
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1885/19
11 вересня 2019 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з адміністративним позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, в якому просить:
- визнати неправомірною відмову виконавчого комітету Тернопільської міської ради у наданні інформації про те, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22.05.2019, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019, а також умисне приховання від нього завірених копій даних нормативно-правових актів, що регулюють тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22.05 .2019, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019;
- зобов`язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради надати йому інформацію про те, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22.05.2019, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019, а також умисне приховання від нього завірених копій даних нормативно-правових актів, що регулюють тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22.05.2019, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019;
- на підставі статті 129-1 Конституції України встановити судовий контроль за виконанням даного рішення суду і визначити строк для виконання рішення суду впродовж п`яти робочих днів з моменту набрання рішенням законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Тернопільського міського голови із запитом, в якому вимагав надати йому в письмовій формі інформацію про те, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22.05.2019 року, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019, крім того, просив надати завірені копії даних нормативно-правових актів. Позивач зазначає, що надана йому відповідачем відповідь не по суті запиту, та надані копії рішень не стосуються змісту запиту.
ОСОБА_1 посилається на вимоги частини 2 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", відповідно до якої відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації. Позивач вважає таку відмову в наданні йому інформації неправомірною, в зв`язку із чим звернувся із даним позовом до суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №500/1885/19, ухвалено проводити розгляд справи спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав 27.08.2019 відзив на позовну заяву, у якому позову не визнав, просив відмовити в задоволенні в повному обсязі. Також, від відповідача на адресу суду 04.09.2019 надійшло клопотання про витребування доказів та додаткові пояснення по справі. Зокрема, в додаткових поясненнях відповідач звернув увагу суду на те, що виконавчий комітет Тернопільської міської ради надав ОСОБА_2 публічну інформацію, що знаходиться у його володінні, а також, додав відповідні рішення. Зазначив, що відповідно до положення про управління транспорту, комунікацій та зв`язку, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 22.02.2019 №7/32/27 управління є самостійною юридичною особою, йому делеговано вказані функції, саме в процесі діяльності вказаного управління зазначена інформація створюється, а тому, в розумінні статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", саме управління транспорту, комунікацій та зв`язку Тернопільської міської ради є розпорядником запитуваної позивачем інформації, а не виконавчий комітет Тернопільської міської ради. Крім того, відповідач додав, що рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради, що стосуються даного питання, оприлюднено на офіційному веб-сайті Тернопільської міської ради, в той час, як публікацій документів управління транспорту на даному веб-сайті немає, що додатково підтверджує, що розпорядником вказаної інформації є саме управління, а не відповідач у справі.
Від позивача на адресу суду 29.08.2019 надійшла відповідь, в якій позивач зазначив, що відзив не спростовує доводів позовної заяви, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Крім цього. ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 відмовлено в задоволенні клопотання представника виконавчого комітету Тернопільської міської ради про витребування доказів що стосуються доходів отриманих позивачем.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як випливає із матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта позивача (аркуш справи 6).
Позивач 01.07.2019 звернувся до Тернопільського міського голови із запитом, в якому вимагав у письмовій формі надати йому інформацію про те, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22.05.2019, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019, та просив надати йому завірені копії даних нормативно-правових актів (аркуш справи 7).
Відповідач 08.07.2019 надав позивачу відповідь №9907/06-Т, в якій зазначив, що у зв`язку із пошуком запитуваної інформації серед значної кількості даних, строк розгляду інформаційного запиту продовжено на 20 робочих днів (аркуш справи 38).
30.07.2019 Виконавчий комітет Тернопільської міської ради надав відповідь №10775/06-Т на зазначений запит, в якій повідомив, що відповідно до рішення виконавчого комітету від 22.05.2019 №513 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 19.01.2011 №39 "Про затвердження складу конкурсного комітету" та від 12.06.2019 №578 "Про надання повноважень", управління транспорту, комунікацій та зв`язку уповноважено здійснювати реалізацію повноважень щодо встановлення (коригування) тарифів на електричний та автомобільний транспорт в місті Тернополі, зазначені рішення виконавчого комітету додано (аркуші справи 8-11).
Вважаючи таку відповідь не по суті звернення, а відповідно, неправомірною відмовою в наданні інформації, позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з наступного.
У відповідності до вимог абзацу 3 статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території згідно з вимогами частини 1 статті 144 Конституції України.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес є Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Згідно із частиною 1 статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
Частиною 1 статті 19 Закону №2939-VI визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Законом, який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №280/97-ВР система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
За змістом частини 1 статті 16 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 28 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні повноваження, зокрема, щодо встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
У відповідності до статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-ІІІ від 05.04.2001 забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
Разом із тим, згідно із частиною 3 статті 52 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до частин 1, 4 статті 54 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Організаційні засади реалізації повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо здійснення державної регуляторної політики визначаються Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
Рішенням міської ради від 22.02.2019 №7/32/27 затверджено Положення про управління транспорту, комунікацій та зв`язку (далі - Положення).
Відповідно до пунктів 1.1, 1.3 Положення управління транспорту, комунікацій та зв`язку (надалі - управління) є виконавчим органом Тернопільської міської ради, нею утворюється, їй підзвітне та підконтрольне, підпорядковане виконавчому комітету та міському голові. Координацію діяльності управління здійснює заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради відповідно до розподілу обов`язків між міським головою, секретарем ради, заступниками міського голови. Управління є самостійною юридичною особою.
Згідно із підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Положення одним із основних завдань управління є реалізація державної політики у сфері транспорту, комунікацій та зв`язку у межах, визначених чинним законодавством.
Як випливає зі змісту рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №513 від 22.05.2019 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 19.01.2011 №39 "Про затвердження складу конкурсного комітету" Виконавчий комітет Тернопільської міської ради уповноважив управління транспорту, комунікацій та зв`язку здійснювати реалізацію повноважень щодо встановлення (коригування) тарифів для перевізника "Тернопільелектротранс" на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі (аркуш справи 9).
Також, відповідно до рішення №578 від 12.06.2019 "Про надання повноважень" виконавчого комітету Тернопільської міської ради уповноважено управління транспорту, комунікацій та зв`язку здійснювати реалізацію повноважень щодо встановлення (коригування) тарифів для перевізників на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі (аркуш справи 11).
Проаналізувавши наведені норми, а також матеріали справи, суд приходить до висновку, що управління транспорту, комунікацій та зв`язку виконавчого комітету Тернопільської міської ради як самостійна юридична особа наділене повноваженнями щодо реалізації державної політики у сфері транспорту, комунікацій та зв`язку у межах, визначених чинним законодавством, в тому числі щодо встановлення тарифів, а тому, відповідно, як суб`єкт владних повноважень є розпорядником запитуваної позивачем інформації, якими нормативно-правовими актами регулюються тарифи на перевезення пасажирів електричним та автомобільним транспортом в місті Тернополі.
При цьому суд зауважує, що у відповіді №10775/06-Т від 30.07.2019 відповідачем надано інформацію, якою він володіє, а саме, повідомлено позивача, що управління транспорту, комунікацій та зв`язку уповноважено здійснювати реалізацію повноважень щодо встановлення (коригування) тарифів на електричний та автомобільний транспорт в місті Тернополі та додано відповідні рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради.
Враховуючи зазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірної відмови Виконавчого комітету Тернопільської міської ради у наданні інформації про те, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22 травня 2019 року, а також, який номративно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019, а також умисне приховання від нього завірених копій даних нормативно-правових актів, що регулюють тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22 травня 2019 року, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019, та зобов`язання Виконавчого комітету Тернопільської міської ради надати йому інформацію про те, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22 травня 2019 року, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019, а також умисне приховання від нього завірених копій даних нормативно-правових актів, що регулюють тариф на перевезення пасажирів електричним транспортом в місті Тернополі після 22 травня 2019 року, а також, який нормативно-правовий акт регулює тариф на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в місті Тернополі після 12.06.2019 не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Також суд зазначає, що позивач, звертаючись до суду із позовом, порушив питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі. Оскільки, така вимога є похідною, то враховуючи те, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, судовий контроль за виконанням судового рішення не встановлюється.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання неправомірною відмови у наданні інформації та зобов`язання надати йому інформацію, - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11 вересня 2019 року.
Реквізити сторін:
позивач - ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач - виконавчий комітет Тернопільської міської ради: 46001, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5, код ЄДРПОУ 04058344.
Головуючий суддя Баб`юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб`юк П.М.