
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/2323/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Пенсійного фонду України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Пенсійного фонду України щодо невиконання Законів і рішень Конституційного Суду по нарахуванню додаткової пенсії згідно ст. 50, 53, 60 Закону України від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
- зобов`язати відповідача нарахувати додаткову пенсію з серпня місяця 2018 року по рішеннях судів і надалі нараховувати пенсію інвалідам згідно Закону України від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати відповідача виплатити заборговану додаткову пенсію в сумі 8 825,00 грн.
Так, відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 (далі - Положення №280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Згідно пп. 6 п. 4 цього Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів.
Відповідно до п.4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, призначення, перерахунок та виплата пенсії є виключною компетенцією територіальних органів Фонду.
Пенсійний фонд України, відповідно до покладених на нього завдань, лише організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо, зокрема, призначення (перерахунку) і виплати пенсій (пп.6 п.4 Положення №280). Створення спеціальних підрозділів, які безпосередньо призначають (перераховують) та виплачують пенсії в Пенсійному фонді України чинним законодавством не передбачено.
Отже, Пенсійний фонд України, як центральний орган виконавчої влади, не наділений повноваженнями щодо безпосереднього призначення, перерахунку та виплати пенсії, оскільки функція з призначення, перерахунку та виплати пенсії є виключною компетенцією територіальних управлінь Фонду.
Таким чином, перерахунок та виплату пенсії позивачу здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, безпосередньо в якому позивач знаходиться на обліку та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи вищевикладене, Пенсійний фонд України є неналежним відповідачем у справі.
Суд констатує, що позивач не міг знати до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача, згоди від позивача на заміну відповідача іншою особою на адресу суду також не надходило, а тому суд залучає в силу ст.48 КАС України Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, як другого відповідача.
Так, позов мотивовано тим, що відповідач протиправно не виконує рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 та з серпня місяця 2018 року протиправно не виплачує додаткову пенсію у розмірі 75% від прожиткового мінімуму.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.
В межах встановленого судом строку відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Пенійний фонд не є належним відповідачем у справі. Крім того вказав, що в Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з серпня 2018 року в розмірах, визначених постановою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 24.05.2011 у справі № 2-а-6600/11.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
В додатках до позовної заяви міститься звернення позивача до начальника управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області, разом з відповідями, наданими листом управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області від 29.11.2011 №5213/04/Р-2 та листом від 11.08.2016 №01/11/Р-2 Ріпкинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України.
Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області на виконання постанови Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 24.05.2011 по справі №2-а-6600/11 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 15.03.2011. В подальшому пенсія виплачувалась з урахуванням рішення суду по жовтень 2011 року включно.
19.06.2011 набрав чинності Закон України від 14.06.2011 №3491-УІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Аналогічні положення містяться у законах України про Державний бюджет України на 2012, 2013 та 2014 роки.
На виконання вимог вищезазначених законів Кабінетом Міністрів України прийнято постанови від 06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 та від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності з 01.01.2012.
Згідно з п.11 вказаної постанови Кабінету Міністрів України №1210 мінімальний розмір пенсії для осіб з інвалідністю ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою - 125 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому п.13 цієї ж постанови №1210 в редакції, що діяла у спірний період, встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах: для осіб з інвалідністю ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою - 227,76 гривні.
Відповідно до Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" ст.50 та ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у новій редакції, яка набула чинності з 01.01.2015. Зокрема, визначено, що передбачена цими статтями пенсія виплачується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведене, пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у період дії постанов Кабінету Міністрів України №745, №1210 здійснюються у розмірах, визначених цими нормативними актами.
Враховуючи зазначене, у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з серпня 2018 року в розмірах, визначених постановою Ріпкінського районного суду Чернігівської області від 24.05.2011 у справі №2-а-6600/11.
При цьому посилання позивача на рішення Конституційного суду України від 17.07.2018 №6-р/2018 в даних правовідносинах не може бути враховане, оскільки вказаним рішенням було визнано такими, що втратили чинність ст.53 та ст.60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".
Так, Європейський суд з прав людини 03.06.2014 у справі "Валентина Ніканорівна Великода проти України" зазначив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому. Суд констатував, що подальша дія судового рішення національного суду закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати заявниці, було внесено зміни. Відповідно обов`язок Уряду забезпечити виконання рішення закінчився щонайпізніше 01.11.2011, коли змінене законодавство було застосоване до пенсії заявниці.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 );
Відповідач-1 - Пенсійний фонд України (вул. Бастіонна, 9, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323)
Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне рішення суду складено 16.09.2019.
Суддя Л.О. Житняк