Рішення № 84192010, 10.09.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2019
Номер справи
360/3316/19
Номер документу
84192010
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

10 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3316/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,

представників позивача - Пугаченко Н.М. (довіреність від 09.01.2019 № б/н), Ковальова М.І. (довіреність від 06.09.2019 № б/н),

представника відповідача - Рудої О.О. (довіреність від 20.06.2019 № 01/4-6-180),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Тошківська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

24.07.2019 Головне управління Держпраці у Луганській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Луганській області) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу Шахта «Тошківська» (далі - відповідач, ВП Шахта Тошківська ДП «Первомайськвугілля»), в якому просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», а саме - зобов`язати відповідача зупинити перевезення працівників лівим розділом вантажно-людського стволу № 14 у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей до усунення зазначених у позовній заяві порушень.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначено, що на підставі заяви ДП «Первомайськвугілля» від 06.12.2018 № 01/1-975 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області для проведення позапланових перевірок, у відповідності до наказу ГУ Держпраці у Луганській області від 27.06.2019 № 632 та направлення на перевірку від 05.07.2019 № 01-17/804 11.07.2018 посадовою особою позивача проведено перевірку суб`єкта господарювання ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт від 11.07.2019 № 12/04.1/134-25 та припис від 11.07.2019 № 12/04.1/134-25, у яких зафіксовано 12 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62, а саме: 1) 10.07.2019 в ІІ зміну в книзі нарядів дільниць ЕМС відсутня відмітка про прийняття наряду, що є порушенням п. 5. гл. 1. р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 2) в книзі нарядів дільниці ЕМС не вноситься наряд на виконання робіт машиністам підйомних машин, що є порушенням п. 5 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 3) більше трьох місяців чотирьом електрослюсарям підземним дільниці ЕМС не проведений повторний інструктаж 3 охорони праці, що є порушенням п. 14 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 4) учню машиніста підйомної машини ОСОБА_1 07.02.2019 в журналі реєстрації інструктажів з охорони праці не вказана кількість змін стажування, що є порушенням п. 14 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 5) в звіті про ревізію та налагодження підйомної машини за 2018 рік невірно вказаний тип підйомної машини НКМЗ1x4x3,57 замість ЦР-4хЗ,57/06, що є порушенням п. 9 гл. 10 p. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 6) в розділі 11 «Книги, огляду канатів та їх втрат» відсутня інформація про навішування головний канатів у 2018 році, що є порушенням п. 17 гл. 12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 7) в приміщенні підйомної машини відсутня високовольтна схема електропостачання, що є порушенням п. 8 гл. 1 р. VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 8) на реверсорі підйомної машини відсутні написи, що вказують електроустановку та уставку струмового захисту, що є порушенням п. 10 гл. 1 р. VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 9) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівої кліті УКН-2, що є порушенням п. 30 гл. 1 p. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 10) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівого причіпного пристрою УП-12,5, що є порушенням п. 3 гл. 14 р. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10; 11) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівого парашутного пристрою ПТКА-12,5, що є порушенням п. 30 гл. 1 р. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10; 12) не замінений правий гальмівний канат лівого розділу стволу у зв`язку з відпрацюванням граничного терміну експлуатації сім років, що є порушенням п. 23 гл. 12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

Таким чином, виявлені у п. п. 9, 10, 11, 12 акта перевірки порушення несуть загрозу життю та/або здоров`ю людей, тому, на думку позивача, є всі підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме - перевезення працівників лівим розділом вантажно-людського стволу № 14 у ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля».

Ухвалою суду від 29.07.2019 відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

13.08.2019 відповідач надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке.

Відповідно до вимог припису ГУ Держпраці у Луганській області № 12/04.1/134-25 від 11.07.2019 ВП «Шахта Тошківська» порушення, зазначені в п. п. 1-8, потрібно усунити в строк до 12.07.2019, про що проінформувати в тижневий термін після закінчення терміну усунення.

23.07.2019 листом від 23.07.2019 ВП «Шахта Тошківська» повідомила ГУ Держпраці у Луганській області про усунення порушень п. п. 1-11.

Але на сьогоднішній день Головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі Управління гірничого нагляду не проведено моніторинг виконання усунення порушень відповідачем.

Що стосується порушення п. 12 в акті та приписі, зазначає, що розпорядженням по підприємству № 20 від 11.07.2019 «Про заборону спуску-підйому людей лівою кліттю по вантажно-людському стволу №14» з 16 год. 00 хв. 11.07.2019 було заборонено спуск-підйом людей лівою кліттю по вантажно-людському стволу № 14 до повного усунення порушень, що також відображено в акті перевірки.

Також зазначає, що ВП «Шахта Тошківська» не є юридичною особою, згідно з положенням про Відокремлений підрозділ основним видом діяльності є добування кам`яного вугілля, іншу діяльність, яка приносить прибуток ,підприємство не здійснює.

Відповідно до Статуту ДП «Первомайськвугілля» підприємство здійснює оптову торгівлю вугіллям, яке добувається ВП.

Тобто, у зв`язку з тим, що ВП «Шахта Тошківська» не має власних коштів, не є юридичною особою, вимушене було звернутися до ДП «Первомайськвугілля» з проханням придбати в порядку першочерговості в 2019 році канату.

На сьогоднішній день канат не придбаний. Тобто на сьогоднішній день заборонено спуск-підйом людей лівою кліттю по вантажно-людському стволу № 14 до повного усунення порушень, придбання канату.

На підставі вищевикладеного, у зв`язку з добровільним усуненням відповідачем порушень п. п. 1-11 та здійснення підприємством відносно себе заходів реагування шляхом заборонення спуску-підйому людей лівою кліттю по вантажно-людському стволу № 14 з 16 год. 00 хв. 11.07.2019 до повного усунення порушень, що підтверджується розпорядженням по підприємству № 20 від 11.07.2019 «Про заборону спуску-підйому людей лівою кліттю по вантажно-людському стволу № 14», вважає, що позов є передчасний, а тому вимоги позивача не належать до задоволення (арк. спр. 42-46).

В судовому засіданні представники позивача надали пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві, при цьому зазначили, що станом на день розгляду справи по суті відповідачем частково усунуті порушення, встановлені у акті перевірки від 11.07.2019, а саме - у пунктах 7-11. Водночас, відповідачем не усунуто порушення, зазначене у п. 12 акта перевірки від 11.07.2019, - не замінено правий гальмівний канат лівого розділу стволу у зв`язку з відпрацюванням граничного терміну експлуатації сім років. Вказане порушення несе загрозу життю та здоров`ю людей, у зв`язку з чим просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877), Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 № 1531/20269 (далі - Положення № 826), Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»).

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:

органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);

повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;

спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);

санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта - постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 12.09.2018 (арк. спр. 19-20).

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (арк. спр. 7-10).

Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема:

16) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Згідно з абзацом 2 частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).

Судом встановлено, що Шахта «Тошківська» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 32320594), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.07.2019 № 1005584754 (арк. спр. 22-37).

На підставі на підставі заяви ДП «Первомайсьвугілля» від 06.12.2018 № 01/1-975 заступником начальника Головного управління Держпраці у Луганській області винесено наказ від 27.06.2019 № 632, відповідно до якого наказано головним державним інспекторам відділів управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області провести у межах повноважень позапланові перевірки додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці на об`єктах шахт у відповідності до графіку перевірок на липень 2019 року наданого ДП «Первомайсьвугілля» (арк. спр. 14).

05.07.2019 Головним управлінням Держпраці у Луганській області видано направлення № 01-17/804 про проведення перевірки з 11.07.2019 по 11.07.2019 додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки на ВП «Шахта Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» (арк. спр. 15).

11.07.2019 головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі ОСОБА_2 проведено перевірку ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», за результатами якої складено акт від 11.07.2019 № 12/04.1/134-25 перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) (арк. спр. 16-18).

Актом перевірки зафіксовано такі порушення Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62: 1) 10.07.2019 в ІІ зміну в книзі нарядів дільниць ЕМС відсутня відмітка про прийняття наряду, що є порушенням п. 5. гл. 1. р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 2) в книзі нарядів дільниці ЕМС не вноситься наряд на виконання робіт машиністам підйомних машин, що є порушенням п. 5 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 3) більше трьох місяців чотирьом електрослюсарям підземним дільниці ЕМС не проведений повторний інструктаж 3 охорони праці, що є порушенням п. 14 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 4) учню машиніста підйомної машини ОСОБА_1 07.02.2019 в журналі реєстрації інструктажів з охорони праці не вказана кількість змін стажування, що є порушенням п. 14 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 5) в звіті про ревізію та налагодження підйомної машини за 2018 рік невірно вказаний тип підйомної машини НКМЗ1x4x3,57 замість ЦР-4хЗ,57/06, що є порушенням п. 9 гл. 10 p. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 6) в розділі 11 «Книги, огляду канатів та їх втрат» відсутня інформація про навішування головний канатів у 2018 році, що є порушенням п. 17 гл. 12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 7) в приміщенні підйомної машини відсутня високовольтна схема електропостачання, що є порушенням п. 8 гл. 1 р. VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 8) на реверсорі підйомної машини відсутні написи, що вказують електроустановку та уставку струмового захисту, що є порушенням п. 10 гл. 1 р. VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 9) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівої кліті УКН-2, що є порушенням п. 30 гл. 1 p. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»; 10) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівого причіпного пристрою УП-12,5, що є порушенням п. 3 гл. 14 р. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10; 11) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівого парашутного пристрою ПТКА-12,5, що є порушенням п. 30 гл. 1 р. VІІ НПАОП 10.0-1.01-10; 12) не замінений правий гальмівний канат лівого розділу стволу у зв`язку з відпрацюванням граничного терміну експлуатації сім років, що є порушенням п. 23 гл. 12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».

У зв`язку з виявленням порушень вимог законодавства, зазначених у рядках № 9-12 таблиці, директора ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» ОСОБА_3 попереджено про необхідність призупинення перевезення працівників лівим розділом вантажно-людського стволу № 14 (арк. спр. 18).

Акт перевірки від 11.07.2019 № 12/04.1/134-25 вручено відповідачу.

Також 11.07.2019 відповідачу вручено припис від 11.07.2019 № 12/04.1/134-25 про усунення виявлених порушень (арк. спр. 65).

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали виявленні у п. п. 9, 10, 11, 12 розділу 5 акта перевірки порушення, а саме: 9) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівої кліті УКН-2; 10) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівого причіпного пристрою УП-12,5; 11) відсутній експертний висновок про подовження терміну експлуатації лівого парашутного пристрою ПТКА-12,5; 12) не замінений правий гальмівний канат лівого розділу стволу у зв`язку з відпрацюванням граничного терміну експлуатації сім років, які становлять загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом п`ятим пункту 1.4 розділу І Положення № 826 загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Судом установлено, що порушення, виявлені під час перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) та зафіксовані в акті перевірки від 11.07.2019 № 12/04.1/134-25, було частково усунуто відповідачем, а саме - отримано експертний висновок № 455-19-01 про подовження терміну експлуатації лівої кліті УКН-2, експертний висновок № 455-19-02 про подовження терміну експлуатації лівого причіпного пристрою УП-12,5, експертний висновок № 455-19-03 про подовження терміну експлуатації лівого парашутного пристрою ПТКА-12,5 (арк. спр. 57, 58, 59).

З метою усунення порушення, зафіксованого в п. 12 розділу 5 акта перевірки, а саме - заміни правого гальмівного каната лівого розділу стволу у зв`язку з відпрацюванням граничного терміну експлуатації сім років, здійснено заявку на придбання канатів (арк. спр. 70).

Проте, судом установлено та не заперечується відповідачем, що на час розгляду справи вказане порушення не усунуто, заміну правого гальмівного каната лівого розділу стволу не здійснено.

Посилання відповідача на розпорядження від 11.07.2019 № 20 «Про заборону спуску-підйому людей лівою кліттю по вантажно-людському стволу № 14», як на підставу для відмови в задоволенні позову, суд до уваги не бере, оскільки видача вказаного розпорядження відповідачем не усуває виявленого порушення та не звільняє відповідача від обов`язку усунути вказане порушення в повному обсязі.

Оскільки станом на день розгляду справи порушення, зазначене в акті перевірки від 11.07.2019 № 12/04.1/134-25, в повному обсязі не усунуто, і вказане порушення несе загрозу життю та здоров`ю людей, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв`язку з чим вони належать до задоволення.

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, не відшкодовуються, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпраці у Луганській області до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Тошківська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відокремленого підрозділу шахта «Тошківська» державного підприємства «Первомайськвугілля» шляхом заборони перевезення працівників лівим розділом вантажно-людського стволу № 14 до повного усунення порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 11.07.2019 № 12/04.1/134-25.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 12 вересня 2019 року.

Суддя І.О. Свергун