Ухвала суду № 84191960, 11.09.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2019
Номер справи
360/3925/19
Номер документу
84191960
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

11 вересня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3925/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), представник позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (936500, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 52) про визнання неправомірною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

В обгрунтування позову зазначено, що з метою дотримати річного строку звернення з заявою про призначення допомоги по народженню через портал Міністерства соціальної політики 08.03.2019 позивач подала в електронному вигляді заяву про призначення допомоги по народженню, така ж сама заява з додатками 11.03.2019 - у перший після вихідних день була відправлена листом з описом вкладення. Ніякого рішення за цією заявою відповідач не приймав. 06.05.2018 після отримання довідки тимчасово переміщеної особи позивач подала заяву про надання допомоги по народженню дитини зі всіма додатками. Позивачем були виконані умови Закону України "Про державну допомогу з дітьми" та Порядку №1751 в частині надання усіх необхідних документів для призначення допомоги при народженні дитини. Не дочекавшись ніякого рішення, 30.08.2019 позивач особисто звернулася з заявою про отримання рішення. На цю заяву саме 30.08.2019 було надано рішення б\н від 10.06.2019 про відмову у призначені допомоги по народженню з посиланням на те, що річний строк звернення пропущено.

Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною та просила суд:

- визнати неправомірною бездіяльність Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо не нарахування та не виплати державної допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», тобто 41280 грн на рахунок, відкритий в ПАТ “Приватбанк” .

Також в позовній заяві Позивач просив суд відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення у справі та клопотання про витребування у відповідача завірену справу позивача та всі документи, які стосуються предмету позову.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Щодо клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Частиною другою статті 8 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом суду, заява сторони розглядається виходячи з наведених в ній обставин, які підтверджені належними доказами.

З вищевикладеного вбачається, що єдиною підставою для задоволення клопотання є врахування майнового стану сторони, обґрунтування цих обставин, які свідчать про неможливість оплати судового збору, покладається на сторону, яка звертається з заявою.

Позивачем не надано до матеріалів позовної заяви доказів на підтвердження свого незадовільного майнового стану; відсутності будь-яких інших джерел для існування; можливості сплати судового збору у майбутньому за рішенням суду тощо, а тому суд дійшов висновку про відстрочення сплати судового збору позивачу до ухвалення судового рішення у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Частинами першою, другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Таким чином, суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

Щодо клопотання позивача про витребування доказів, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу, тобто разом із поданням позовної заяви або разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Частиною 2 статті 80 КАС України встановлені обов`язкові вимоги до клопотання про витребування доказів, а саме у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується;

2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;

4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Суд зауважує, що вказані чотирі вимоги є обов`язковими.

Оскільки в обгрунтування свого клопотання Позивач не дотримався зазначення обов`язкових вимог для витребування доказів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання паро витребування доказів.

Однак, суд не обмежений правом за власною ініциативою витребовувати докази, які сприяють прийняттю законного та справедливого рішення (ч.4 ст.9 та ч.3 ст.80 КАС України).

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов`язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про витребування у Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області копію справи внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), усі наявні заяви ОСОБА_1 про призначення виплати допомоги при народженні дитини з усіма доданими до них документами, рішення прийняті за результатами розгляду таких заяв, тощо.

Також суд дійшов висновку про витребування у Міністерства соціальної політики України відомості щодо дати звернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з заявою, у тому числі в електронному вигляді на портал Міністерства, дати призначення допомоги при народженні дитини.

Керуючись статтями 5, 9, 12, 77, 80, 132, 133, 160, 161, 167, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), представник позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (936500, Луганська область, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 52) про визнання неправомірною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору – задовольнити.

Відстрочити сплату позивачу судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Витребувати у Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області копію справи внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), усі наявні заяви ОСОБА_1 про призначення виплати допомоги при народженні дитини з усіма доданими до них документами, рішення прийняті за результатами розгляду таких заяв, тощо.

Витребувати у Міністерства соціальної політики України відомості щодо дати звернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з заявою, у тому числі в електронному вигляді на портал Міністерства, дати призначення допомоги при народженні дитини.

Витребувані судом документи надати до 30 вересня 2019 року.

Запропонувати відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду та позивачу відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Справа розглядатиметься суддею Ірметовою О.В. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

СуддяО.В. Ірметова