
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/1934/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого судді Пасічника Ю.П.
за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Сівової І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (вул. Центральна, 14, смт.Нова Прага, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28042, код ЄДРПОУ 04366086) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язати прийняти нове рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (надалі - відповідач) та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.56) просить:
- визнати протиправною бездіяльність Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області при розгляді проекту рішення «Про затвердження проекту землеустрою та передачу безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 » та зобов`язати Новопразьку селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ № 04366086, адреса місця знаходження: 28042, Кіровоградська область, Олександрійський р-н, смт. Нова Прага, вул. Центральна, 14) прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) безоплатно у власність земельної ділянки площею 2,0 га кадастровий номер № 3520355400:50:212:0001 розташованої по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою суду від 06.08.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 06.09.2019р.
06.09.2019р. розгляд справи було відкладено до 16.09.2019р. за клопотання представника позивача (а.с.43,44).
В судовому засіданні 16.09.2019р. проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 21.09.2019р. (а.с.57).
Позовні вимоги , з урахуванням заяви про уточнення позовним вимог, обґрунтовано тим, що рішенням відповідача від 20.08.2018р. №76 йому було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га в приватну власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення не наданих у власність або постійне користування за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач вказує, що ним було замовлено землевпорядній організації, а останньою виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Проект землеустрою пройшов всі необхідні погодження передбачені земельним законодавством.
Відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою був переданий відповідачеві для прийняття рішення про його затвердження та передачі земельної ділянки у власність.
Питання щодо затвердження проекту землеустрою виносилось на розгляд 14 сесії 7 скликання Новопразької селищної ради, яка скликалась 21.05.2019р., але рішення з вказаного питання не було прийнято, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даними позовом.
28.08.2019р. відповідачем подано відзив на позов вимоги якого не визнаються з тих підстав, що рішення про затвердження землеустрою не було прийнято з урахуванням положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України (а.с.35,36).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням третьої сесії сьомого скликання Новопразької селищної ради Олександрійського району від 10.09.2018р. №76 позивачеві надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення не наданих у власність або постійне користування за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.16).
На підставі вказаного рішення позивачем було замовлено, а ФОП ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою, який отримав позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, відомості щодо земельної ділянки внесені до Державного земельного кадастру, а земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 3520355400:50:212:0001 (а.с.17-23).
З метою затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність позивач звернувся до відповідача. Питання щодо затвердження проекту землеустрою виносилось на розгляд чотирнадцятої сесії сьомого скликання Новопразької селищної ради, яка скликалась 21.05.2019р., що підтверджується витягом з протоколу засідання сесії, але рішення з вказаного питання не було прийнято (а.с.38-41).
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська, селищна, міська рада питання регулювання земельних відносин повинна вирішувати виключно на пленарних засіданнях і відповідно до закону.
У відповідності зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, чинним законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.
Повноваження сільської, селищної, міської ради у галузі земельних відносин передбачені, зокрема, ст.ст.12, 122 Земельного кодексу України.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Частиною 8 ст.118 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку встановленому ст.186-1 цього Кодексу.
Відповідно до частин 9, 10 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Отже, чинним законодавством чітко визначено, що орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, розглядає клопотання у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
При цьому суд зазначає, що положення ч. 9 ст. 118 ЗК України не надають відповідному органу місцевого самоврядування приймати будь-яке інше рішення ніж про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Враховуючи долучені до справи документа та матеріали суд зазначає, що відповідачем питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачеві фактично не розглянуто.
Отже, в порушення ч.9 ст.118 Земельного кодексу України відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не прийняття в межах повноважень рішення про затвердження проект землеустрою та передачі земельної ділянки у власність, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відтак, суд дійшов висновку, що належним захистом порушеного права є зобов`язання відповідача прийняти рішення про затвердження проект землеустрою щодо передачі позивачеві земельної ділянки у власність.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області при розгляді проекту рішення «Про затвердження проекту землеустрою та передачу безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 ».
Зобов`язати Новопразьку селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ № 04366086, адреса місця знаходження: 28042, Кіровоградська область, Олександрійський р-н, смт. Нова Прага, вул. Центральна, 14) прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) безоплатно у власність земельної ділянки площею 2,0 га кадастровий номер № 3520355400:50:212:0001 розташованої по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства.
Присудити на користь ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04366086).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 17.09.2019 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник