
Справа № 420/3912/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправною відмови Головного управління Держгеокадастру в Одеській області у задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за №Н-5571/0-3430/0/37-19 від 04 червня 2019 року "Про надання відповіді"; зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15 травня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населених пунктів), з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він 15.05.2019р. звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населених пунктів), до якого було долучено графічні матеріали, на яких зазначено бажане розташування земельної ділянки та які затверджені наказом відповідача №173 від 20 березня 2019 року «Про затвердження площ земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у II кварталі 2019 року на території Одеської області», однак відповідач відмовив у задоволенні вказаного клопотання. Позивач зазначив, що підставою для відмови у задоволенні клопотання стало те, що у відповідача відсутня інформація щодо позиції Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області та рекомендовано звернутися до органу місцевого самоврядування, після чого подати повторно клопотання до відповідача. Позивач не погоджується із оскарженою відмовою, зазначивши, що статтями 118 та 122 ЗК встановлено повноваження відповідача щодо передачі земельних ділянок у власність, порядок розгляду відповідних клопотань та виключні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проте, всупереч частині сьомій статті 118 ЗК, відповідач відмовив у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв`язку із необхідністю отримання позиції Петровірівської сільської ради відповідно до доручення ОСОБА_2 , що не передбачено діючим законодавством України.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених у адміністративному позові та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , зазначивши, що на адресу Головного управління 15.05.2019р. за №Н-5571/0/36-19 надійшло клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності державної власності на території Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населеного пункту), за результатами якого Головним управлінням надана відповідь позивачу листом від 04.06.2019 за № Н-5571/0-3430/0/37-19. У вказаному листі позивача було повідомлено, що дорученням від 08.10.2014 № 37732/0/1-14 Віце-прем`єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_2 передбачено, що під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, необхідно врахувати позицію органів місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки, щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. Станом на теперішній час у Головного управління відсутня інформація щодо позиції Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області, щодо надання позивачу у власність даної земельної ділянки. Відповідач зазначав, що для врегулювання та вирішення питання по суті, рекомендовано позивачеві звернутися до органу місцевого самоврядування за місцем розташування бажаної щодо відведення земельної ділянки, після чого подати клопотання до Головного управління з врахуванням зауважень.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши докази по справі, судом встановлено.
15.05.2019р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,00га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності державної власності на території Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населеного пункту) (а.с.10)
Як свідчать матеріали справи, разом із клопотанням ОСОБА_1 від 15.05.2019р. було надано до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області: копії паспорту і ідентифікаційного коду заявника та графічні матеріали, з позначанням бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с.10).
Листом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №Н-5571/0-3430/0/37-19 від 04.06.2019р. адресованого ОСОБА_1 відповідачем надано відповідь на клопотання від 15.05.2019р. згідно якої повідомлено позивача, що дорученням від 08.10.2014р. №37732/0/1-14 Віце-прем`єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_2 передбачено, що під час розгляду клопотань про надання дозволів на розробку документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, необхідно враховувати позицію органів місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки, щодо можливості надання дозволу на розроблення - документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування та те, що станом на той час у Головному управлінні була відсутня інформація щодо позиції Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області про надання у власність даної земельної ділянки. Для врегулювання та вирішення питання по суті, рекомендовано ОСОБА_1 звернутись до органу місцевого самоврядування за місцем розташування бажаної для відведення земельної ділянки, після чого подати клопотання до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з урахуванням зауважень (а.с.11).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормативно-правовим актом, який регулює земельні відносини з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель, є Земельний кодекс України.
Відповідно до ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст.118 Земельного кодексу України.
Частиною 6 ст.118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Разом з тим, ч.7 ст. ст.118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З аналізу положень ст.122 Земельного кодексу України вбачається, що сільські, селищні, міські ради розпоряджуються земельними ділянками комунальної власності у межах відповідних населених пунктів, а органи виконавчої влади - у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів із земель державної власності, шляхом надання останніх у власність фізичних чи юридичних осіб за результатами розгляду клопотання останніх на предмет їхньої відповідності положенням частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України.
У той же час, пунктом 1 доручення Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.10.2014 №37732/0/1-14 з метою забезпечення децентралізації влади, збільшення повноважень органів місцевого самоврядування з управління територіями та підвищення ефективності територіального планування та якості управлінських рішень органів місцевого самоврядування передбачено з 15.10.2014р. направлення головними управліннями Держземагентства в областях та місті Києві на розгляд місцевих рад звернень юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.
При цьому, перевірка таких звернень органами місцевого самоврядування відбувається виключно у межах приписів частини сьомої статті 118, без надання додаткової документації. Відтак, запровадження вказаної процедури перевірки органами місцевого самоврядування звернень юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою не створює додаткових передмов заявникам для отримання даної згоди перед зверненням до Головного управління Держгеокадастру.
Зазначене рішення прийнято на виконання Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 №333-р, якою серед завдань реформи визначено, зокрема, досягнення оптимального розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади.
Зі змісту оскаржуваного доручення Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.10.2014 №37732/0/1-14 вбачається, що положеннями останнього врегульовано порядок взаємодії між органами державної влади та органами місцевого самоврядування в частині розгляду звернень юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності. Тобто, отримання офіційної інформації щодо позиції органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки, щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначена земельні ділянка може бути передана у власність, мала бути отримана безпосередньо відповідачем на його запит до Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області у межах розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15.05.2019р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Разом з тим, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, посилаючись у своєму листі №Н-5571/0-3430/0/37-19 від 04.06.2019р. "Про надання відповіді" на доручення від 08.10.2014р. №37732/0/1-14 віце-премєр міністра -Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_2 та відсилаючи заявника до органу місцевого самоврядування за місцем розташування бажаної до відведення земельної ділянки, надав відповідь заявникові не по суті поставлених у клопотанні від 15.05.2019р. питань, тобто відмовив у розгляді зазначеного клопотання по суті
Враховуючи викладене та те, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області у своєму №Н-5571/0-3430/0/37-19 від 04.06.2019р. не розглянуло клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, суд вважає, що відмова Головного управління Держгеокадастру в Одеській області у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за № Н-5571/0-3430/0/37-19 від 04 червня 2019 року "Про надання відповіді" є протиправною.
Разом з тим, оскільки Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області не було розглянуто по суті клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою а не фактично відмовлено у ньому, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15 травня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населених пунктів), з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлагає задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та вимоги позивача про зобов`язання повторно розглянути клопотання є похідними вимогами про визнання протиправною відмови, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,00 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Одеській області у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за № Н-5571/0-3430/0/37-19 від 04 червня 2019 року "Про надання відповіді".
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15 травня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Петровірівської сільської ради Ширяївського району Одеської області (за межами населених пунктів), з урахуванням висновків суду.
Стянути з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) на користь ОСОБА_1 ( код РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 768,00 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 09.09.2019р.
Суддя К.О. Танцюра
.