
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
03 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2806/19
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.,
позивача - не прибув
та
представника відповідача - не прибув
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області
про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати неправомірним дії Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21 травня 2019 року № 135 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком;
- зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди трудової діяльності на підземних роботах за Списком № 1 з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року та з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року та здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 02 травня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 11 серпня 2018 року є пенсіонером та отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах. Під час призначення пенсії до загального страхового стажу позивачу зараховано 27 років 11 місяців 27 днів, з яких загальний пільговий стаж за Списком № 1 становить 16 років 7 місяців 29 днів, а стаж безпосередньо на підземних роботах за Списком № 1 - 13 років 2 місяці 8 днів. При цьому до пільгового стажу за Списком № 1 не були зараховані періоди роботи позивача на підземних роботах з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року у ТОВ «Шахта «Донбас» та з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року у ПАТ «Шахтоуправління Донбас». Підставою для не зарахування вказаних періодів трудової діяльності позивача до пільгового стажу стало ненадання ним належно оформлених уточнюючих документів від зазначених підприємств стосовно умов праці та наявності атестації робочих місць на підприємствах.
Отримавши уточнюючі довідки від ТОВ «Шахта «Донбас» та ПАТ «Шахтоуправління Донбас», позивач 02 травня 2019 року звернувся до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з питанням щодо перерахунку пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки загальний стаж, протягом якого позивач працював на підземних роботах, з урахуванням періодів роботи на вищезгаданих підприємствах, перевищує 15 років, а відтак у нього є право на отримання пенсії у розмірі 80 відсотків від заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
21 травня 2019 року відповідачем прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, яке мотивоване тим, що довідки від 04 квітня 2019 року № 69 та № 252 про пільговий характер роботи є недійсними та такими, що не створюють правових наслідків і не можуть бути враховані при вирішенні питання про перерахунок пенсії, оскільки видані підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території. Крім того, відповідач посилається на наявність розбіжностей між відомостями, наявними у трудовій книжці, і даними персоніфікованого обліку в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування за періоди роботи у ТОВ «Шахта «Донбас» та в ПАТ «Шахтоуправління Донбас». Отже, з огляду на зазначені обставини відповідач не вбачає жодних підстав для зарахування до пільгового стажу позивача спірних періодів роботи і, відповідно, не вбачає підстав для перерахунку пенсії.
З посиланням на положення статей 19, 46 Конституції України, статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, позивач вважає, що відповідачем протиправно не зараховано певні періоди його роботи до пільгового стажу.
Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 22 липня 2019 року за вхідним реєстраційним № 38641/2019 подало відзив на позовну заяву від 19 липня 2019 року № 13812/08, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 45-51).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що з заявою про первинне призначення пенсії та документами, необхідними для її призначення, позивач звернувся 13 вересня 2018 року до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області. З 13 вересня 2018 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», при наявності загального стажу роботи 27 років 11 місяців 27 днів, у тому числі стаж, який зараховано до пільгового, - 16 років 7 місяців 29 днів (з них підземні роботи - 13 років 2 місяці 8 днів).
02 травня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, зареєстрованою за № 556, додавши до неї пакет документів для перерахунку пенсії згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Так, позивачем надано довідку від 04 квітня 2019 року № 69, яка уточнює пільговий характер роботи у ТОВ «Шахта «Донбас» в період з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року, видану Державним унітарним підприємством Донецької народної республіки «Шахта «Донбас» м. Харцизьк та довідку від 04 квітня 2019 року № 252, яка уточнює пільговий характер роботи за період роботи у ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року, видану Державним унітарним підприємством Донецької народної республіки «Шахтоуправління «Добнасс» м. Донецьк.
Рішенням від 21 травня 2019 року № 135 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Прийняте рішення обґрунтовано відсутністю даних періоду роботи на ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року в індивідуальних відомостях про застраховану особу по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Отже, цей період не може бути зараховано до пільгового стажу. Надані позивачем довідки про пільговий характер роботи від 04 квітня 2019 року № 69 та № 252 не є дійсними, не створюють правових наслідків і не можуть бути враховані при перерахунку розміру пенсії, оскільки відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085, м. Харцизьк та м. Донецьк знаходяться на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок його пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відповідач зазначив таке.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з наступними змінами та доповненнями, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, необхідними умовами для перерахунку пенсії позивача на підставі статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є наявність в особи стажу роботи на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (пункт 1 розділу І, пункт 13 розділу IV Додаток 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 11 квітня 2016 року № 441) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 травня 2016 року за № 682/28812, а саме: ЗПЗ01ЗА1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», і за результатами атестації робочих місць.
Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» не звітувало про облік його стажу як за працівника, який відноситься до окремих категорій осіб відповідно до законодавства. Отже, у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування інформації про спеціальний трудовий стаж позивача немає, що суперечить вимогам абзацу сьомого пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
До пільгового стажу не може бути зараховано період роботи у ТОВ «Шахта «Донбас» з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року за даними персоніфікованого обліку, відповідно до пункту 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у зв`язку з розбіжностями звітного періоду в індивідуальних відомостях про застраховану особу по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та записом в трудовій книжці. Так, за даними персоніфікованого обліку період роботи складає 2 місяці, а за даними трудової книжки - 1 місяць 13 днів.
З урахуванням наведеного вище, зарахувати періоди роботи позивача на ТОВ «Шахта «Донбас» з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року та з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року у ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» до пільгового стажу роботи неможливо у зв`язку з відсутністю пільгової довідки встановленого зразка та копій первинних документів, що містять відомості про безпосередню зайнятість повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (не менше 80 % робочого часу), а також інформації про проведення атестації цих робочих місць щодо умов праці, віднесених до Списку № 1.
