
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2123/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест Трейд Білдінг», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - приватне підприємство «Алкан-Плюс», про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі - Управління ДСНС України у Івано-Франківській області) звернулося з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест Трейд Білдінг» (далі - ТзОВ «Інвест Трейд Білдінг»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - приватне підприємство «Алкан-Плюс», про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення та заборони проведення будівельних робіт багатоквартирного (багатоповерхового) житлового будинку з вбудованими торгово-офісними приміщеннями за адресою: проспект Лесі Українки, місто Калуш, Івано-Франківська область (першої та другої черги), окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, до моменту повного усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 15.04.2019 по 24.04.2019 працівниками Калуського міськрайонного відділу Управління ДСНС України у Івано-Франківській області проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки будівництва ТзОВ «Інвест Трейд Білдінг» багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями за адресою: пр. Лесі Українки, м. Калуш, Івано-Франківська область, за результатами якої складено акт перевірки від 24.04.2019 №194.
За результатами перевірки встановлено, що будівництво даного об`єкту здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме: працівникам ТзОВ «Інвест Трейд Білдінг», майбутнім жителям будинку та особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі. У зв`язку з цим позивач просив застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення та заборони проведення будівельних робіт багатоквартирного (багатоповерхового) житлового будинку з вбудованими торгово-офісними приміщеннями за адресою: проспект Лесі Українки, місто Калуш, Івано-Франківська область (першої та другої черги), окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, до моменту повного усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до ухвали судді від 11.07.2019 розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що адміністрацією ТзОВ «Інвест Трейд Білдінг» та представниками генпідрядної організації ПП «Алкан Плюс» було враховано певні зауваження представників позивача, що здійснювали перевірку, та невідкладно були вжиті заходи по усуненню виявлених в ході перевірки деяких порушень. Разом з тим, значна кількість порушень, визначених в акті перевірки, не відповідають дійсним обставинами справи та не мають жодного відношення до об`єктів будівництва. В свою чергу порушення, які стосуються об`єктів будівництва - не пов`язані зі створенням реальної загрози життю та здоров`ю людей, усунені поступово (поетапно), без повного зупинення будівельних робіт, зокрема в його процесі.
Крім того, зазначив, що обраний позивачем захід реагування є таким, що не в повній мірі відповідає критеріям пропорційності, так як зрозумілого обґрунтування застосуванню повного зупинення та заборони проведення будівельних робіт товариством, позивачем не наведено і належними доказами не підтверджено, що не дає підстав для висновку, що саме у такий спосіб буде досягнуто справедливого балансу між публічними інтересами та інтересами відповідача.
У відповіді на відзив представник позивача зазначає, що докази, надані відповідачем на підтвердження усунення порушень, не є достовірними та достатніми, оскільки з них неможливо встановити дійсний факт усунення порушень. Отже, порушення правил пожежної безпеки, які становлять загрозу для життя і здоров`я людей та слугували підставою для звернення до суду, продовжують мати місце, а факти усунення частини таких порушень - належним чином не доведені. Також зазначив, що можливі обмеження відповідача в здійсненні його діяльності за наслідками застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) не можуть бути співрозмірними із гарантованими державою правами людини на життя і здоров`я, особисту безпеку, які є найвищою соціальною цінністю, а їх забезпечення - головним обов`язком держави.
Третьою особою пояснень щодо позову суду не надано.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що з 15.04.2019 по 24.04.2019 відповідно до наказу від 26.03.2019 року №101 «Про проведення планових перевірок у квітні 2019 року» та на підставі посвідчення на проведення перевірки від 03.04.2019 №184 головним інспектором Калуського міськрайонного відділу Управління ДСНС України в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку щодо додержання суб`єктом господарювання - ТзОВ «Інвест Трейд Білдінг» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме: будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями за адресою: пр. Лесі Українки, м. Калуш, Івано-Франківська область (а.с.10-15).
