
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.002413
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Кулик С.В.,
представника позивача ОСОБА_3,
представника третьої особи Кизик І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління МВС України у Львівській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії управління МВС України у Львівській області (далі - Відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління МВС України у Львівській області;
- зобов`язати Ліквідаційну комісію управління МВС України у Львівській області підготовити та направити документи до органу, що призначає пенсію - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .
Ухвалою судді від 16.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Одночасно судом до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі - ГУ ПФ України у Львівській області, Третя особа).
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що Відповідачем протиправно та необґрунтовано листом від 20.12.2018 № Оп-593/31/01-2018 відмовлено у направленні документів до ГУ ПФ України у Львівській області для призначення йому пенсії за вислугу років, із посиланням на відсутність наявної календарної вислуги років для призначення такої пенсії. Вказує на те, що уповноважений структурний підрозділ - Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області не наділена повноваженнями відмовляти у призначенні пенсії, натомість зобов`язана підготовити та направити подання з відповідним зверненням та необхідні документи до органу, що призначає пенсію, який в свою чергу вирішує питання щодо наявності чи відсутності підстав для призначення пенсії.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву до суду не подав.
10.06.2019 до суду від Третьої особи надійшли пояснення на позовну заяву (арк. справи 23-25), в яких зазначено таке. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2017 за № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів. Вказує на те, що оскільки календарна вислуга років Позивача на день звільнення становить - 17 років 02 місяці 26 днів, тому відсутні законні підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статей 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає позовні вимоги Позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просила позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, у судове засідання не забезпечив явки уповноваженого представника.
У судовому засіданні представник третьої особи позовні вимоги заперечила з підстав викладених у поясненнях на позовну заяву. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
Наказом Головного управління МВС України у Львівській області від 27.11.2014 № 587 о/с, відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, підполковника міліції ОСОБА_1 /М-087244/, командира спеціального батальйону міліції ГУМВС з 27.11.2014 звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил України за п. 64 «г» /через скорочення штатів/ (арк. справи 8). Вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні та для виплати вихідної допомоги склала - 17 років 02 місяці 26 днів, у пільговому обчисленні - 24 роки 01 місяць 06 днів.
20.11.2018 та 24.01.2019 Позивач звертався до голови Ліквідаційної комісії управління МВС України у Львівській області із заявами, в яких просив сформувати пакет документів та направити в Пенсійний фонд України для призначення йому пенсії за вислугу років у відповідності до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. справи 9).
За результатами розгляду заяв, Відповідач листом від 20.12.2018 № Оп-593/31/01-2018 повідомив Позивача про відсутність підстав для оформлення та направлення матеріалів до Пенсійного фонду України, оскільки на день звільнення Позивача з органів внутрішніх справ, його календарна вислуга років становила - 17 років 02 місяці 26 днів, що є менше ніж передбачено для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. справи 10).
25.02.2019 ГУ ПФ України у Львівській області у відповідь на адвокатський запит адвоката ОСОБА_3, листом № 5024/08-27 повідомило про те, що документи від Ліквідаційної комісії головного управління МВС України у Львівській області щодо призначення пенсії за вислугу років та заява ОСОБА_1 від 20.11.2018 на адресу ГУ ПФ України у Львівській області не надходили, а тому запитуване Вами рішення ГУ ПФ України у Львівській області не приймалося (арк. справи 11).
На думку Позивача, відмова Відповідача в оформленні та направленні матеріалів до Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вислугу років не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
У відповідності до пункту «б» статті 1-2 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
Відповідно до правових положень Порядку № 3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Пунктами 12 і 13 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (п. 16-18 Порядку № 3-1).
Аналіз наведеного вище вказує на те, що на уповноважені структурні підрозділи МВС покладено вичерпні функції у процесі призначення пенсій особам, звільненим з органів внутрішніх справ, а саме - підготовка та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Таким чином, рішення щодо призначення або відмову у призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», приймають органи Пенсійного фонду України (ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Суд встановив, що 20.11.2018 та 24.01.2019 Позивач звертався до голови Ліквідаційної комісії управління МВС України у Львівській області із заявами, в яких просив сформувати пакет документів та направити в Пенсійний фонд України для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, у відповідності до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. справи 9).
За результатами розгляду заяви, Відповідач листом від 20.12.2018 № Оп-593/31/01-2018 повідомив Позивача про відсутність підстав для оформлення та направлення матеріалів до Пенсійного фонд України. Як на підставу для відмови послався на те, що станом на день звільнення Позивача з органів внутрішніх справ, його календарна вислуга років становила - 17 років 02 місяці 26 днів, що є менше ніж передбачено для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. справи 10).
25.02.2019 ГУ ПФ України у Львівській області у відповідь на адвокатський запит адвоката ОСОБА_3, листом № 5024/08-27 повідомило про те, що документи від Ліквідаційної комісії головного управління МВС України у Львівській області щодо призначення пенсії за вислугу років та заява ОСОБА_1 від 20.11.2018 на адресу ГУ ПФ України у Львівській області не надходили, а тому запитуване Вами рішення ГУ ПФ України у Львівській області не приймалося.
Суд звертає увагу на те, що законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії, у конкретному випадку, тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, в порушення вимог пункту 12 Порядку № 3-1 Відповідачем не здійснено оформлення всіх необхідних документів Позивача та подання про призначення пенсії у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, не ознайомлено з ним Позивача, і не надіслано їх до відповідного управління Пенсійного фонду для прийняття відповідного рішення, а фактично розглянуто питання про призначення пенсії, та сформовано висновок про відсутність у ОСОБА_1 календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугою років.
Таким чином, з огляду на те, що оцінка наявності чи відсутності права у Позивача на обраний ним вид пенсії могла бути надана лише органом, який наділений повноваженням призначати пенсії на підставі документів, у направленні яких Відповідачем протиправно відмовлено, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах Відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та по суті підмінив орган, який відповідно до розподілу владних повноважень призначає пенсії.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як передбачено пунктами 3, 8 частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління МВС України у Львівській області, підлягає задоволенню.
Як наслідок обґрунтованою є і похідна вимога Позивача про спонукання до вчинення дій, а саме зобов`язати Ліквідаційну комісію управління МВС України у Львівській області підготовити та направити документи до органу - ГУ ПФ України у Львівській області, для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Таким чином, вказана вимога Позивача також підлягає до задоволення.
Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд вважає позовні вимоги Позивача обґрунтованими, підставними та такими, що підлягають до задоволення.
Окрім цього, Позивач при зверненні до суду з позовом звернувся з клопотанням (арк. справи 7), в якому просив суд встановити строк Ліквідаційній комісії управління МВС України у Львівській області для подання звіту про виконанням судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов`язком суду, та має застосовуватись у виключних випадках.
Позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про можливість ухилення Відповідачем від виконання такого судового рішення, а тому підстави для встановлення судового контролю, - відсутні.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог частини 5 статті 139 КАС України такі стягненню не підлягають, оскільки Позивач має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією з посвідчення серії НОМЕР_1 (арк. справи 14), тому звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління МВС України у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Генерала Григоренка, 3, код ЄДРПОУ: 08592247).
Зобов`язати Ліквідаційну комісію управління МВС України у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Генерала Григоренка, 3, код ЄДРПОУ: 08592247) підготовити та направити документи до органу - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ: 13814885), для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 17.09.2019.
Суддя Мричко Н.І.