Рішення № 84260893, 10.09.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2019
Номер справи
1.380.2019.003439
Номер документу
84260893
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.003439

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач – Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон», в якому просить:

- стягнути з ТОВ «Будівельний-Регіон» на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів борг в сумі 52053,50 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у зв`язку з невиконанням відповідачем нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 та 2018 роки загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» становить 52053,50 грн. Зазначає, що позивачем вживалися заходи досудового вирішення спору шляхом надіслання на адресу відповідача претензії від 08.04.2019 року №01-7/351-04 про сплату адміністративно-господарських санкцій, однак жодної відповіді від Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» на адресу Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не надходило та вищевказану суму боргу не було погашено.

Позивач зазначає, що відповідач не виконав вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», а саме: не створив робочі місця для осіб з інвалідністю, не подавав у визначений строк звіти про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, подав звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік з недостовірною інформацією та самостійно не здійснив сплату адміністративно-господарських санкцій.

У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 12 липня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

З 04.02.2019 року по 19.02.2019 року Головним управлінням Держпраці у Львівській області проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» з питань додержання законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів. За результатами проведення перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю Головним управлінням Держпраці у Львівській області складено акт №13-01-265-0045, яким встановлено порушення позивачем вимог законодавства з питань працевлаштування інвалідів, а саме:

- роботодавець щороку не подає звіти про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю до відповідних відділень Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням, а саме під час планової перевірки адміністрацією Товариства не надано звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 рік, відтак вищенаведене свідчить про відсутність звіту у Фонду соціального захисту інвалідів;

- адміністрацією підприємства не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2017, 2018 роки.

Відповідно до розрахунку заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 рік заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» становить 24883,65 грн.

Відповідно до розрахунку заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» становить 27169,85 грн.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що, на думку позивача, внаслідок порушення законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у відповідача виникла заборгованість перед позивачем зі сплати адміністративно-господарських санкцій, яка самостійно ним не сплачена.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі – Закон № 875-XII) визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, третьої, дев`ятої, десятої, одинадцятої Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Судом враховуються обґрунтування позивачем позовних вимог, оскільки заборгованість відповідача – Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 та 2018 роки становить сукупно 52053,50 грн., що підтверджується розрахунками заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017 та 2018 роки, така заборгованість є узгодженою та підлягає стягненню.

Докази сплати відповідачем вказаної суми заборгованості станом на час розгляду справи відсутні.

Крім того, з наявної в матеріалах справи копії листа Львівського обласного центру зайнятості від 14.03.2019 року №07-927/0-19 на запит Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 11.03.2019 року №01-7/236-03 щодо подання форми звітів 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для працевлаштування осіб з інвалідністю впродовж 2017-2018 років Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» слідує, що позивачем не подавалася інформація про наявність вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю до центрів зайнятості (філій ОЦЗ) за вищевказаний період.

Відтак, відповідачем не вжито усіх належних заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до встановленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» нормативу робочих місць, а тому наявні обґрунтовані підстави для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу щодо працевлаштування інвалідів.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 52053,50 грн.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов – Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (79005, м. Львів, пл. Маланюка, 6) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» (79035, м. Львів, вул. Зелена, 115А) про стягнення заборгованості – задоволити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний-Регіон» (79035, м. Львів, вул. Зелена, 115А, код ЄДРПОУ 40760052) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (79005, м. Львів, пл. Маланюка, 6, код ЄДРПОУ 13817458) заборгованість в сумі 52053,50 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 16.09.2019 року.

Суддя Клименко О.М.