
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2019 року справа № 580/1686/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря - Сачинської В.С.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідачів - Конопатської В.О. (за довіреностями),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради та комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради про скасування рішення про відмову у призначенні житлової субсидії, зобов`язання повторно розглянути заяву від 19.05.2018,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі - відповідач 1), комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради (далі - відповідач 2), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення - протокол №24 від 08.05.2019 комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, щодо відмови відповідно до пп. 1 п. 6 Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 при нарахуванні житлової субсидії ОСОБА_1 на період із 01.05.2018 по 30.09.2018 за заявою від 19.05.2018;
- зобов`язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій та Департамент соціальної політики Черкаської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2018.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він та його матір ОСОБА_2 є власниками квартири АДРЕСА_1 , що складає 27/100 (81,10 кв.м.) площі вказаного будинку; вони зареєстровані та проживають за даною адресою. Земельна ділянка під квартирою АДРЕСА_1 є приватизованою на позивача та його матір. 08.05.2019 на засіданні комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій позивачу відмовлено у призначенні житлової субсидії, оскільки на праві спільної часткової власності позивач володіє 2/3 частиною будинку, а загальна площа житлового будинку АДРЕСА_2 складає більше 200 кв.м.
Позивач вважає протиправним вказане рішення відповідача 2 та зазначає, що всього у будинку АДРЕСА_3 , які є окремими приміщеннями з усіма індивідуальними комунікаціями, прилеглими територіями. Квартири в будинку №4 про АДРЕСА_2 не виділені, адреси їм не присвоєні, але насправді це багатоквартирний будинок, де у квартирі №1 проживає 1 особа, у квартирі №2 – 1 особа, у квартирі №4 – 1 особа. Тобто, чотири квартири являють собою чотири домогосподарства зі всіма комунікаціями та засобами обліку комунальних платежів. Позивач з матір`ю ОСОБА_2 займають частину будинку, яка складає менше 200 кв.м, тому має право на житлову субсидію.
14 червня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 1 заперечує проти задоволення адміністративного позову та зазначає, що позивачу відмовлено у призначенні житлової субсидії відповідно до абз. 1 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, оскільки загальна площа житлового будинку згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкт нерухомого майна складає більше 200 кв.м.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В. від 28.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено підготовче засідання.
Усною ухвалою суду від 09.08.2019, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у справі.
В судовому засіданні 20 серпня 2019 року позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.
В судовому засіданні 20 серпня 2019 року представник відповідачів заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши позивача та представника відповідачів, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
Відповідно до витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №8045329 від 15.08.2013, ОСОБА_1 та його матір ОСОБА_2 є власниками частини будинку АДРЕСА_2 , їх частка складає 27/100 площі будинку; підстава виникнення права власності: свідоцтво на право власності на житло, видане 28.04.1994 Соснівським райвиконкомом, договір дарування №1339 від 10.04.2010. Згідно з вказаним свідоцтвом, загальна площа квартири становить 81,1 кв.м.
У квартирі АДРЕСА_5 ) зроблено перепланування згідно з рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 20.11.2013 №1309 «Про дозвіл на перепланування та переобладнання частини житлового будинку по АДРЕСА_6 » та проекту на перепланування квартири №3 на АДРЕСА_8 , який розроблений архітектором КПВВПП «Архбюро» ОСОБА_3 Площа квартири №3/1 складає 34,90 кв.м., квартири №3/2 – 46 кв.м.
З технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_11 , виготовленого комунальним підприємством «Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» станом на 27.06.2014, вбачається, що житловий (садибний) будинок складається з квартир №1, № 2, №3, №4, №5, №6.
Згідно з довідкою про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб, виданою комітетом самоорганізації населення «Привокзальний» вих. №57 від 16.05.2019, виданій позивачу, що проживає за адресою: АДРЕСА_13 , до складу сім`ї / зареєстрованих / входять: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - мати, ОСОБА_4 - двоюрідний брат; загальна площа житлового приміщення 81,3 кв.м.
Відповідно до рахунків за комунальні послуги квартира АДРЕСА_1 має особові рахунки на оплату електроенергії, централізованого водопостачання, газу, послуг вивозу відходів, ін.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації прав та їх обтяжень №31189733 від 18.12.2014, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є співвласниками земельної ділянки загальною площею 0,0185 га, у частках 2/3 та 1/3 відповідно; підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності на нерухоме майно №31189479 від 18.12.2014.
Позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою від 19.05.2018 про призначення житлової субсидії.
08 травня 2019 року комісією виконавчого комітету ради проведено обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , за наслідками якого складено акт №5190 від 08.05.2019. В акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї встановлено, що за даною адресою проживає заявник ОСОБА_1 зі своєю матір`ю; дядько ОСОБА_5 та брат ОСОБА_4 не проживають у вказаному будинку. Площа частини житлового будинку, яку займає позивач із матір`ю, а також наявність окремого особового рахунку для надання житлово-комунальних послуг у акті не вказані.
08 травня 2019 року на засіданні комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій переглянуто заяву ОСОБА_1 від 19.05.2018 про призначення житлової субсидії та ухвалено відмовити у призначенні житлової субсидії відповідно до абз. 1 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, оскільки загальна площа житлового будинку згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна складає більше 200 кв.м.
Листом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 16.05.2019 №3387/28-5/01-10 позивача повідомлено, що на засіданні комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій 08.05.2019 йому відмовлено у призначенні житлової субсидії. У листі зазначається, що житлова субсидія не призначається якщо загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).
Не погоджуючись з рішенням відповідача 2 про відмову у призначенні житлової субсидії, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі - Положення №848), визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій.
Відповідно до п. 1 Положення №848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Згідно із п. 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п. 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
Пунктом 6 Положення №848 передбачено перелік умов, за наявності яких, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період). Зокрема, відповідно до пп.1 п.6 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв . метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).
Відповідно до п. 7 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і 7 пункту 6 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Отже, за змістом п. 6, 7 Положення 848 особи, що входять до складу домогосподарства і проживають у житлових приміщеннях (будинках), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, мають право на житлову субсидію.
Судом встановлено, та підверджується матеріалами справи, що в житловому будинку АДРЕСА_3 квартири; вказані квартири не зареєстровані як окремі об`єкти права власності; власники таких квартир не ведуть спільне господарство, не пов`язані спільним побутом та / або сімейними відносинами.
Загальна площа жилого будинку АДРЕСА_6 складає 251,9 кв . м . Позивачу та його матері на праві спільної часткової власності належить 27/100 вказаного будинку; останні є власниками квартири АДРЕСА_1 . Згідно зі свідоцтвом про право власності на житло, виданим Соснівським райвиконкомом 28.04.1994, загальна площа квартири становить 81,1 кв.м.
Таким чином, позивач та його матір є власниками приміщення у житловому будинку АДРЕСА_2 менше 200 кв. м, на яке оформлено окремий особовий рахунок; опалювальна площа не перевищує 120 кв.м.
За встановлених обставин справи суд дійшов висновку про відсутність підстав, визначених пп. 1 п. 6 Положення №8480, для відмови у призначенні позивачу житлової субсидії за заявою від 19.05.2018, тому відмова у призначенні житлової субсидії позивачу є протиправною.
Згідно з п. 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Відповідно до п. 9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Враховуючи, що відповідач відмовив у наданні позивачу субсидії лише з підстави перевищення площі житлового будинку, і наявність чи відсутність інших підстав, які дають право на призначення субсидії, у рішенні про відмову у призначенні житлової субсидії не вказані, а також ту обставину, що згідно з п. 3 Положення №848 повноваження щодо призначення житлової субсидії відносяться до компетенції відповідача, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання виконавчого комітету Черкаської міської ради в особі комісії для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім', надання населенню пільг та житлових субсидій повторно розглянути заяву позивача та прийняти рішення про призначення житлової субсидії з врахуванням висновків суду.
У задоволенні позовних вимог до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради відмовити.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обгрунтованими а вимоги такими, які належить задовольнити частково.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради в особі комісії з розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій, оформлене протоколом №24 від 8 травня 2019 року, про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 ).
Зобов`язати виконавчий комітет Черкаської міської ради в особі комісії з розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 травня 2018 року про призначення житлової субсидії та прийняти рішення з врахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 12 вересня 2019 року.
Суддя А.В. Руденко