
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2019 року м. Кропивницький Справа №340/1485/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
про визнання протиправною та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про:
- визнання протиправною відмови Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області викладеної у листі від 14.05.2019 р. №Ж-2970/0-1922/0/17-19;
- зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва, що розташована на території Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області за адресою: АДРЕСА_1 область, Світловодський район, Павлівська сільська рада, Житловий масив « АДРЕСА_2 -2», вул АДРЕСА_3 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 16.01.2018 р. звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки загальною площею 0,0880 га на території Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області. Листом від 09.02.2018 р. Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовлено в задоволенні заяви, оскільки відповідачем сформовано перелік ділянок. 14.03.2018 р. позивач вдруге звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з відповідною заявою. Листом від 13.04.2018 р. Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовлено в задоволенні заяви позивача з тих самих причин. 16.04.2019 р. позивач втретє звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із відповідною заявою, однак листом від 14.05.2019 р. Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області зобов`язано надати документи на нерухоме майно, розміщене на відповідній земельній ділянці. Позивач зазначає, що не може надати такі документи через їх відсутність, оскільки садовий будинок недобудований, оформити право власності не можливо, так як не оформлена земля. Позивач наголошує на тому, що відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відсутність документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно не може бути підставою для відмови, а відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України забороняється вимагати додаткові документи та матеріали. Також позивач просить суд не виходити за межі позовних вимог і не приймати рішення щодо зобов`язання відповідача повторно розглянути її заяву.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому заперечено щодо задоволення позову. Представник відповідача вказує, що позивач не надала відповідних документів на об`єкт незавершеного будівництва та його правомірність. Також представник відповідача зазначив, що дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є рішенням, без якого не може бути реалізоване право на отримання земельної ділянки у власність, а тому відмова відповідного органу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, навіть якщо вона, на думку особи, є протиправною, не має наслідком порушення прав та інтересів особи, яка має намір отримати земельну ділянку, що відповідає правовому висновку Верховного Суду, висловленому в постановах від 31.01.2018 р. у справі №814/741/16 та від 14.03.2018 р. у справі №804/3703/16 (а.с.57-61).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії – залишено без руху (а.с.33).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.1-2).
24.07.2019 р. відкладено розгляд справи на підставі п.2 ч.2 ст.205 КАС України, з огляду на клопотання представника відповідача (а.с.73-77).
Позивач в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.81).
Представником відповідача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.82).
Враховуючи те, що неявка позивача не перешкоджає розгляду справи по суті відповідно до ч.5 ст.205 КАС України справа розглядається судом на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд справи згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
16.01.2018 р. ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0880 га (за межами населених пунктів Павлівської сільської ради Світловодського району) за рахунок вільних земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі для ведення садівництва (а.с.16). До заяви додано копії паспорта та ідентифікаційного коду, графічного додатку з зазначенням бажаного місця розташування, копію висновку Павлівської сільської ради (а.с.13-15, 23, 24).
Листом від 09.02.2018 р. №Ж-151/0-716/0/17-18 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило Жубжицьку М.І. про відмову в задоволенні заяви, оскільки з метою раціонального використання земельних ділянок, Головним управлінням сформовано перелік земельних ділянок із зазначенням площі, які можуть бути передані в межах норм безоплатної приватизації на території Кіровоградської області (а.с.17).
14.03.2018 р. ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0880 га (за межами населених пунктів Павлівської сільської ради Світловодського району) за рахунок вільних земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі для ведення садівництва, зазначивши, що на земельній ділянці знаходиться недобудований нею садовий будинок, правовстановлюючі документи відсутні (а.с.18). До заяви додано копії паспорта та ідентифікаційного коду, графічного додатку з зазначенням бажаного місця розташування, копію висновку Павлівської сільської ради (а.с.13-15, 17, 23, 24).
Листом від 13.04.2018 р. №Ж-2981/0-2605/0/17-18 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило Жубжицьку М.І. про відмову в задоволенні заяви, оскільки з метою раціонального використання земельних ділянок, наказом від 20.03.2018 р. №278 «Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам на території Кіровоградської області у ІІ кварталі 2018 року» Головним управлінням сформовано перелік земельних ділянок із зазначенням площі, які можуть бути передані в межах норм безоплатної приватизації на території Кіровоградської області. копію відмови від 09.02.2018 р. (а.с.19).
16.04.2019 р. ОСОБА_1 втретє звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0880 га (за межами населених пунктів Павлівської сільської ради Світловодського району) за рахунок вільних земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі для ведення садівництва, зазначивши, що на земельній ділянці знаходиться недобудований нею садовий будинок, правовстановлюючі документи відсутні та наголосивши на тому, що їй потрібна саме ця земельна ділянка (а.с.20). До заяви додано копії паспорта та ідентифікаційного коду, графічного додатку з зазначенням бажаного місця розташування, копію висновку Павлівської сільської ради, копії відмов від 09.02.2018 р. та від 13.04.2018 р. (а.с.13-15, 17, 19, 21, 23, 24).
Листом від 14.05.2019 р. №Ж-2970/0-1922/0/17-19 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повідомило Жубжицьку М.І. про відсутність підстав для задоволення заяви у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (а.с.25).
Суд враховує, що за своєю правовою природою лист від 14.05.2019 р. №Ж-2970/0-1922/0/17-19 не є рішенням Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, а тому відмова відповідача у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою підлягає оцінці як дії суб`єкта владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«в» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З огляду на п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до п.7 зазначеного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 р. №308 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Тобто у даному випадку суб`єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, ч.7 ст.118 Земельного кодексу України визначає вичерпний перелік підстав для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Як встановлено судом, у листі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 14.05.2019 р. №Ж-2970/0-1922/0/17-19 не наведено жодної з підстав для відмови, визначених ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Натомість єдиною підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва, вказано відсутність документів, що підтверджують право власності на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці.
При цьому, у листі від 14.05.2019 р. №Ж-2970/0-1922/0/17-19 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області помилково посилається на ст.120 Земельного кодексу України, яка визначає перехід права власності на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду, оскільки ОСОБА_1 звернулася за дозволом на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку безоплатної приватизації.
Зважаючи на викладене та відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України суд дійшов висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області безпідставно відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва, з огляду на відсутність документів, що підтверджують право власності на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці.
Стосовно посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом, суд зазначає, що питання державного архітектурно-будівельного контролю не охоплюються повноваженнями Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та не підлягають з`ясуванню під час вирішення питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області діяло не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, не обґрунтовано і не пропорційно.
Посилання представника відповідача на правовий висновок Верховного Суду, висловлений в постановах від 31.01.2018 р. у справі №814/741/16 та від 14.03.2018 р. у справі №804/3703/16 суд вважає безпідставним, оскільки Верховний Суд у постанові від 17.12.2018 р. у справі №509/4156/15-а (провадження №К/9901/7504/18) відступив від правового висновку, висловленого у постанові від 14.03.2018 р. у справі №804/3703/16 (провадження №К/9901/1529/17), що рішення суб`єкта владних повноважень на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою не має правового значення і не порушує прав особи та сформував новий правовий висновок.
Так, з огляду на правовий висновок Верховного Суду, наведений у постанові від 17.12.2018 р. у справі №509/4156/15-а (провадження №К/9901/7504/18), частина десята статті 118 ЗК України у взаємозв`язку із положеннями Кодексу адміністративного судочинства і конституційним правом особи на судовий захист, свідчить про те, що відмова органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути предметом судового оскарження, оскільки, фактично, створює перешкоди для подальшого позитивного вирішення питання на користь особи, яка замовила і розробила проект землеустрою всупереч відмові у наданні такого дозволу. У випадку звернення зацікавленої особи з позовом до суду, адміністративний суд повинен надати правову оцінку діям суб`єкта владних повноважень при прийнятті того чи іншого рішення та перевірити його відповідність критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та які закріплені у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва, викладеної у листі від 14 травня 2019 року №Ж-2970/0-1922/0/17-19.
Відповідно до п.п.2, 4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Зважаючи на викладене та беручи до уваги, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області неодноразово розглядало заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва та кожного разу відмовляло у наданні дозволу, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва, що розташована на території Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області за адресою: АДРЕСА_1 , Світловодський АДРЕСА_4 , Павлівська АДРЕСА_5 рада АДРЕСА_6 Житловий масив АДРЕСА_7 Ревівка АДРЕСА_8 , вул АДРЕСА_3 , підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на викладене суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 768,40 грн. (а.с.3) за рахунок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зважаючи на те, що рішення суду зобов`язує відповідача – суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання постанови – один місяць з дня набрання законної сили рішенням суду.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва, викладеної у листі від 14 травня 2019 року №Ж-2970/0-1922/0/17-19.
3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,0860 га для ведення садівництва, що розташована на території Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області за адресою: АДРЕСА_1 , Павлівська АДРЕСА_9 Житловий АДРЕСА_10 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , с. Вороняки, Золочівського району Львівської області) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26).
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення суду у строк – один місяць з дня набрання чинності рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року у справі №340/1485/19.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного рішення.
Дата складання повного рішення суду – 02 вересня 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт