
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 вересня 2019 р. № 520/7832/19
Харківський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В, розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (м.Харків, вул.Жон Мироносиць, 5, код ЄДРПОУ 40108599) про скасування висновку, визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги заявлені до Головного управління Національної поліції в Харківській області про : - скасування висновку комісії Головного управління Національної поліції в Харківській області від 09.12.2015 р. відносно ОСОБА_1 про зарахування стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років та для визначення тривалості додаткової оплачуваної відпусти; - визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції у Харківській області від 10.12.2015 року №101о/с відносно ОСОБА_1 , щодо встановлення стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки; - зобов`язання Головного управління Національної поліції в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції для встановлення надбавки за вислугою років та надання додаткової оплачуваної відпустки та до календарної вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого до призначення на посаду слідчого організаційно-методичного відділу СУ ХМУ УМВС України в Харківській області в межах п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем строк стажу служби в поліції йому було необґрунтовано розраховано без урахування часу навчання у цивільному навчальному закладі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного провадження
Відповідач адміністративний позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що первинне спеціальне звання позивачці присвоєно до закінчення навчання в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого, а тому цей період не включається до вислуги років.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Позивач у період з 01.09.1994 по 30.06.2000 навчалася у Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого та один рік з 01.09.1998 по 01.09.1999 перебувала в академічній відпустці.
Наказом УМВС України в Харківській області від 11.04.2000 № 54 позивачці присвоєно перше звання молодшого лейтенанта міліції.
До кадрів МВС України зарахована наказом ХМУ № 22 від 30.03.2000 зі званням молодшого лейтенанта міліції, де проходила службу до 06.11.2015.
З 07.11.2015 року, відповідно до наказу ГУ НП в Харківській області від 10.12.2015 № 101 о/с та наразі проходить службу в органах Національної поліції.
Згідно з висновком комісії ГУНП в Харківській області, оголошеним наказом від 09.12.2015 року № 10 о/с, встановлено, що позивачці станом на 07.11.2015 року зараховано до стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років та для визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки службу в ОВС та службу в органах Національної поліції та не зараховано час навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого.
Позивачка звернулася до відповідача з запитом про роз`яснення зарахування до стажу служби в поліції часу навчання в ВНЗ, на який листом від 11.07.2019 повідомлено про відсутність підстав для зарахування до стажу часу навчання у ВНЗ із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
По суті позовних вимог суд зазначає, наступне.
Згідно зі ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони ( зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2509-VIII від 12.07.2018 року, до вказаних змін - час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих); 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
На момент прийняття позивачки на службу в органи внутрішніх справ обчислення вислуги років здійснювалось на підставі цієї ж постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.
Пунктом 2 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (в редакції, чинній на час прийняття позивача на службу в ОВС) встановлено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Прикордонних військ, Національної гвардії, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Отже, позивачка підпадає під коло осіб, на яких розповсюджується вказана норма, оскільки вона після закінчення навчання у ВНЗ призначена на офіцерську посаду слідчого Червонозаводського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області з подальшим присвоєнням офіцерського звання "лейтенант міліції", що підтверджено копією послужного списку, який наявний у справі.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що при вирішенні питання щодо стажу позивачки, відповідач повинен був врахувати приписи ч.4 ст.78 Закону України "Про національну поліцію", якими фактично питання порядку обчислення вислуги років в поліції делеговано Кабінету Міністрів України та, за таких обставин, керуючись пунктом 2 вищеназваної постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, зарахувати до вислуги років позивача час навчання в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Проте, суд звертає увагу на те, що з 27.03.2000 позивачка розпочала проходити службу в органах внутрішніх справ, тому означений період часу не підлягає повторному включенню до вислуги років в органах внутрішніх справ України.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Харківській області зарахувати до календарної вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі до призначення на посаду слідчого організаційно-методичного відділу СУ ХМУ УМВС України в Харківській області в межах п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців, суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами статей 2, 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому.
Виходячи зі змісту статті 3 КАС України судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи.
Суд звертає увагу на те, що в спірному наказі не визначався стаж служби в поліції та вислугу років для призначення пенсії, при цьому матеріали справи не містять доказів видання наказу про звільнення позивача зі служби в поліції або подання заяви про звільнення позивача, що також підтверджено представником позивача в судовому засіданні, який пояснив, що звернувся з відповідною вимогою, оскільки в майбутньому може звернутися щодо звільнення з органів поліції.
У п. 10 розділу III Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції затверджений наказом МВС України від 23.11.2016 № 1235 передбачено, що у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.
Враховуючи, що вказана позовна вимога спрямована на майбутнє, суд не вбачає підстав для її задоволення.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Скасувати висновок комісії Головного управління Національної поліції в Харківській області від 09.12.2015 р. відносно ОСОБА_1 про зарахування стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років та для визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Харківській області від 10.12.2015 року №101 о/с відносно ОСОБА_1 щодо встановлення стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції для встановлення надбавки за вислугою років та надання додаткової оплачуваної відпустки час навчання у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого до призначення на посаду слідчого організаційно-методичного відділу СУ ХМУ УМВС України в Харківській області в межах п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.