Рішення № 84192433, 12.09.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2019
Номер справи
420/3543/19
Номер документу
84192433
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3543/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерства економічного розвитку і торгівлі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №014273713101532,–

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 06.08.2019р. вхід.№28097/19), просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №014273713101532, посилаючись на те, що у 2016 році ОСОБА_1 придбано транспортний засіб (реєстрація 27.07.2016року) MERCEDES-BENZ GLE 400 4 MATIC універсал - В (загальний легковий), об`ємом двигуна (циліндрів) 2996см.куб., тип палива «В» (бензин), 2016 рік випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 . При цьому,означений транспортний засіб відсутній у реєстрі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, що підтверджується розрахунком з вказаного реєстру та інформацією з загальнодоступного переліку легкових автомобілів, які підлягали оподаткуванню транспортним податком у 2017 році. Вказаний реєстр містить відомості про аналогічний транспортний засіб, однак з об`ємом двигуна 3000см.куб. Таким чином, розрахунок середньоринкової вартості автомобіля позивача ГУ ДФС в Одеській області здійснено без урахуванням усіх показників, визначених статтею 267 Податкового кодексу України.

Відповідач – Головне управління ДФС в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 15.07.2019р. вхід.№25191/19), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №014273713101532, оскільки ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки - MERCEDES-BENZ, модель - GLE 4004 MATIC, тип - УНІВЕРСАЛ-В, реєстраційний номер - НОМЕР_1 . Відповідач зазначає, що власники транспортних засобів, середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати та з року випуску яких минуло не більше п`яти років є платниками транспортного податку у 2017 році. Отже, транспортний засіб, який належить ОСОБА_1 , є об`єктом оподаткування у 2017 році. Крім того, показники транспортних засобів, які відображають кількісний вимір та визначаються у цифровому форматі, зокрема, об`єм циліндрів двигуна округляються до найбільшого цілого значення. Таким чином, об`єм циліндрів двигуна транспортного засобу, котрий належить ОСОБА_1 (2996см.куб.) округляється до 3000см.куб.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Міністерство економічного розвитку і торгівлі з позовними вимогами також не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових поясненнях на позовну заяву (від 15.07.2019р. вхід.№25241/19), зазначаючи, що 1000куб.см. є еквівалентом 1 літру, а тому об`єм циліндрів двигуна автомобіля 2996куб.см., з урахуванням заокруглення до найближчого основного розряду, дорівнює 3,0 літра. Згідно з пунктами 5 і 6 Методики та інформацією ДП “Держзовнішінформ” аналогічним легковому автомобілю MERCEDES-BENZ GLE 400 4 MATIC є автомобіль MERCEDES-BENZ GLE-Series з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин та MERCEDES-BENZ GLE 400 4 MATIC Coupe є автомобіль MERCEDES-BENZ GLE Coupe з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин. Автомобілі MERCEDES-BENZ GLE-Series з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин та MERCEDES-BENZ GLE Coupe з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, відповідно до 1 та 2 років експлуатації (включно), включені до Переліку легкових автомобілів з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Таким чином, розрахована у 2017 році згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля MERCEDES-BENZ GLE-Series з об`ємом циліндрів двигуна 3.0 літра, бензин, 2016 року випуску та MERCEDES-BENZ GLE Coupe з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, 2016 року випуску становила відповідно 1032738,03грн. та 1262317,21грн. (з ПДВ).

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.06.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/3543/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерства економічного розвитку і торгівлі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №014273713101532.

Ухвалою суду від 12.09.2019р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження по справі №420/3543/19.

Враховуючи, що повноважний представник позивача - Солянік Марії Олексіївни, та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство економічного розвитку і торгівлі звернулись до суду з клопотаннями (від 30.07.2019р. вхід.№27358/19, від 15.07.2019р. вхід.№25241/19) про розгляд справи без їх участі, з огляду на наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 16.04.2018р. з урахуванням положень п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.102.1 ст.102, п.п.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №014273713101532 щодо визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов`язання по транспортному податку з фізичних осіб.

Не погодившись з означеним податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2018р. №014273713101532, позивач – ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання його протиправним та скасування.

Так, на думку суду, оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення від 16.04.2018р. №014273713101532, винесено контролюючим органом неправомірно, безпідставно, та у порушення положень чинного податкового законодавства України, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_1 є власником автомобіля марки MERCEDES-BENZ GLE 400 4 MATIC універсал - В (загальний легковий), об`ємом двигуна (циліндрів) 2996см.куб., тип палива «В» (бензин), 2016 рік випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією Свідоцтва про реєстрації серії НОМЕР_2 .

Підпунктом 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.

Відповідно до п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Тобто, власники транспортних засобів віком до 5 років, вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, є платниками транспортного податку.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Відповідно до п.п.267.3.1 п.267.3 ст.267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016р. №1801-VIII, станом на 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата встановлена в розмірі 3200,00 грн.

Таким чином, об`єктом оподаткування у 2017 році є легкові автомобілі середньоринкова вартість яких становить понад 1200000,00грн., та з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно).

Згідно з п.267.4 ст.267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до п.п.267.5.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст.267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком визначено Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016року №66, положеннями якої визначено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об`єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Згідно з п.2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013року №403.

Відповідно до п.2 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (п.3 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

Пунктом 4 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів визначено, що інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

Відповідно до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, Мінекономрозвитку розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об`єктом оподаткування у 2017 році (з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті (п.13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об`єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

На коефіцієнт коригування ринкової вартості транспортних засобів згідно додатком 1 та додатком 2 Методики впливає строк експлуатації транспортних засобів та нормативний середньорічний пробіг транспортних засобів.

Таким чином, із системного аналізу наведених положень Податкового кодексу України, Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів вбачається, що для визнання автомобіля об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема, середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу, та встановлюється виключно Мінекономрозвитку.

Так, дослідивши наявний в матеріалах справи перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року, який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку, судом встановлено наявність у даному переліку транспортного засобу MERCEDES-BENZ GLE Coupe, до 2 років, з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, тип пального бензин, та транспортного засобу MERCEDES-BENZ GLE-Series, до 1 року, з об`ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, тип пального бензин.

Водночас, судом з`ясовано, що технічні характеристики автомобілів, зазначених у вказаному переліку, не співпадають з технічними характеристиками автомобіля позивача, оскільки відповідно до наявної у матеріалах справи копії Свідоцтва про реєстрації серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 є власником автомобіля марки MERCEDES-BENZ GLE 400 4 MATIC універсал - В (загальний легковий), об`ємом двигуна (циліндрів) 2996см.куб., тип палива «В» (бензин), 2016 рік випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , а отже вказаний автомобіль не входить до переліку автомобілів з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про неправомірність, та безпідставність винесення Головним управлінням ДФС в Одеській області спірного податкового повідомлення-рішення №014273713101532 від 16.04.2018р. щодо визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов`язання по транспортному податку з фізичних осіб.

При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання відповідача – Головного управління ДФС в Одеській області на те, що показники транспортних засобів, які відображають кількісний вимір та визначаються у цифровому форматі, зокрема, об`єм циліндрів двигуна округляються до найбільшого цілого значення, оскільки суб`єктом владних повноважень, на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, не вказано на наявність норми закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, з якого б вбачалася можливість застосування приблизного (заокругленого) показника об`єму циліндрів двигунів автомобілів, котрі визначено в переліку, затвердженому Мінекономрозвитку.

Аналогічна правова позиція викладено Верховним Судом у Постанові від 05 листопада 2018року по справі №822/2687/17.

Вищевикладене спростовує твердження відповідача, та третьої особи, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов, та письмових поясненнях.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 правомірні, документально підтверджені, та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного податкового законодавства, отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.72-76, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерства економічного розвитку і торгівлі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №014273713101532, задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №014273713101532.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська,5, код ЄДРПОУ 39398646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 768(сімсот шістдесят вісім)грн. 40коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.