Ухвала суду № 84146179, 09.09.2019, Сокальський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
454/2327/19
Номер документу
84146179
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 454/2327/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.09.2019 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Адамович М.Я. ,

за участю секретаря: Калиш В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Батюк Мар`яни Василівни про зміну способу і порядку виконання рішення Сокальського районного суду Львівської області у справі №2а-464/2009,

в с т а н о в и в:

Державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Батюк М.В. звернулась в суд із заявою, в якій просить змінити подальший порядок і спосіб виконання рішення Сокальського районного суду Львівської області від 21.09.2009р., яким зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації провести ОСОБА_1 перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в ред. станом на 09.07.2009 року) - на стягнення з Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно в розмірі 1982грн. 60коп..

Заяву мотивує тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області перебуває виконавче провадження ВП № 59217315 з примусового виконання виконавчого листа №2а-464/2009 від 27.04.2017р., виданого Сокальським районним судом Львівської області про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації провести ОСОБА_1 перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в ред. станом на 09.07.2009 року).

Державним виконавцем 30.05.2019 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

На виконання рішення суду Управлінням соціального захисту Сокальської РДА здійснено розрахунок грошової допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до трьох річного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та згідно довідки така становить 1982,60грн.

Згідно листа від 12.06.2019р. №1066-04 Управлінням соціального захисту Сокальської РДА, посилаючись на відсутність коштів державного бюджету, вважає поважною причиною для невиконання рішення суду.

У наданому суду запереченні на заяву державного виконавця Управлінням соціального захисту Сокальської РДА повністю заперечило вимоги щодо можливості встановлення (зміни) способу і порядку виконання рішення. Зокрема зазначивши, що при надходженні необхідних коштів для покриття недоотриманої допомоги, управлінням буде забезпечено ОСОБА_1 виплату різниці допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, у повному обсязі.

Згідно із ч. 2 ст. 378 КАС України, суд вважає, що заяву слід розглядати у відсутності сторін на підставі наявних у ній даних та доказів. Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали заяви, матеріали адміністративної справи, суд доходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно із ч.3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Приписи ст. 378 КАС України не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, однак основними обставинами для цього слід вважати такі, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Як вбачається із роз`яснень, даних в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13 червня 2013 року, у даній категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов`язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов`язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.

Відповідно до матеріалів справи встановлено, що на виконання рішення суду від 21.09.2009р. Сокальським районним судом Львівської області видано виконавчий лист №2а-464/09 від 27.04.2017р. про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації провести ОСОБА_1 перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в ред. станом на 09.07.2009 року).

Згідно копії листа Управлінням соціального захисту Сокальської РДА №1066-04 від 21.06.2019р та довідки від 10.06.2019р.., встановлено, що після проведеного боржником розрахунку, розмір допомоги, що підлягає виплаті стягувачу, становить 1982,60грн. Крім цього, у листі зазначено, що необхідною передумовою виплати стягувачу допомоги у виконавчому провадженні є наявність коштів державного бюджету, станом на сьогодні, кошти, необхідні для виконання судового рішення у даній справі відсутні.

Зі змісту ст. 22 Конституції України вбачається, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Статтею 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України.

Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 року органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань; чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Аналогічну позицію викладено в справі «Шмалько до України» від 20.07.2004 року, в якому зазначено, що орган державної влади не має права посилатися на брак коштів на виправдання неспроможності виконати судове рішення про виплату боргу. Зрозуміло, що за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою. Але затримка не може бути такою, що зводить нанівець сутність гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права.

З врахуванням наведеного, покликання на причину невиконання рішення суду не можуть прийматися до уваги, оскільки реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, а тому суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, прийшов до переконання, що зазначені у заяві державного виконавця обставини унеможливлюють виконання судового рішення і відповідно створюють підстави для зміни способу його виконання, а тому заява є підставною та таку слід задовольнити

Керуючись ст.ст. 241, 248, 378 КАС України,

у х в а л и в:

Заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Батюк М.В. про зміну способу і порядку виконання рішення - задовольнити.

Змінити подальший порядок і спосіб виконання судового рішення (постанови) Сокальського районного суду Львівської області від 21.09.2009р., на підставі якого 27.04.2017р. видано виконавчий документ, яким зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації провести ОСОБА_1 перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в ред. станом на 09.07.2009 року) - на стягнення з Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації, ЄДРПОУ 03194401, м. Сокаль, вул.. Героїв УПА, 11 на користь ОСОБА_1 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно в розмірі 1982грн. 60коп..

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Сокальський районний суд Львівської області.

Головуючий: М. Я. Адамович