Так, перевіркою встановлено, що будівництво даного об`єкту здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
1) на кожному тимчасовому, мобільному будинку та споруді не вивішено таблички із зазначенням її призначення, інвентарного номера, прізвища особи, відповідальної за її експлуатацію та протипожежний стан (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України); пункт 4.7 глави 4 розділу VII Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417 (далі - Правила пожежної безпеки);
2) біля в`їздів на будмайданчик не встановлено (вивішено) план з нанесеними на ньому будинками та спорудами, що будуються, а також допоміжними будинками і спорудами, в`їздами, під`їздами, вододжерелами, засобами пожежогасіння та зв`язку (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 4.9 глави 4 розділу VII Правил пожежної безпеки);
3) пожежні щити встановлені на території будівництва не укомплектовано засобами пожежогасіння згідно вимог (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 3.11 глави 3 розділу V, пункт 4.6 глави 4 розділу VII Правил пожежної безпеки);
4) споруджувані будинки не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 4.6 глави 4 розділу VII Правил пожежної безпеки);
5) умовна висота будівництва житлових будинків комплексу становить більше 26,5 м., згідно якої будинки класифікується як підвищеної поверховості, в зв`язку з чим не виконано ряд заходів з питань пожежної безпеки (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 4.9 ДБН В.1.1.-7:2016 «Пожежна безпека об`єктів будівництва»), зокрема:
- в житловому будинку для евакуації з квартир не влаштовано виходи в незадимлювані сходові клітки (пункти 4.13, 4.14 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки»; пункт 7.3.19 ДБН В.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об`єктів будівництва»);
- для протидимного захисту житлових будинків житлового комплексу не передбачено підпір зовнішнього повітря в шахти ліфтів (пункт 4.17 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки»);
- в новобудовах житлових будинків житлового комплексу не передбачено влаштування системи витяжної протидимної вентиляції (пункт 4.16 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки»);
- в житловій частині будинків житлового комплексу не влаштовано та не проводиться улаштування внутрішнього протипожежного водопроводу з пожежними кран-комплектами (пункт 8.1, таблиця 3 ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація»; пункти 4.25, 4.26, 5.13 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки»);
- для опалення приміщень житлових квартир будинку передбачено влаштування газового обладнання (пункт 6.34 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання»);
- в житловому комплексі кухнях квартир не передбачено встановлення електроплит;
- в житловій частині будинків будівництва житлового комплексу не передбачено влаштування установок пожежної сигналізації (пункт 4.24 ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки»);
6) в житлових будинках комплексу не влаштовані другі евакуаційні виходи з квартир, засклених балконів (лоджій) на площадки, що влаштовуються уздовж зовнішньої стіни будинків з глухим простінком шириною не менше 1,2 м., між торцем площадки та прорізом, який виходить на площадку шириною не менше 1,2 м., висотою огорожі не менше 1,2 м. (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункти 4.10, 4.13 ДБН В.2.2-15-2005);
7) в житлових будинках житлового комплексу поповерхово влаштовано господарські комори з виходом на сходові площадки (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 7.3.22 ДБН В.1.1-7:2016);
8) на будові не завершено облаштування зовнішнього протипожежного водопостачання від пожежних гідрантів (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 4.47 глави 4 розділу VII Правил пожежної безпеки);
9) з`єднання електропроводів у відгалужувальних коробках об`єкту будівництва, побутових приміщеннях, будівельних вагончиках виконано вскрутку (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 1.6 розділу IV Правил пожежної безпеки);
10) в технічних приміщеннях (електрощитові, вузли вводу, кладочки, ліфтові, для виходу на покрівлю) не встановлено сертифіковані протипожежні двері ІІ типу (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 6.31 ДБН В.1.1-7:2016, пункт 2.63 ДБН В.2.2-15-2005);
11) електрощитові будинків влаштовано в підвальних приміщеннях під житловими приміщеннями без виходу безпосередньо назовні або у поповерховий позаквартирний коридор (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 2.15 ДБН В.2.2-15-2005);
12) виходи з підвалів будинків не влаштовано безпосередньо назовні та невідокремлені від сходових кліток суцільними протипожежними перегородками 1-го типу (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункт 7.2.1 ДБН В.1.1-7:2016, пункт 4.20 ДБН В.2.2-15-2005);
13) на об`єкті будівництва відсутні інформаційні покажчики з питань пожежної безпеки (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗ України; пункти 2-4, 7, 8, 10 розділу ІІ Правил пожежної безпеки).
За результатами перевірки складено акт від 24.04.2019 №194 (а.с.16-26). Примірник акта перевірки отримано в. о. директора ТзОВ «Інвест Трейд Білдінг» ОСОБА_1 . 24.04.2019, що підтверджується його підписом на 16 сторінці акта перевірки.
У зв`язку з виявленими порушеннями відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, Управління ДСНС України у Івано-Франківській області на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернулось з даним адміністративним позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення та заборони проведення будівельних робіт багатоквартирного (багатоповерхового) житлового будинку з вбудованими торгово-офісними приміщеннями за адресою: проспект Лесі Українки, місто Калуш, Івано-Франківська область (першої та другої черги), окрім виконання робіт пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки до моменту повного усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Як встановлено статтею 1 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» (далі - Указ №20/2013) є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України).
Основними завданнями ДСНС України є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб (пункт 3 Указу №20/2013).
Відповідно до пункту 6 Указу №20/2013 ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Згідно із підпунктом 57 пункту 4 Указу №20/2013 ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Відповідно до підпунктів 2, 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: здійснення контролю за додержанням вимог техногенної та пожежної безпеки під час проведення робіт із будівництва будівель та споруд, крім об`єктів будівництва І та II категорій складності, площа яких не перевищує 300 квадратних метрів (за винятком об`єктів, вбудованих у будівлі), а також крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, індивідуальних гаражів; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною першою статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (частина друга статті 68 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Також частиною сьомою статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Таким чином, Управління ДСНС України в Івано-Франківській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до частини п`ятої статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Як визначено пунктами 33 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Пунктами 26, 33 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю, а небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.
Згідно із визначенням ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Визначення небезпечного чинника дане у пункті 26 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.
Отже, чинне законодавство пов`язує наявність чи відсутність загрози для життя і здоров`я людей від тих чи інших порушень законодавства у сфері пожежної безпеки не тільки із їхньою можливістю спричинити саму пожежу, але й сприяти її швидкому розвитку.
Вказаний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 20.06.2018 у справі №826/4267/16.
Як вбачається з акта перевірки від 24.04.2019 №194, під час перевірки будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями за адресою: пр. Лесі Українки, м. Калуш, Івано-Франківська область, встановлено, що будівництво даного об`єкту здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей (як працівникам ТзОВ «Інвест Трейд Білдінг», так і майбутнім жителям будинку та особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:
- відсутність довідкової інформації не забезпечить кваліфікованим діям персоналу об`єкта, не дозволить оперативно забрати воду з вододжерел, загасити або обмежити розповсюдження полум`я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- не укомплектованість пожежних щитів не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум`я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- відсутність на об`єкті первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум`я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- порушення норм при будівництві створює реальну загрозу виникнення пожежі, сприятиме швидкому розповсюдженню полум`я, перешкоджатиме виявленню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, не забезпечить безпечну евакуації людей з приміщень, а також ускладнить гасіння пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- відсутність на об`єкті зовнішнього протипожежного водопостачання не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум`я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- порушення щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж і електрообладнання створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей.
У відзиві на позовну заяву відповідач стверджує, що ТзОВ «Інвест Трейд Білдінг» частково усунуто порушення, викладенні у акті перевірки від 24.04.2019 №194, а саме усунуто порушення, викладені у пунктах 1, 2, 3, 4. Також зазначив, що товариством здійснюються заходи щодо усунення порушення, викладеного у пункті 6, а вчинення порушення, зазначеному у пункті 5, заперечив.
Щодо усунення порушень, викладених у пунктах 7, 10, 11, 12, 13 акта перевірки, відповідачем пояснень суду не надано.
Разом з тим, суд звертає увагу, що абзацом 1 частини першої статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланових заходів є подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.
Отже, належним доказом усунення суб`єктом господарювання порушень, виявлених під час перевірки та які слугували підставою для звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування, є відповідний акт перевірки, в якому буде вказано про усунення обставин (порушень), що слугували підставою для вжиття заходів реагування.
Відповідач не надав суду доказів про звернення до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області із заявою про проведення перевірки на предмет усунення порушень, викладених у акті перевірки від 24.04.2019 №194.
Суд погоджується із доводами позивача, що порушення, викладені у акті перевірки від 24.04.2019 №194, створюють реальну загрозу життю та/або здоров`ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм.
Фіксування в акті перевірки порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і є їх встановленням в розумінні частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, що є підставою для застосування заходів реагування.
Станом на день розгляду справи відповідачем не надано суду доказів про усунення зазначених порушень.
Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, заперечуючи проти позову, відповідач повинен довести факт усунення порушень.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що зазначені вище порушення становить реальну суспільну небезпеку, загрозу життю та здоров`ю людей, а з урахуванням положень статті 11 Закону №877-V виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов`язком суб`єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями.
Зважаючи на те, що відповідачем не усунуті порушення вимог пожежної безпеки, суд вважає недопустимим проведення будівельних робіт до моменту повного усунення встановлених порушень.
За таких обставин зупинення та заборона проведення будівельних робіт багатоквартирного (багатоповерхового) житлового будинку з вбудованими торгово-офісними приміщеннями за адресою: проспект Лесі Українки, місто Калуш, Івано-Франківська область (першої та другої черги), окрім виконання робіт пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, до моменту повного усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є пропорційним та повним заходом реагування на виявлені порушення та спрямоване на збереження безпеки та здоров`я людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення. Відтак, позов підлягає задоволенню.
Крім того, відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертизи. Відтак, судовий збір у сумі 1921 грн., сплачений позивачем при поданні адміністративного позову, з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 72-77, 139, 244, 246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест Трейд Білдінг» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) вигляді повного зупинення та заборони проведення будівельних робіт багатоквартирного (багатоповерхового) житлового будинку з вбудованими торгово-офісними приміщеннями за адресою: проспект Лесі Українки, місто Калуш, Івано-Франківська область (першої та другої черги), окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, до моменту повного усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук