Рішення № 84132330, 10.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.09.2019
Номер справи
826/17759/18
Номер документу
84132330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 вересня 2019 року № 826/17759/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомКиївського міського військового комісаріату доВідділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації провизнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Київський міський військовий комісаріат до Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просить (з урахуванням уточненого адміністративного позову від 12.11.2018):

- визнати протиправною бездіяльність Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не виключення Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

- зобов`язати Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про те, що Деснянський районний у місті Києві військовий комісаріат входить до складу Збройних Сил України, а тому відомості, що характеризують організацію, чисельність та дислокацію військового комісаріату становлять державну таємницю.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.11.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено сторонам строк для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.

10.12.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про відсутність законодавчо врегульованої процедури виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців попередньо внесених відомостей. При цьому, за твердженням останнього, оскаржувані відомості внесені державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців правомірно та на підставі наданої представником Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма 6) від 16.06.2005.

24.12.2018 від представника позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останнім наголошено, що документи для включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців були подані представником військового комісара Деснянського районного у м. Києві військового комісаріату, який не мав на це повноважень, оскільки, у силу п. 3 Порядку реєстрації військових частин як суб`єктів господарської діяльності у Збройних Силах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 №749, реєстрація військових частин як суб`єктів господарської діяльності проводиться Міноборони відповідно до цього Порядку та Положення про порядок ведення реєстру військових частин як суб`єктів господарської діяльності, що затверджується Міноборони. Крім того, у матеріалах, наданих представником відповідача, відсутня довіреність на ім`я особи, яка безпосередньо подавала до державного реєстратора реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма 6) від 16.06.2005. Наостанок, представником позивача наголошено, що Деснянський районний у місті Києві військовий комісаріат не має статусу юридичної особи.

Розглянувши подані представниками сторін документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З наявних у матеріалах відомостей з Єдиного державного реєстру вбачається, що Деснянський районний у місті Києві військовий комісаріат зареєстровано в якості юридичної особи з ідентифікаційним кодом 07883801, а також із визначенням місцезнаходження останнього. Дата запису 16.06.2005, номер запису 1 066 120 0000 001948.

З урахуванням викладеного, Київський міський військовий комісаріат звернувся до відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з листом від 29.08.2018 №5918, в якому просив виключити з державних реєстрів Деснянський районний у місті Києві військовий комісаріат, оскільки відомості, що характеризують організацію, чисельність та дислокацію військового комісаріату становлять державну таємницю.

У відповідь на вказане звернення Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація у листі від 27.09.2018 №102/04/29-8789 процитувала ряд положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

З аналогічною заявою Київський міський військовий комісаріат звернувся також до Міністерства юстиції України від 06.07.2018 №4823, у відповідь на яку листом від 17.08.2018 повідомлено, що приписами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не встановлено порядку виключення відомостей, попередньо внесених до Єдиного державного реєстру. Натомість, відомості про Деснянський районний у місті Києві військовий комісаріат були включені до Єдиного державного реєстру на підставі інформації, наданої відповідною юридичною особою. Крім того, Міністерство юстиції України наголошено, що питання щодо виключення відомостей з Єдиного державного реєстру слід вирішувати у судовому порядку.

З огляду на викладене, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

У силу ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про державну реєстрацію, застосовуються норми міжнародного договору.

Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців. Законом може бути встановлено особливості державної реєстрації громадських формувань, релігійних організацій (ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).

Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Аналогічні за змістом положення також містились у ч. 4 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у редакції, яка діяла станом на момент внесення до Єдиного державного реєстру запису про Деснянський районний у місті Києві військовий комісаріат.

У свою чергу, приписами п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну таємницю» визначено, що до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація наступна у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов`язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час; про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.

З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що до державної таємниці віднесено, зокрема, показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України як головний орган військового управління; Об`єднаний оперативний штаб Збройних Сил України як орган управління міжвидовими та міжвідомчими угрупованнями військ (сил); види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; з`єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації, що не належать до видів Збройних Сил України; окремий рід військ - Десантно-штурмові війська Збройних Сил України; окремий рід сил - Сили спеціальних операцій Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з`єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.

Приписами п. 1 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389, визначено, що військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.

Таким чином, оскільки військові комісаріати входять до структури Збройних Сил України, відомості щодо дислокації (місцезнаходження) останніх, у силу п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну таємницю», становлять державну таємницю та не підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру. Суд також звертає увагу, що тлумачення поняття «організація», наведене у п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну таємницю», не є тотожним поняттям «підприємства, установа, організація», а розуміється як «структура» відповідного військового формування чи елемента Збройних Сил України. Разом з тим, запис від 16.06.2005 за номером 1 066 120 0000 001948 інформації щодо структури Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату не містить.

У силу наведеного, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не підлягає включенню лише інформація щодо дислокації (місцезнаходження) Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату, а не запис у цілому. Доказів того, що решта інформації, викладена у записі від 16.06.2005 за номером 120 0000 001948 , містить державну таємницю, позивачем не наведено, а з матеріалів справи не вбачається.

У разі виявлення у відомостях Єдиного державного реєстру помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки), допущеної суб`єктом державної реєстрації, заявник письмово в паперовій або електронній формі повідомляє про це суб`єкта державної реєстрації, який перевіряє відповідність відомостей Єдиного державного реєстру інформації, що міститься в документах, що стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, суб`єкт державної реєстрації безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення (ч. 1 ст. 32 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).

Виходячи з того, що у силу наведених законодавчих положень, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не підлягала включенню інформація щодо дислокації (місцезнаходження) Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату, відповідачу слід було внести відповідні виправлення у запис за зверненням позивача, чого зроблено не було, суд дійшов до висновку про визнання протиправною бездіяльність Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не внесення виправлень до запису від 16.06.2005 №1 066 120 0000 001948 в частині вилучення інформації про місцезнаходження Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату як державної таємниці та, як наслідок, про зобов`язання Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації внести виправлення до запису від 16.06.2005 №1 066 120 0000 001948 в частині вилучення інформації про місцезнаходження Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату як державної таємниці. В решті позовних вимог суд дійшов до висновку про відмову в їхньому задоволенні.

Щодо решти підстав позову, які наведені представником позивача лише у відповіді на відзив (та не були попередньо вказані у позовній заяві), суд звертає увагу на наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповіді на відзив позивач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх визнання або відхилення.

Натомість, зі змісту відповіді на відзив, яка надійшла через канцелярію суду 24.12.2018, вбачається, що остання фактично є заявою про зміну підстав позову, оскільки останньою доповнено підстави попередньо поданого позову, а саме: вказано про порушення державним реєстратором положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» під час внесення до Єдиного державного реєстру запису від 16.06.2005 за номером 1 066 120 0000 001948, зокрема, в частині не здійснення перевірки повноважень особи заявника, що не відповідає меті інституту «відповіді на відзив».

Крім того, суд звертає увагу, що згідно з ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України).

Так, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2018 у розглядуваній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Отже, строк для подання позивачем у межах даної адміністративної справи заяви, зокрема, про зміну предмета позову завершився 19.12.2018 (включно). Проте, відповідь на відзив (яка фактично містить у собі заяву про зміну підстав позову) направлена представником позивача засобами поштового зв`язку лише 20.12.2019 (що підтверджується відбутком поштового штемпелю на конверті), тобто з пропуском строку.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, враховуючи межі заявлених предмету та підстав позову, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з ч.ч. 1 та 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з наявного у матеріалах справи платіжного доручення від 22.10.2018 №4048, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 1 762,00 грн., відтак, з урахуванням розміру задоволених позовних вимог, присудженню на користь позивача підлягають судові витрати у розмірі 881,00 грн.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-262, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не внесення виправлень до запису від 16.06.2005 №1 066 120 0000 001948 в частині вилучення інформації про місцезнаходження Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату як державної таємниці.

Зобов`язати Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації внести виправлення до запису від 16.06.2005 №1 066 120 0000 001948 в частині вилучення інформації про місцезнаходження Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату як державної таємниці.

В іншій частині позову відмовити.

Присудити на користь Київського міського військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07774420, адреса: 04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19) документально підтверджені понесені ним судові витрати у розмірі 881,00 грн. (восьмиста вісімдесяти однієї грн. 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37415088, адреса: 02225, м. Київ, просп. Маяковського, 29).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок