
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
09 вересня 2019 року м. Ужгород№ 260/1031/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання - Гулай М.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Міськової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якій просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії у 2018 році, 75% - у 2019 році, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року та зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року з урахуванням проведених виплат. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь позивача суму сплачених судових витрат.
Свої позовні вимоги мотивує, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 були порушені права позивача на отримання повної суми пенсії, оскільки право на перерахунок призначеної пенсії передбачено статтею 63 Закону України №2262-12 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, згідно частини 4 статті 63 вказаного закону. Позивач зазначив, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовція.
23 липня 2019 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження за вказаним позовом та встановлено строк відповідачеві для подання відзиву на позовну заяву.
31 липня 2019 року уповноваженим представником відповідача подано відзив на позовну заяву. Відповідно до якого зазначив, що на момент прийняття Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 стаття 63 Закону №2262-ХІІ діяла в новій редакції і відповідно для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення у відповідності до цієї постанови необхідно було відповідне рішення Кабінету Міністрів України щодо порядку, умов та розмірів перерахунку. З метою реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103, пунктом 2 якої визначено порядок виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій.
Окрім цього, відповідач зазначив, що Постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року на час виникнення спірних правовідносин була діючою та такою, що підлягала обов`язковому застосуванню в межах спірних правовідносин. Таким чином, під час проведення перерахунку пенсії позивача 01.01.2018 правомірно застосовано вимоги Постанови №103.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив такі задовольнити з мотивів наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти заявлених позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії, у відповідь на які, листами від 14.03.2019 №165/Т-99-01 та від 19.03.2019 №115/Т-99-01 відповідач повідомив, що здійснення такого перерахунку та виплата перерахованих пенсій проводиться згідно визначеного Кабінетом Міністрів порядку, а саме Постановою №103. Відповідно з суми підвищення виплачується з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення; з 01.01.2020 року щомісячно 100% від підвищення.
Судом встановлено, що з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям громадян" на підставі довідок від 20.03.2018 №13548 та від 21.12.2018 року №1358 наданих Закарпатським ОВК для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії та визначено її у розмірі підвищення 2827,04 грн..
Втім, позивач не погоджується з поетапною виплатою підвищення пенсії, запровадженою п.2 постанови Кабінету Міністрів України від21.02.2018 №103 у розмірі 50% в 2018 році, 75% в 2019 році та 100% в 2020 році та вважає, що пенсія йому виплачується з порушенням вимог чинного законодавства. Враховуючи наведене, останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ч.3 та ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, на виконання ч.4 ст.63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 21.01.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім, пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького урядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018, у таких розмірах: з 01.01.2018 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Суд критично оцінює посилання відповідача на вимоги статті 63 Закону № 2262- ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України № 103 щодо виплати перерахованої пенсії з розстроченням, зазначаючи про чинність останньої на момент виникнення спірних правовідносин. Оскільки в силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262- ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Згідно із частиною другою статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
У рішенні Верховного суду від 06.08.2019 року по справі №160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19) суд зауважив, що згідно системного аналізу статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».
Як вбачається зі змісту пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.
У зв`язку з чим у вказаному рішенні Верховний Суд зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії".
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права викладені в Постановах Верховного Суду.
З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01 січня 2018 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262- XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".
Окрім цього варто зазначити, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано.
Оскільки станом на момент розгляду даної справи, рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1 та п.2 Постанови №103, набрало законної сили, вказані пункти Постанови №103 є нечинними та такими, що звужують права пенсіонера на перерахунок пенсії відповідно до Закону.
Враховуючи наведене, в силу преюдиціальності судового рішення, застосування відповідачем алгоритму виплати перерахованих підвищених пенсій з встановленням графіку таких виплат, визначених Постановою №103, не може свідчити про відсутність порушених прав позивача на отримання всієї суми пенсії, та має бути приведено у відповідність до діючого на момент ухвалення рішення законодавства.
Суд зазначає, що Законом №2262-ХІІ не передбачено поетапність у проведенні перерахунку пенсій, так само, як поетапне утримання страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з діючого військовослужбовця.
Надання Кабінету Міністрів України права визначати порядок проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам, не може передбачати дискримінаційності однієї із категорій зазначених осіб.
Так, ті особи, які звільняються з військової служби і мають право на пенсійне забезпечення згідно Закону 2262-ХІІ, отримують 100 відсотковий розмір пенсії, а особам, яким пенсія призначена раніше, при її перерахунку встановлено лише 50% підвищення в 2018 році, 75% в 2019 році та 100% в 2020 році.
Втім, загальновизнаним порядком проведення перерахунку пенсій "поетапне" її проведення законодавством в сфері загального пенсійного забезпечення не передбачено, тим більш, що такий порядок є також дискримінаційною ознакою до військових пенсіонерів, враховуючи проведення перерахунку пенсій "цивільним" пенсіонерам "відразу" без застосування такого принципу поетапності. Що, в свою чергу, підтверджується рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18.
Тобто, позивач має право на отримання пенсії на рівні з особами, які звільняються з військової служби та отримують 100 відсотковий розмір пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач зобов`язаний виплачувати позивачу щомісяця нараховану пенсію саме у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії починаючи з 01.01.2018, з урахуванням раніше сплачених коштів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Відтак, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, а відтак адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 гривень.
Керуючись статтями 2, 6-9, 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДОРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії у 2018 році, 75% - у 2019 році, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДОРПОУ 20453063) перерахувати та виплатити позивачу пенсію у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДОРПОУ 20453063) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплачених судових витрат у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 13.09.2019 року.
СуддяЮ.Ю. Дору