
12.09.2019
Справа №489/2871/19
Провадження №2-о/489/94/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого – судді Рум`янцевої Н.О.,
із секретарем судового засідання – Середою А.В.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи – Інгульський районний військовий комісаріат, Державна служба України у справах Ветеранів війни та учасників антитерористичної операції
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з заявою про встановлення факту участі його, ОСОБА_1 , у бойових діях під час проведення антитерористичної операції щодо захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в період з червня 2014 року по листопад 2014 року на території населених пунктів Луганської області у складі добровольчого батальйону «Айдар». Мотивуючи свої вимоги тим, що він в період з червня 2014 року по листопад 2014 року приймав участь в антитерористичній операції, щодо захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у Луганській області у складі військової частини 0624 добровольчого батальйону «Айдар», в подальшому військової частини 2950 Збройних Сил України. Безпосередньо брав участь в обороні м. Щастя, звільнені населеного пункту Жовте, звільнені та обороні с. Георгіївка, звільнені с. Трьохізбенка, обороні с. Новосвітлівка, обороні Луганської ТЕС. Проте, підтверджуючих документів з військової частини, що він брав безпосередню участь у бойових діях немає, оскільки такі документи під час евакуації частини до м. Харкова було втрачено. Встановлення даного факту надасть йому право скористатися пільгами, які передбачені з отриманням останнім статусу учасника бойових дій.
Від представника Інгульського районного військового комісаріату надійшли пояснення по справі. Відповідно до яких просить відмовити у задоволенні заяви. Посилаючись на те, що ОСОБА_1 в період перебування на Сході України військовослужбовцем Збройних Сил України не був, військову службу, відповідно до вимог чинного законодавства, не проходив. Крім того, комісією обласного військового комісаріату покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил України та які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби у Збройних Силах. Однак, заявником не надано жодного документу, що є обов`язковим для визнання комісією обласного військового комісаріату особи учасником бойових дій, про що ОСОБА_1 було роз`яснено. Крім того, ніхто не позбавляв заявника права звернутися із наявними документами до комісії Державної служби України у справах Ветеранів війни та учасників антитерористичної операції. З метою допомоги заявникові у зібранні необхідних документів для подальшого визнання його учасником бойових дій, військовим комісаріатом були направлені запити до військової частини А3488, проте відповідь так і не надійшла.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Від заявника надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. На позовних вимогах наполягає.
Передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, є дата складання повного судового рішення.
Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Миколаєва, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , свідченням чого є паспорт № НОМЕР_1 та витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання (а.с. 5,6).
Характеристикою наданою Товариством ветеранів АТО, встановлено, що ОСОБА_1 в 2014 році (з травня по жовтень включно) приймав участь в Антитерористичній операції в Луганській області в складі 24 батальйону територіальної оборони, згодом 24 окремий штурмовий батальйон Збройних Сил України «Айдар» (в/ч пп В0624/В та ПП2950) в якості добровольця. Проявив мужність і героїзм під час бойових дій з захисту державного суверенітету і територіальної цілісності України в боях за н.п.: Металіст, Жовте, Георгіївка, Лутугіне, Новосвітловка, обороні міста Щастя та інші.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 05.11.2018 року, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Колесниченко М.О. справжність підпису, зареєстрованої в реєстрі за № 2766, ОСОБА_2 , який є учасником бойових дій, підтверджує факт участі ОСОБА_1 в бойових діях в складі військової частини ПП В0624 (в подальшому В2950) Збройних Сил України в зоні проведення АТО на території Луганської області в період з 01 червня 2014 року по 01 листопада 2014 року. Брав участь у наступних бойових діях: оборона міста Щастя, звільнення населеного пункту Жовте, звільнення та оборона села Георгіївка, звільнення села Трьохізбенка, оборона села Новосвітлівка, оборона Луганської ТЕС.
Згідно заяви ОСОБА_3 від 05.11.2018 року, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Колесниченко М.О. справжність підпису, зареєстрованої в реєстрі за № 2765, ОСОБА_3 , яка є учасником бойових дій, підтверджує факт участі ОСОБА_1 в бойових діях в складі військової частини ПП В0624 (в подальшому В2950) Збройних Сил України в зоні проведення АТО на території Луганської області в період з 01 червня 2014 року по 01 листопада 2014 року. Брав участь у наступних бойових діях: звільнення та оборона міста Щастя, бої за блокпост Металіст, звільнення населеного пункту Жовте, звільнення села Трьохізбенка.
Згідно заяви ОСОБА_4 від 18.05.2018 року, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Колесниченко М.О. справжність підпису, зареєстрованої в реєстрі за № 2764, ОСОБА_4 , який є учасником бойових дій, підтверджує факт участі ОСОБА_1 в бойових діях в складі військової частини ПП В0624 (в подальшому В2950) Збройних Сил України в зоні проведення АТО на території Луганської області в період з 01 червня 2014 року по 01 листопада 2014 року. Брав участь у наступних бойових діях: звільнення та оборона міста Щастя, бої за блокпост Металіст, звільнення населеного пункту Жовте, звільнення та оборона села Георгіївка, звільнення села Трьохізбенка, оборона Луганської ТЕС.
