
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2019 р. справа № 400/2093/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:1. Військової частини А1594, вул. Зінченка, 1, Очаків, 57508 2. Командира військової частини А1594 Сидоренко Юрія Михайловича, вул. Зінченка, 1, Очаків, 57508
про:визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування пункту 4.1 наказу від 12.06.2018 р. №136, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовом до Військової частини А 1594 (далі - відповідач 1), Командира військової частини А 1594 Сидоренко Юрія Михайловича (далі-відповідач 2), в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р.; зобов`язати відповідача 1 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошових доходів за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., з урахуванням базового місяця - січень 2008 року; визнати протиправним та скасувати пункт 4.1 наказу відповідача 2 від 12.06.2018 р. №136; зобов`язати відповідача 1 видати позивачу довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації грошових доходів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем у період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р. протиправно не нараховувалась та не виплачувалась індексація, що також призвело до не врахування індексації у довідці для обчислення пенсії.
Ухвалою від 15.07.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач подав до суду відзив, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відсутні підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., адже такі виплати не передбачалися відповідними асигнуваннями. У зв`язку з цим, Департаментом фінансів Міністерства оборони України були доведені до військових формувань роз`яснення від 04.01.2016 № 248/3/9/12, відповідно до яких індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз`яснення. Крім того, відповідач зазначив, індексація не входить до складу грошового забезпечення і не може бути включена до довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії.
Ухвалою від 31.07.2019 р. відмовлено у задоволенні клопотання відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач у період з 1996 р. по 28.02.2018 р. проходила військову службу у Збройних Силах України.
Наказом командира військової частини А1594 від 03.06.2019 р. №43рс, позивача звільнено з військової служби у запас за підпунктом «г» (через сімейні обставини, а саме військовослужбовці-жінки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років) п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Наказом командира військової частини А1594 (по стройовій частині) №136 від 12.06.2018 р. позивач виключена зі списків особового складу військової частини і всіх видів забезпечення та направлений на військовий облік.
При звільненні з військової служби, позивачу не виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., що підтверджується витягом з наказу №136 від 12.06.2019 р., листом від 12.06.2019 р. та довідкою, виданими відповідачем.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
При цьому, є безпідставною відмова у виплаті індексації на підставі ст. 5 Закону № 1282-ХІІ, згідно з якою проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік, оскільки будь-яких застережень щодо нездійснення в зв`язку з цим індексації з дати, з якої позивач просить нарахувати індексацію, вказана норма не містить.
Аналогічний висновок підтверджується постановою Верховного Суду від 12.12.2018 року по справі № 825/874/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, така позиція узгоджується з практикою Європейського Суду.
Так, при розгляді справи "Кечко проти України" Європейський Суд зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення Суду). У зв`язку з цим, Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів, якими встановлені відповідні доплати та пільги з бюджету і які є діючими, та ЗУ "Про Державний бюджет" на відповідний рік, де положення останнього, на думку Уряду України, превалювали як спеціальний закон. Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Тобто, аргументи відповідача про відсутність механізму реалізації законодавчого положення, відсутність бюджетних асигнувань та відсутність коштів, як причина невиконання своїх зобов`язань, не можуть бути підставою для невиконання вимог закону.
Також, є безпідставними посилання, як на підставу не нарахування та невиплати індексації, на роз`яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України, оскільки вони мають рекомендаційний характер.
Таким чином, дії щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації є протиправними та такими, що порушують права позивача, які підлягають відновленню шляхом зобов`язання відповідача 2 нарахувати та виплатити індексацію.
При цьому, вимога позивача про зобов`язання відповідача при проведенні позивачу перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення, врахувати базовий місяць - січень 2008 р., задоволенню не підлягає, оскільки позивач не надала доказів на підтвердження того, що основний розмір її грошового забезпечення змінився у січні 2008 року.
Також, не підлягає задоволенню вимога щодо визнання протиправним та скасування п. 4.1 наказу командира військової частини А1594 від 12.06.2018 р. №136, оскільки позивачем не обґрунтовано, що п. 4.1 цього наказу порушує її права щодо нарахування та виплати індексації, які відновлені шляхом зобов`язання здійснити виплату індексації. Суд зазначає, що виключення позивача зі списків з особового складу частини та всіх видів забезпечення ніяким чином не звільняє відповідача від обов`язку нарахувати та виплатити індексацію. Крім того, п. 4.1 Наказу стосується, також самого звільнення позивача, про яке в своєму рапорті просила позивач, що свідчить про його правомірність.
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача видати довідку про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу, з урахуванням індексації, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017 (далі - Закон № 2017) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017).
Статтею 9 Закону № 2011 передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі по тексту - Закон № 1282).
Як вже зазначалось судом вище, згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011 містить відсилочну норму, тобто, механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011 або Закону № 2262.
Статтею 6 Закону №1282, встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно зі статтею 4 вказаного Закону № 1282, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262 та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017, Закону № 1282, та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 3 квітня 2019 року у справі №638/9697/17.
Таким чином, індексація має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист, а тому вимога щодо зобов`язання відповідача видати довідку для обчислення пенсії з урахуванням індексації необхідно задовольнити.
Враховуючи вищезазначене, позов підлягає частковому задоволенню.
Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1403145663.1 від 09.07.2019 р. (а. с. 4) і з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, судові витрати присуджуються позивачу в розмірі 576,30 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Докази понесення інших судових витрат у матеріалах справи відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до військової частини А1594 (вул. Зінченка, 1, Очаків, 57508, ідентифікаційний код 07962400) , Командира військової частини А1594 Сидоренко Юрія Михайловича ( вул. Зінченка, 1, Очаків, 57508 , ідентифікаційний код 07962400) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії командира військової частини А1594 Сидоренко Юрія Михайловича ( вул. Зінченка, 1 , Очаків , 57508 ) щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р.
3. Зобов`язати військову частину А1594 (вул. Зінченка, 1, Очаків, 57508, ідентифікаційний код 07962400) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) індексацію грошових доходів за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р.
4. Зобов`язати військову частину А1594 (вул. Зінченка, 1, Очаків, 57508, ідентифікаційний код 07962400) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації грошових доходів.
5. Відмовити у задоволенні вимоги про нарахування індексації з урахуванням базового місяця - січень 2008 року та визнання протиправним та скасування пункту 4.1 наказу командира військової частини А1594 Сидоренко Юрія Михайловича (вул. Зінченка, 1, Очаків, 57508) від 12.06.2018 р. №136.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань військової частини А1594 (вул. Зінченка, 1, Очаків, 57508, ідентифікаційний код 07962400) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 576,30 грн.
7. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич