
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
13 вересня 2019 р. Справа № 480/3602/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кравченко Є.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанов,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, в якому просить скасувати постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 27.08.2019 ВП № 59896047, ВП № 59896052 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з Сумського ОУПФУ Сумської області виконавчого збору у розмірі 16692 грн. та витрат виконавчого провадження в сумі 116,96 відповідно;
Також, у позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору у зв`язку з тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області фінансується за рахунок бюджетних асигнувань та не має можливості сплатити судовий збір у зв`язку із відсутністю коштів, призначених для цієї мети.
Поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовані Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір – це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Однак, як вбачається з матеріалів позовної заяви та клопотання, позивачем не надано доказів сплати судового збору.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині 1 цієї статті.
При цьому Закон України "Про судовий збір" не відносить органи Пенсійного фонду України до суб`єктів, що користуються пільгами зі сплати судового збору.
Тому, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повинно сплачувати судовий збір на загальних підставах.
Крім того, позивачем не надано жодного доказу на обґрунтування неможливості сплати судового збору при подачі даної позовної заяви.
Враховуючи викладене, суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору.
Відповідно до позовних вимог, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області просить скасувати постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській областівід 27.08.2019 ВП № 59896047, ВП № 59896052 про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з Сумського ОУПФУ Сумської області виконавчого збору у розмірі 16692 грн. та витрат виконавчого провадження в сумі 116,96 відповідно, тобто заявлено дві позовні вимоги майнового характеру.
Згідно із п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, суб`єктом владних повноважень - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921,00 грн.).
Враховуючи викладене, позивачу необхідно подати докази сплати судового збору за вимогу немайнового характеру в сумі 1921 грн. відповідно до ставок, визначених п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір". Дані кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами: отримувач - УК у м. Сумах/м. Суми/22030101, МФО 899998, банк отримувача – Державне казначейство України, код ЄДРПОУ 37970593, рахунок 34312206084030, код класифікації доходів бюджету 22030101. У призначенні платежу платник судового збору повинен вказати слова "судовий збір", код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається, пункт з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надав фотокопії постанов старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про відкриття виконавчого провадження від 27.08.2019 ВП № 59896047, ВП № 59896052 та супровідних листів від 27.08.2019 № 02.1-13.
Проте, суд зауважує, що копії вищевказаних документів жодним чином не засвідчені та не можуть бути належними доказами обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 КАС України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Отже, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду оригіналів або належним чином засвідчених копій зазначених вище документів.
Згідно із ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач оскаржує постанови державного виконавця про відкриття виконавчих проваджень від 27.08.2019, при цьому до суду звернувся 11.09.2019, тобто із пропуском встановленого законом строку, та не подав заяви про поновлення строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, позивач має право подати заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій слід зазначити обставини, які стали причиною пропуску строку, та надати докази на підтвердження цих обставин.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанов - залишити без руху.
Позивачу усунути недоліки позовної заяви в 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.Д. Кравченко