Рішення № 84162746, 11.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2019
Номер справи
560/1688/19
Номер документу
84162746
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1688/19

РІШЕННЯ

іменем України

11 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним перерахунку та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням усіх складових грошового забезпечення, зокрема надбавок за роботу в умовах режимних обмежень, за виконання особливих завдань та премії, виходячи із розміру 90% грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, отримуючи пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «По пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення.

У березні 2018 року відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» було проведено перерахунок пенсії відповідно до довідки про грошове забезпечення, в якій були лише три складові грошового забезпечення, однак відсутні надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, надбавка за виконання особливих завдань та премія.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо перерахунку пенсії без врахування всіх складових сум грошового забезпечення, на які останній мав право при призначенні пенсійного забезпечення, є протиправними, оскільки призвели до зниження розміру пенсії та її складових, звуження обсягу його прав, відтак звернувся до суду.

ХІД СПРАВИ.

06 червня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

19 червня 2019 року відповідач надав завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

26 червня 2019 року надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, де відповідач вказує на незгоду з позовними вимогами, посилаючись на те, що позивачу було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Зазначає, що у наданій довідці для здійснення перерахунку пенсії позивачу зазначені тільки три складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років. Крім цього зазначає, що органи Пенсійного Фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір складових грошового забезпечення. Просить у задоволенні позову відмовити.

Суд відмовив у клопотанні про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін у зв`язку з необґрунтованістю.

Також ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2019 позивачу поновлений пропущений з поважних причин строк звернення до суду.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

ВСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з січня 1997 року призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Починаючи з 01.01.2007 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

19 квітня 2018 року відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та довідки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (а. с. 13 та а. с. 44 зворот), проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018 року.

У вказаній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року за посадою начальник установи становить 11940,00 грн. та складається з посадового окладу в розмірі 6480,00 грн., окладу за військовим спеціальним званням полковник - 1480 грн. та надбавки за вислугу років у розмірі 50% - 3980,00 грн.

Позивач не погоджується з цим, вважаючи, що перерахунок, здійснений на основі довідки, яка не містить усіх складових грошового забезпечення, право на які він набув до прийняття вказаної постанови КМУ, порушує його права та інтереси.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

ЗАКОНОДАВСТВО.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМ України № 103), текст якої офіційно оприлюднений 23.02.2018 на Урядовому порталі.

Пунктом 1 Постанови КМ України № 103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 704).

Пунктом 2 Постанови КМ України № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Також, Постановою КМ України № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ № 45,

- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

У той же час, статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, до 01.01.2018 перерахунок пенсії відбувався на підставі частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим Законом, або у зв`язку із введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Розмір грошового забезпечення визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 (далі постанова КМ України № 1294)

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

ОЦІНКА ДОКАЗІВ.

Судом встановлено, що станом на час розгляду справи пункти 1, 2 Постанови КМ України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою № 45, щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, скасовані судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Зокрема, окружний адміністративний суд м. Києва у рішенні від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеному без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, прийшов до висновку про протиправність та визнання нечинними даних положень, оскільки вони скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, а отже звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії військовослужбовцям.

Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 у справі № 21-70а15 також вказав на те, що будь-які надбавки, підвищення, доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відтак, суд приходить до висновку про те, що проведений позивачу у 2018 році перерахунок пенсії, під час якого враховувались лише 3 складові грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103, є неправомірним, оскільки звузив його право на ті види складових пенсійного (грошового) забезпечення, право на які він набув раніше.

Матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції з 01.01.2018 року.

Вказана довідка містить інформацію про грошове забезпечення за посадою начальник установи, що складається з посадового окладу, окладу за військовим спеціальним званням полковник, надбавки за вислугу років. У той же час, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, надбавка за виконання особливих завдань та премія, які до 01.01.2018 року включались до розрахунку грошового забезпечення, який впливав на розмір пенсії, не зазначені.

Суд оцінює критично посилання відповідача на неможливість іншого перерахунку пенсії позивача через наявність зазначеної вище довідки, оскільки відповідач не позбавлений можливості отримати іншу довідку від уповноваженого органу ( особи), у якій зазначатимуться ті види складових грошового забезпечення колишнього військовослужбовця для обрахунку пенсії, право на які він набув до реалізації положень Постанови КМУ № 103.

Відтак, слід зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з тих видів грошового забезпечення, право на які він набув до 01.01.2018 року, тобто до набрання чинності Постановою КМ України № 103, окремі пункти якої на цей час визнані судом протиправними і не чинними.

Такий перерахунок повинен враховувати ті види грошового забезпечення, які враховувались під час попередніх перерахунків розміру пенсії, у тому числі надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за виконання особливих завдань та премію, з урахуванням змін розмірів таких видів грошового забезпечення. Крім того, у разі утворення під час перерахунку відповідної заборгованості на користь позивача, відповідач повинен виплатити суму недоплаченого пенсійного забезпечення.

Даний спосіб захисту порушеного права відповідає суті позову та завданню адміністративного судочинства, оскільки фактично відновлює юридичний стан, який мав місце до порушення прав позивача внаслідок протиправного перерахунку на підставі нормативного акту, який визнаний судом протиправним і нечинним.

Згідно з квитанцію від 31 травня 2019 року № #МР_АВ240675JSA_7808877 позивачем сплачено 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви. На підставі статті 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок асигнувань відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним перерахунок пенсії ОСОБА_1 , проведений у 2018 році без урахування усіх видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, право на які він набув до 01.01.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з усіх видів грошового забезпечення, право на які він набув до 01.01.2018 року, та які враховувались під час попередніх перерахунків розміру пенсії, у тому числі надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливих завдань та премії, та виходячи з розміру 90 % грошового забезпечення, з врахуванням проведених виплат, а також виплатити суму недоплаченого пенсійного забезпечення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судовий збір в сумі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 11 вересня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок