Рішення № 84162466, 05.09.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2019
Номер справи
500/932/19
Номер документу
84162466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/932/19

05 вересня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи за позовом ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2 до Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області про визнання протиправними та скасування окремих положень рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2 (надалі, позивач , ОСОБА_1 ) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області (надалі, відповідач, Трибухівська сільська рада), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 , в якому просила визнати протиправними окремі положення рішень Трибухівської сільської ради №615 та №616 від 25.10.2018 року - пункту 1 «Відмовити у задоволенні вищезгаданої заяви в частині запропонованого кадастрового плану земельної ділянки, виготовленого ФОП ОСОБА_4 » та положення у пункті 2 «…з врахуванням рішення сесії Пишківської сільської ради №440 від 24.12.2014 року «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_5 (за дорученням ОСОБА_3 ) та акту комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року, що розташована в АДРЕСА_1 » та скасувати їх.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що приписом Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області від 22.04.2013 року встановлено, що суміжний землекористувач ОСОБА_6 самовільно зайняла площі, які належать їй та ОСОБА_2 загальною площею 0,0155 га та зобов`язано звільнити цю площу. Аналогічне порушення встановлено Державною інспекцією сільського господарства в Тернопільській області в діях Пишківської сільської ради, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.04.2013 року. Крім того, просить врахувати рішення Апеляційного суду Тернопільської області від 18.06.2015 року у справі №595/1712/14-ц, яким задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 і відмовлено у позові ОСОБА_3 про визнання за нею права власності на суміжну земельну ділянку площею 0,28 га для ведення особистого селянського господарства. Виходячи із вищенаведеного, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити позов повністю.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 02.05.2019 року. У вказаний строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 24.05.2019 року о 10:00 год.

У строк, встановлений судом, відповідачем подано відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив наступне. Згідно облікових документів (земельно-кадастрової книги), наданих Пишківською сільською радою за гр. ОСОБА_1 рахується земельною ділянка площею 0,07 га, за гр. ОСОБА_2 - 0,25 га для ведення особистого селянського господарства. За суміжним землекористувачем рахується земельна ділянка 0,32 га. При обстеженні зазначених земельних ділянок в натурі (на місцевості) проведено повторну кадастрову зйомку з вказанням контурів земельних ділянок, і встановлено, що загальна площа земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 становить 0,3565 га. Площа земельної ділянки, якою користується суміжний землекористувач ОСОБА_3 становить 0,29 га (що на 0,03 га менше, ніж рахується згідно облікових документів та рішення Пишківської сільської ради) А тому, будь-яких порушень зі сторони Пишківської сільської ради не було виявлено. Просить врахувати, що Трибухівською сільською радою, а саме рішеннями двадцятої сесії №615 та №616 від 25.10.2018 року було надано дозвіл ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на виготовлення проектів землеустрою, з врахуванням рішення сесії Пишківської сільської ради №440 від 24.12.2014 року та акту комісії Пишкіської сільської ради від 16.12.2014 року. Виходячи із вищенаведеного, проти позову заперечує, просить відмовити в його задоволенні повністю.

24.05.2019 року судове засідання відкладено до 05.06.2019 року о 10:00 год. у зв`язку із перебуванням головуючої судді у відпустці.

05.06.2019 року у відкритому судовому засіданні судому без виходу до нарадчої кімнати залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 , оголошено перерву до 25.06.2019 року о 10:00 год.

25.06.2019 року розгляд справи відкладено до 16.07.2019 року о 11:00 год. у зв`язку із перебуванням головуючої судді у відрядженні.

16.07.2019 року у відкритому судовому засідання оголошено перерву до 05.09.2019 року о 12:00 год.

05.09.2019 року в судове засідання ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2 не прибула, подала до суду письмову заяву, в якій просила розглядати дану справу в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представники відповідача в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомили.

Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев`ятої ст.205 та частини четвертої ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що 03.09.2018 року до Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області звернулася з письмовою заявою гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0.0957 га для будівництва житлового будинку та споруд господарських.

Також з аналогічною письмовою заявою гр. ОСОБА_1 звернулася за дорученням Заверуха А.М., у якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 площею 0,2633 га.

Дані заяви розглянуті Трибухівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області та 25.10 2018 року прийняті рішення № 615 та № 616.

25.10.2018 року Трибухівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області прийнято рішення №615 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_2 , про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність для будівництва житлового будинку та споруд господарських по АДРЕСА_1 , згідно якого відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 в частині запропонованого кадастрового плану земельної ділянки, виготовленого ФОП ОСОБА_4 та надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд площею 0,0957 га з врахуванням рішення сесії Пишківської сільської ради №440 від 24.12.2014 року «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_5 (за дорученням ОСОБА_3 )» та акту комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року, що розташована в АДРЕСА_1 .

Крім того, 25.10.2018 року Трибухівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області прийнято рішення №615 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 за дорученням Заверухи Андрія Михайловича, жителя АДРЕСА_1 , про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 , згідно якого відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 , в інтересах ОСОБА_2 , в частині запропонованого кадастрового плану земельної ділянки, виготовленого ФОП ОСОБА_4 та надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,26 га з врахуванням рішення сесії Пишківської сільської ради №440 від 24.12.2014 року «Про розгляд заяви гр . ОСОБА_5 (за дорученням ОСОБА_3 )» та акту комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року, що розташована в АДРЕСА_1 .

Часткового не погоджуючись із даними рішеннями, ОСОБА_1 звернулась до суду з даними позовом в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

За змістом ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Положеннями ч. 3 ст. 22 ЗК України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об`єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства; ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.

Згідно з ч. 1 ст. 33 ЗК України, громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Частиною 2 ст. 78 цього Кодексу передбачено, що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

За змістом ч. 1 - 3 та ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам визначені у ст. 121 ЗК України. Відповідно до ч. 1 цієї статті громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Згідно з ч. 6 - 9 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається з матеріалів даної справи, 24.12.2014 року Пишківською сільською радою Бучацького району Тернопільської області прийнято рішення №440 про розгляд заяви гр. ОСОБА_5 (за дорученням ОСОБА_3 ), яким затверджено акт комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року.

У вищезазначеному акті зазначено, що розглянувши заяву гр. ОСОБА_5 (за дорученням Било М.Г.) від 15.12.2014 року про встановлення межових знаків між сусідами ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 на місцевості провели обміри земельної ділянки, використовуючи картографічні матеріали, рішення сесії сільської ради. Комісія на місцевості встановила межові знаки.

Однак, при цьому, суд враховує Рішення Апеляційного суду Тернопільської області від 18.06.2015 року у справі №595/1712/14-ц, яким у позові ОСОБА_3 до Пишківської сільської ради Бучацького району про визнання права власності на спадкове майно, що залишилось після смерті чоловіка, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме неприватизованої земельної ділянки площею 0,28 га для ведення особистого підсобного господарства - відмовлено за недоведеністю позовних вимог.

У відповідності до частини 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, враховуючи вказане рішення Апеляційного Суду Тернопільської області, судом встановлено, що ОСОБА_3 не є сусідкою громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , які зазначені в Акті Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року, який був затверджений рішенням №440 від 24.12.2014 року.

А тому, на думку суду, посилання Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області при прийнятті рішень №615 та №616 від 25.10.2018 року на акт комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року та рішення №440 про розгляд заяви гр. ОСОБА_5 (за дорученням ОСОБА_3 ), яким затверджено акт комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року є протиправним.

При цьому, суд вважає, що з наведених вище міркувань кадастровий план, запропонований та виготовлений ФОП ОСОБА_4 обґрунтовано не містить його погодження із ОСОБА_3 .

Приймаючи рішення по суті позовних вимог, суд також враховує припис Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області №000021 від 22.04.2013 року, яким встановлено, що гр. ОСОБА_6 , жителька села Пишківці Бучацького району Тернопільської області самовільно зайняла земельні ділянки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 загальною площею 0,0155 га, а також, що в рішенні першого скликання сесії №9 від 30.12.1993 року відсутній акт промірів земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , чим порушила вимоги ст.ст. 125,126 ЗК України. А тому, приписано звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0155 га (за мінусом 0,0155 га) та виготовити проект відведення (технічну документацію Свідоцтво на право власності на присадибну земельну ділянку площею 0,2815 га.

Частиною першою та другою ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд, дійшов висновку, що пункт 1 рішень Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області № 615 та № 616 від 25.10.2018 року є протиправними і такими, що підлягають до скасування.

А пункт 2 рішень Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області № 615 та № 616 від 25.10.2018 року є частково протиправним у частині врахування рішення сесії Пишківської сільської ради №440 від 24.12.2014 року «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_5 (за дорученням ОСОБА_3 )» та акту комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року, що розташована в АДРЕСА_1 і в цій частині підлягає до скасування.

Оскільки суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі, підлягає до відшкодування сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_2 до Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправними окремих положень рішень - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області №615 від 25.10.2018 року.

3.Визнати частково протиправним та скасувати пункт 2 рішення Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області №615 від 25.10.2018 року в частині врахування рішення сесії Пишківської сільської ради №440 від 24.12.2014 року «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_5 ( за дорученням ОСОБА_3 )» та акту комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року, що розташована в АДРЕСА_1 .

4. Визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області №616 від 25.10.2018 року.

5. Визнати частково протиправним та скасувати пункт 2 рішення Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області №616 від 25.10.2018 року в частині врахування рішення сесії Пишківської сільської ради №440 від 24.12.2014 року «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_5 ( за дорученням ОСОБА_3 )» та акту комісії з питань земельних відносин агропромислового комплексу та охорони довкілля Пишківської сільської ради від 16.12.2014 року, що розташована в АДРЕСА_1 .

6.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області (вул.Горішня, 46, с.Трибухівці, Бучацький район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04392853) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ід.№ НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., сплачений згідно квитанції №10 від 16.04.2019 року та судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., сплачений згідно квитанції №22 від 23.04.2019 року.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Трибухівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області (вул.Горішня, 46, с.Трибухівці, Бучацький район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04392853) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ід. НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп., сплачений згідно квитанції №23 від 23.04.2019 року

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 05 вересня 2019 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.