Рішення № 84223544, 12.09.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
620/2030/19
Номер документу
84223544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/2030/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомУправління Держпраці у Чернігівській областідо Комунального закладу "Обласний дитячий санаторій "Пролісок" Чернігівської обласної радипро зобов`язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці у Чернігівській області ( далі - також позивач) звернулось до суду з позовними вимогами до Комунального закладу «Обласний дитячій санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради ( далі - також відповідач,) про зобов`язання відповідача у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей негайно зупинити роботи (виробництво) з експлуатації плити електричної СЕСМ055, інвентарний номер 101420459, у їдальні (вул. Лісова, буд. 1, с. Мала Кошелівка, Ніжинський район Чернігівська область); експлуатацію ліфта вантажного малого, заводський номер 67251, та обладнання, що працює під тиском (котли варильні - одиниці) (вул. Лісова, буд. 1, с. Мала Кошелівка, Ніжинський район Чернігівська область).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної планової перевірки на предмет дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідач на адресу суду в установлені строки направив відзив, у якому позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю, оскільки порушення Комунальним закладом «Обласний дитячій санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради вже усунуті. Також відповідачем були надані додаткові заперечення де останній повідомив, що Комунальним закладом «Обласний дитячій санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради вжито належні заходи, щодо усунення порушень перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно правових актів в машинобудуванні та енергетиці, нагляду в агропромисловому комплексі та соціально - культурній сфері, в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв`язку виявлених в ході перевірки позивачем.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративний справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до наказу Управління Держпраці у Чернігівській області від 27.05.2019 № 151 та направлення на проведення перевірки від 27.05.2019 № 570 посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області у період з 29.05.2019 по 30.05.2019 проведено планову перевірку на предмет додержання законодавча у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці Комунального закладу «Обласний дитячій санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради. Про результати перевірки складено Акт від 30.05.2019 № 570.

Так, за результатами проведеної перевірки були виявлені 67 порушень відповідачем вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, серед яких, зокрема:

1. На плиті електричній СЕСМ055, інвентарний номер 10142049, жарочні поверхні 4-х конфорок деформовані та мають тріщини - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 7.3.2.5 НПАОП 55.0-1.02-96 «Правіла охорони праці для підприємств громадського харчування» (затверджено наказом Держгірпромнагляду України від 25.06.1996 № 107).

2. На тракторі ЮМЗ-6КЛ, реєстраційний номер 1737 УУ , відсутній електростартерний запуск двигуна та не працює система блокування двигуна за ввімкненої передачі - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. З розділ III НПАОП 01.0-1.02-18 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України № 1240, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.09.2018 № 1090/32542).

3. Підприємством не отриманий дозвіл на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки (ліфт вантажний малий, заводський номер 67251, обладнання, що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

4. Ліфту вантажному малому, заводський номер 67251, не проведений періодичний технічний огляд - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 9.4.1 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила побудови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Держгірпромнагляду України від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Мін`юсті України 07.10.2008 № 937/15628).

5. Не представлені дані про проведення відповідних перевірянь опору ізоляції, елементів заземлення і повного опору петлі «фаза-нуль» ліфту вантажному малому, заводський номер 67251 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 9.4.2 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила побудови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Держгірпромнагляду України від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Мін`юсті України 07.10.2008 № 937/15628).

6. На підприємстві відсутній атестований обслуговуючий персонал ліфта вантажного малого, заводський номер 67251, (ліфтери) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила побудову і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Держгірпромнагляду України від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Мін`юсті України 07.10.20,08 №937/15628).

7. Не призначений працівник, відповідальний за справний стан та безпечну експлуатацію обладнання, що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 2 глави 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 № 433/31885).

8. Не проводиться періодичне обстеження (не рідше 1 разу на рік) обладнання, що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-118 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2С 18 №433/31885).

9. Не представлені дані про обслуговуючий персонал обладнання під тиском, який пройшов навчання з охорони праці в установленому порядку (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 3 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 № 433/31885).

10. Не призначений працівник, який виконує обов`язки працівника, відповідального за справний стан та безпечну експлуатацію обладнання, що працює під тиском, на час його відсутності (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 2 глави 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 №433/31885).

11. Не представлена інструкція з режиму роботи і безпечного Обслуговування обладнання, що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 2 глави 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 № 433/31885).

12. Не вивішена на робочих містах схема включення посудин, що працюють під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 6 глави 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 №433/31885).

13. Роботодавцем не призначений працівник, який має здійснювати облік обладнання, що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Законну України «Про охорону праці», пункт 2 глави 6 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-118 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 №433/31885).

14. На підприємстві не передбачена система планово-попереджувальних ремонтів обладнання, що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 3 глави 2 розділу 3 НПАФП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 №433/31885).

15. Не представлені виробничі інструкції для персоналу, який обслуговує обладнання що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 №433/31885).

16. Ремонтні журнали обладнання, що працює під тиском не заведені (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 2 глави 5 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 № 433/31885).

17. Не представлені документи стосовно проведення експертизи на відповідність нормативно-правовими актам з охорони - праці, що чинні на території України, обладнання що працює під тиском (котел варильний КПЕМ- 160, б/н, виробництво Росія) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці».

18. Не представлена експлуатаційна документація на обладнання, що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 1 глави 1 розділу 4 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правіша охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 №433/31885).

19. Відсутні відомості про проведення відповідних технічних оглядів

обладнанню, що працює під тиском (котли варильні - 4 одиниці) - ст. 13 Законну

України «Про охорону праці», пункти 22, 23 глави 1 розділу 8 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює

під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018

№433/31885).

Як зазначає позивач, станом на час звернення до суду вищевказані порушення Комунальним закладом «Обласний дитячій санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради не усунуто, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи нормативно - правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з вимогами статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З відзиву відповідача та з наданого акту, прийнятого за результатами перевірки виконання вимог припису судом встановлено, що порушення, встановлені перевіркою, які також зазначені у приписі, як і в позовній заяві, на час розгляду справи по суті відповідачем усунуті.

Таким чином, всі порушення, визначені позивачем як такі, що створюють загрозу та життю працюючих Комунального закладу «Обласний дитячій санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради були усунуті, що не заперечується позивачем.

Відповідно до положень статті 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що порушення, зазначені в позовній заяві, не можуть бути підставою для заборони (зупинення) виконання робіт, оскільки відповідно до частини одинадцятої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), заходи реагування до суб`єкта господарювання не застосовуються.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального закладу «Обласний дитячій санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального закладу «Обласний дитячій санаторій «Пролісок» Чернігівської обласної ради - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області, вул. П`ятницька, буд. 39,м. Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 30779238.

Відповідач: Комунальний заклад "Обласний дитячий санаторій "Пролісок" Чернігівської обласної ради, вул. Лісова, буд. 1, с. Мала Кошелівка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16626, код ЄДРПОУ 31948473.

Дата складення повного рішення суду - 12.09.2019.

Суддя Ю. О. Скалозуб