
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
05 вересня 2019 р. справа № 120/2068/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика В.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Могилів-Подільської прокуратури Грималюка Вадима Васильовича до Роздільської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
27.06.2019 заступник керівника Могилів-Подільської прокуратури Грималюк В.В. звернувся в суд з адміністративним позовом до Роздільської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Роздолівської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області щодо не встановлення умов звільнення від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах «Сонечко», «Ромашка» та «Зірочка» Роздолівської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області;
- зобов`язати Роздолівську сільську раду Мурованокуриловецького району Вінницької області вчинити дії, спрямовані на розроблення порядку звільнення від плати за харчування батьків дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах «Сонечко», «Ромашка» та «Зірочка» Роздолівської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області.
В обґрунтування позовних вимог проруром зазначено, що Роздолівською сільською радою Мурованокуриловецького району Вінницької області, як органом управління дошкільними закладами на території Роздолівської сільської ради, не забезпечено вимог ч. 5 ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту", в частині обов`язку встановлення пільгових умов оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах з багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки.
Ухвалою суду від 22.07.2019 року відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні 15.09.2019 року.
07.08.2019 року до суду надійшла заява від Роздолівської сільської ради Мурованокуриловецького району, в якій просили розгляд справи здійснювати за відсутності їх представника. Крім того, вказували, що позовні вимоги визнають.
В судове засідання 05.09.2019 року учасники справи не з`явились, в матеріали справи містять клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з такого.
Суд встановив, що 23.01.2019 Роздолівською сільською радою Мурованокуриловецького району Вінницької області прийнято рішення №497 "Про встановлення батьківської плати за харчування дітей в ДНЗ "Сонечко", Ромашка", "Зірочка" Роздолівської сільської ради".
Пунктом 1 вказаного рішення встановлено, що вартість одного харчодня складає не менше 30 грн. з 01.03.2019 року.
Згідно підпункту 1.1. батьківська плата становить 12 грн., що складає 40 відсотків від вартості харчодня.
Питання про встановлення пільгових умов оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах рішення №497 не містить.
Згідно інформаціїотриманої від Управління праці та соціального захисту населення Мурованокуриловецької РДА Вінницької області (лист від 15.05.2019 № 01-4/1384), в селах Роздолівка, Перекоринці та Дружба обліковується чотири сім`ї, які отримують державну соціальну допомогу як малозабезпечена сім`я, у яких виховуються діти дошкільного віку.
Крім того, Роздолівська сільська рада своїм листом № 218/03-27 від 14.05.2019 року повідомила про те, що нею не розроблявся та не затверджувався Порядок встановлення плати батьків категорії дітей у дошкільних навчальних закладах на території Роздолівської сільської ради.
Згідно цього ж листа сільська рада вказала про 8-х дітей, які відвідують ЗДО Роздолівської сільської ради, з числа тих, які виховуються в багатодітних родинах та батьки яких є одержувачами державної соціальної долпомоги.
Прокурор, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не встановлення умов звільнення від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах на території Роздолівської сільської ради, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти. Кожен громадянин має право на освіту.
В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. (п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року)
Статтею 1 Закону України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001 № 2628 (далі - Закон № 2628), визначено, що законодавство України про дошкільну освіту базується на Конституції України і складається із Закону України "Про освіту", цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ст. 6 Закону № 2628, одним із принципів реалізації дошкільної освіти є доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти.
Стаття 33 Закону № 2628 передбачає, що держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей. Дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, гарантовано право на збереження родинних стосунків, утримання у державних і комунальних закладах дошкільної освіти за рахунок держави, а також на захист їх особистих, майнових і житлових прав згідно із законодавством України.
Відповідно ч. 5 ст. 35 Закону № 2628, батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.
Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.
Аналогічні приписи закріплені ч. 3 ст. 56 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон № 2145), відповідно до якої, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти; осіб інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.
Крім того, пунктом 2.4 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України № 667 від 21.11.2002 визначено, що від плати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям". Підставою для звільнення є довідка про призначення такої допомоги, видана органами праці та соціального захисту.
Плата з батьків не справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу, у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, в інших випадках, передбачених законодавством України (діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім`ях, діти з інвалідністю, діти працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов`язків, тощо). (п. 2.6 Порядку).
Судом враховано, що на території та в управлінні Роздолівської сільської ради перебувають 3 дошкільних навчальних заклада, які відвідують, в тому числі і діти з сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та багатодітних сімей.
Разом з тим, Роздолівська сільська рада, будучи органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, повинна забезпечити реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території, організувати харчування у закладах освіти та встановити у відповідності вимог законодавства розмір плати за харчування дітей у відповідних навчальних закладах, проявляючи бездіяльність у цій сфері, не забезпечила пільговим харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".
Отже, суд погоджується з доводами прокурора щодо бездіяльності Роздолівської сільської ради в зв`язку з не встановлення умов звільнення від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах на території сільської ради, яка в свою чергу суперечить вимогам ст. 56 Закону № 2145, ст. 35 Закону № 2628 та п. 2.4, 2.6 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України № 667 від 21.11.2002.
Крім того, суд враховує заяву відповідача про визнання позову.
Згідно частини 4 статті 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного, суд, за правилами, встановленими ст. 90 КАС України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Підстави для стягнення з відповідача суми судового збору, сплаченого позивачем при подачі позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Роздолівської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області щодо не встановлення умов звільнення від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах «Сонечко», «Ромашка» та «Зірочка», розташованих на території Роздолівської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області.
Зобов`язати Роздолівську сільську раду Мурованокуриловецького району Вінницької області вчинити дії, спрямовані на розроблення порядку звільнення від плати за харчування батьків дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах «Сонечко», «Ромашка» та «Зірочка», розташованих на території Роздолівської сільської ради Мурованокуриловецького району Вінницької області
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Заступник керівника Могилів-Подільської прокуратури Грималюк Вадим Васильович (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );
Відповідач: Роздолівська сільська рада Мурованокуриловецького району Вінницької області (вул.Центральна, 22, с. Роздолівка, Мурованокуриловецький район, Вінницької області, код ЄДРПОУ 04327086).
Рішення у повному обсязі виготовлене 05.09.2019 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович