Рішення № 84261961, 16.09.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2019
Номер справи
620/2341/19
Номер документу
84261961
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/2341/19

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії викладене у відмовах Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 31.01.2019 та від 18.03.2019 та визнати бездіяльність відповідача щодо не призначення пенсії протиправною, зобов`язавши його призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком з 05.03.2018 (з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду" Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України припинило свою діяльність шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яке є його правонаступником. Суд констатує, що позивач не міг знати до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача, згоди від позивача на заміну відповідача іншою особою на адресу суду також не надходило, а тому суд залучає в силу ст.48 КАС України Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, як другого відповідача.

Позов мотивовано тим, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність реєстрації позивача на території України та подання документів необхідних для призначення пенсії не у відповідності до Порядку 22-1.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.

В межах встановленого судом строку відповідач надав відзив на позов, в якому просив залишити позов без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, так як позивачу було відомо про відмову Управління ще в 2016 році, а до суду звернувся в 2019 році. Також просить відмовити у відкритті провадження, оскільки позовна заява про тей самий позов з тих самих підстав були предметом розгляду у справі №825/2152/18 (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018).

Втім, суд не приймає до уваги посилання відповідача на пропуск строку звернення до суду, оскільки предметом даного позову є відмови відповідача, викладені в листах від 31.01.2019 та від 18.03.2019. Враховуючи наведене, позивач звернувся до суду протягом встановленого КАС України шестимісячного строку. Щодо відмови у відкритті провадження, суд також зазначає, що у даній справі інший предмет позову - відмови відповідача, викладені в листах від 31.01.2019 та від 18.03.2019, а тому в цій частині відсутні підстави враховувати справу №825/2152/18 щодо відмови відповідача, викладеної в листі від 21.03.2018 №6723/02. Щодо невідповідності позовної заяви вимогам ст.160 КАС України суд вказує, що позивачем разом з позовом була подана заява на виконання п.11 ч.5 ст.160 цього Кодексу і приєднана до матеріалів справи (а.с.155), а отже зазначене посилання відповідача є безпідставним.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивач до виїзду на постійне проживання до Ізраїлю працювала на території України, трудовий стаж складає 28 років, що підтверджується копією трудової книжки.

17.09.2002 позивач виїхала з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль.

З метою призначення пенсії за віком позивач через свого представника 28.07.2016 звернулася до Пенсійного фонду України з заявою з додатками, завіреними у встановленому порядку, в якій просила Пенсійний Фонд визначити уповноважений територіальний орган, що має розглянути заяву по суті та направити її за належністю.

05.08.2016 листом №9595/Р-11 Пенсійний Фонд України відмовив у задоволенні заяви позивача, у зв`язку з чим остання звернулася до суду. Постановою Печерського районного суду м.Києва від 08.12.2016 у справі №757/49208/16-а позов ОСОБА_1 задоволено та зобов`язано Пенсійний Фонд України передати уповноваженому територіальному органу Пенсійного фонду України заяву ОСОБА_1 для розгляду по суті.

На виконання вказаної постанови суду Пенсійним Фондом України листом від 29.12.2016 №42732/02-21 для подальшого спрямування до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області для розгляду по суті та прийняття рішення згідно з законодавством направив заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи у зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

18.01.2017 Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України (далі -Чернігівське ОУПФУ) надало відповідь №1908/02, в якій зазначено, що позивачем не надано оригіналу паспорту або іншого документу, що засвідчує особу ОСОБА_1 , місце її проживання (реєстрації) в Україні. Постійним місцем проживання ОСОБА_1 є держава Ізраїль, а тому в управління немає законних підстав для призначення пенсії за віком. Для вирішення питання призначення пенсії заявниці необхідно особисто звернутися до управління за місцем проживання та надати паспорт громадянина України із зазначенням місця проживання в Україні.

05.03.2018 представник позивача діючи на підставі нотаріальної довіреності подав безпосередньо до Чернігівського ОУПФУ особисту заяву позивача про призначення пенсії, яка нотаріально посвідчена та апостильована. 21.03.2018 Чернігівським ОУПФУ листом №6723/02 повторно відмовлено позивачу у прийнятті заяви про призначення пенсії з підстав надання незавірених копій документів.

Вважаючи дану відмову протиправною, позивач звернулась до суду. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.07.2018 у справі №825/2152/18 позов задовольнив шляхом визнання неправомірним та скасування рішення Чернігівського ОУПФУ про відмову від 21.03.2018 №6723/02 та зобов`язання Чернігівського ОУПФУ призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком саме з 28.07.2016 (дня звернення за пенсією) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.

Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Скасовуючи рішення суду першої інстанції, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду констатувала, що особа, яка проживає за кордоном, має право на призначення пенсії, реалізація якого повинна здійснюватись у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі №1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1. Також, колегія суддів погодилася з тим, що призначення та отримання пенсії не може пов`язуватись з такою умовою, як постійне проживання в Україні, оскільки держава, відповідно, зобов`язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа. Втім, відповідачем було правомірно вказано на недоліки заяви про призначення пенсії з підстав ненадання необхідних документів. Позивачем не було дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки вона через представника подавала заяви про призначення та виплату пенсії за віком без дотримання вимог ст.44 Закону №1058-IV щодо необхідного пакету документів, а відтак територіальний орган ПФУ виконав обов`язок щодо розгляду заяви та роз`яснення порядку призначення пенсії (а.с.94-98).

Позивач вкотре, через свого представника звернулася до органу Пенсійного фонду із відповідною заявою про призначення пенсії (а.с.101) та отримала відмови, викладені у листах від 31.01.2019 та від 18.03.2019, згідно яких відповідач наголошував на тому, що нею не було подано оригіналу паспорту або іншого документу, що засвідчує особу та її проживання (реєстрацію) в Україні.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про таке.

Так пенсійним законодавством України чітко обумовлені підстави для призначення пенсії. Для здійснення таких дій необхідною є наявність правових підстав за умови документального підтвердження дотримання цих умов.

Зокрема, ст.44 Закону України №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV) встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Механізм подання та оформлення документів для призначення або перерахунку пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 №1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до п.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.

У п.2.1 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Відповідно до п.2.23 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Пунктом 4.2 розділу IV Порядку при прийнятті документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначення пенсії, оскільки документи про стаж та вік представником позивача до управління не надавались. Зокрема, не було надано оригіналу паспорта або іншого документу, що засвідчує особу ОСОБА_1 , місце її проживання (реєстрації) та вік.

Тобто, у даному випадку відповідачем правомірно вказано на недоліки заяви про призначення пенсії з підстав ненадання необхідних документів. Позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки вона через представника подавала заяви про призначення та виплату пенсії за віком без дотримання вимог ст.44 Закону №1058-IV щодо необхідного пакету документів, а відтак територіальний орган ПФУ виконав обов`язок щодо розгляду заяви та роз`яснення порядку призначення пенсії.

У відповідності до вимог ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що у позові ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії належить відмовити.

Згідно ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для компенсації відповідачу судових витрат відсутні, оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 );

Відповідач-1 - Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України (проспект Миру, 44, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209);

Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).

Повне рішення суду складено 16.09.2019.

Суддя Л.О. Житняк