Згідно заяви ОСОБА_5 від 21.08.2018 року, посвідченої приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Валковою Т.О., зареєстрованої в реєстрі за № 127, молодший лейтенант ОСОБА_5 , який є учасником бойових дій, підтверджує, що ОСОБА_1 проходив службу у військової частині А0624 та брав участь у бойових діях у період з травня 2014 року по жовтень 2014 року включно. Командиром підрозділу у ОСОБА_1 був молодший лейтенант Яранцев ОСОБА_6 . ОСОБА_7 .
Відповідно до ухвали Миколаївської апеляційного суду від 21.12.2018 року, колегією суддів Миколаївського апеляційного суду, встановлено, що ОСОБА_8 С. знаходячись в зоні проведення антитерористичної операції не одержував виклику до кримінально – виконавчої інспекції, був позбавлений можливості прибути до кримінально – виконавчої інспекції.
Інгульським районним військовим комісаріатом направлялися запити щодо підтвердження факту військової служби ОСОБА_1 в добровольчому батальйоні «Айдар» у військовій частині пп В0624, В 2950 (А3488), участі в антитерористичні операції на надіслання відповідного пакету документів. Проте, з жодної установи відповіді не надійшло.
Згідно положень ч. 1ст. 4ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 ст. 5ЦПК України, встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових або майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 2 статті 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, не зазначених у ч. 1 статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можливо лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України (ст. 65 Конституції України).
Указом Президента України від 14.04.2014 року за №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» від 07.10.2014 року за №33/6/а визначені райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, зокрема, Донецька і Луганська області - з 07.04.2014 року. Таким чином, з 07.04.2014 року територія Донецької та Луганської областей визнана районом проведення антитерористичної операції, на якій був запроваджений спеціальний правовий режим.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», що втратило чинність на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», чинному на теперішній час, до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, визначених в обох вказаних розпорядженнях, входять: м. Щастя, АДРЕСА_2 . Жовте, с. Георгіївка АДРЕСА_3 Луганської АДРЕСА_4 .
Відповідно до ст.17 Конституції України,захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Участь добровольчих формувань в особливий період в антитерористичній операції в районах проведення АТО, на боці сил АТО, в установленому законом порядку не було заборонено. З боку Держави відсутні обмеження або заборона щодо участі відповідних добровольчих формувань під час антитерористичної операції в районах проведення АТО на боці сил АТО, а навпаки такі добровольчі формування були допущені до участі в антитерористичній операції в районах проведення АТО на боці сил АТО
У п.20 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22 жовтня 1993 року визначено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Аналогічні положення щодо визнання учасниками бойових дій містяться також у «Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413.
Згідно п.5 даного Порядку, рішення про надання та позбавлення статусу учасників бойових дій приймається:
комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС;
міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Згідно п.15 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженогонаказом Міністерства оборони України від 07 травня 2015 року №200, у разі звернення особи до суду стосовно встановлення факту участі в бойових діях чи інших подіях, які дають право на визнання його учасником бойових дій, і прийняття судом відповідного позитивного рішення, таке рішення суду визнається як документ, що підтверджує право громадянина на визнання його учасником бойових дій. Копія рішення суду підлягає зберіганню разом з іншими документами.
Таким чином, до документів, що підтверджують право громадянина на визнання його учасником бойових дій належить, зокрема, рішення суду про встановлення факту участі у бойових діях.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що заявник звернувся в суд із заявою про встановлення факту своєї участі у бойових діях, а не із вимогою про надання йому статусу учасника бойових дій, а тому посилання представників заінтересованої особи на те, що надання статусу учасника бойових дій передбачено Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413, суд вважає безпідставним.
Також суд вважає, що у заявника відсутні можливості встановити відповідний факт у порядку передбаченому законодавством України, а тому в розумінні вимог ст.3, ч.2 ст.256 ЦПК України та в площинні дії ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає, що відсутні підстави щодо не розгляду поданої заяви в порядку цивільного судочинства за правилами окремого провадження.
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265, 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи – Інгульський районний військовий комісаріат, Державна служба України у справах Ветеранів війни та учасників антитерористичної операції – задовольнити.
Встановити юридичний факт участі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у бойових діях під час проведення антитерористичної операції щодо захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в період з червня 2014 року по листопад 2014 року на території населених пунктів Луганської області у складі добровольчого батальйону «Айдар».
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста Миколаєва або в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Інгульський районний військовий комісаріат, ЄДРПОУ 09977015, юридична адреса: м. Миколаїв, пр-т Миру, 24-А.
Заінтересована особа: Державна служба України у справах Ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, ЄДРПОУ 39396335, юридична адреса: м. Київ, пров. Музейний, 12
Суддя Ленінського районного
суду міста Миколаєва Н.О. Рум`янцева
Повний текст судового рішення складено «12» вересня 2019 року.