дослідження у даній справі.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог ВП «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля», а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250 підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
в задоволенні позову Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач» до Головного управління ДФС у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 16.09.2019.
Суддя Р.І. Кузан