Отже, у позивача немає необхідного пільгового стажу роботи відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для здійснення перерахунку розміру пенсії.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Ухвалою від 05 липня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 1-2).
Ухвалою від 02 серпня 2019 року справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 03 вересня 2019 року о 14 год. 00 хв. (арк. спр. 162).
У судове засідання сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином (арк. спр. 164, 165). Позивач заявою від 03 вересня 2019 року просить розглянути справу за його відсутності (арк. спр. 166).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 11 серпня 2018 року перебуває на обліку в Рубіжанському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України районі Луганської області як отримувач пенсії за віком (робота за списком № 1), про що свідчить рішення від 26 листопада 2018 року № 124150000099 про призначення пенсії (арк. спр. 13, 55).
Заявою від 13 вересня 2019 року ОСОБА_1 просив Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України районі Луганської області при призначенні пенсії за віком пільговий період стажу у товаристві з обмеженою відповідальністю «Ресурс-Плюс» та товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахтоуправління «Донбас» врахувати загальним стажем до надання відповідних документів (арк. спр. 137).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком на пільгових умовах (робота за списком № 1) складає 16 років 7 місяців 29 днів (з них на підземних роботах - 13 років 2 місяці 8 днів). У межах спірних правовідносин до пільгового стажу роботи за списком № 1 не зараховано періоди підземної роботи позивача з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року (0 років 1 місяць 10 днів) та з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року (2 роки 5 місяців 1 день) (арк. спр. 56-59).
02 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України районі Луганської області з заявою, зареєстрованою за № 556, про перерахунок пенсії, додавши до неї документи, зазначені в розписці-повідомленні (арк. спр. 14, 15-17).
Рішенням від 21 травня 2019 року № 135 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з підстав, що довідки від 04 квітня 2019 року № 69 та № 252 про пільговий характер роботи у товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» та публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» є недійсними та такими, що не створюють правових наслідків і не можуть бути враховані при вирішенні питання про перерахунок пенсії, оскільки видані підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території. Крім того, відповідач посилається на наявність розбіжностей по спеціальному стажу звітного періоду між відомостями, наявними у трудовій книжці, і даними персоніфікованого обліку в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування за період роботи у товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» (за даними персоніфікованого обліку період роботи складає 2 місяці, а за даними трудової книжки - 1 місяць 13 днів) та відсутність даних періоду роботи на публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року в індивідуальних відомостях про застраховану особу по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування (арк. спр. 25).
Відповідно до записів у трудовій книжці від 24 липня 1986 року серії НОМЕР_2 (арк. спр. 10-11, 64-68), у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 :
з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року працював прохідником IV розряду з повним робочим днем під землею у товаристві з обмеженою відповідальністю Шахта «Донбас», що складає 0 років 1 місяць 10 днів;
з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року працював прохідником IV та V розрядів з повним робочим днем під землею у публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас», що складає 2 роки 5 місяців 1 день.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами чотирнадцятим, вісімнадцятим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи (абзаци двадцять четвертий, двадцять п`ятий пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).
Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Щодо періоду роботи позивача з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року прохідником з повним робочим днем під землею у товаристві з обмеженою відповідальністю Шахта «Донбас» суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 1.1а підрозділу 1 розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 04 липня 2019 року за № 1005513561 товариство з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» (ідентифікаційний код 35711637) здійснює основний вид діяльності 05.10 Добування кам`яного вугілля (арк. спр. 27-30).
Записи у трудовій книжці чітко містять відомості щодо характеру роботи позивача на товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року прохідником - з повним підземним робочим днем.
Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 04 квітня 2019 року за № 69, виданою товариством з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас», ОСОБА_1 працював прохідником на підземних роботах 1 місяць 10 днів з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року, що передбачено підпунктом 1.1а підрозділу 1 розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36. Атестація проведена вперше наказом від 25 листопада 2008 року № 148 (арк. спр. 15).
Копією наказу товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» від 25 листопада 2008 року за № 148 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» підтверджується, що на шахті проведено атестацію робочих місць з повним робочим днем під землею за умовами праці за професією «прохідник» та підтверджено право пільгового пенсійного забезпечення за списком № 1 - позиція 1.1а (арк. спр. 16).
В індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) є відомості про спецстаж роботи за 2009 рік у страхувальника товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» (ідентифікаційний код 35711637), згідно з якими спецстаж позивача складає у 2009 році - 2 місяці 0 днів (код підстави ЗПЗ013А1) (арк. спр. 18-23, 150-152).
Згідно з довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 8 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 05 листопада 2009 року № 26-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152, код підстави ЗПЗ013А1 застосовується з 05 листопада 1991 року та має назву «Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. […]».
Тобто, код підстави ЗПЗ013А1 включає в себе відомості щодо працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах.
Таким чином, відповідач протиправно не зарахував період роботи позивача прохідником в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року, що складає 0 років 1 місяць 10 днів, до пільгового стажу при вирішенні питання про перерахунок пенсії.
Щодо періоду роботи позивача з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року прохідником з повним робочим днем під землею у публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» суд зазначає таке.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 04 липня 2019 року за № 1005513460 публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» (ідентифікаційний код 00174668) здійснює основний вид діяльності 05.10 Добування кам`яного вугілля (арк. спр. 31-34).
Записи у трудовій книжці чітко містять відомості щодо характеру роботи позивача у відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас», яке згідно з наказом Міністерства вугільної промисловості України від 09 вересня 2010 року № 339 перейменовано у публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас», з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року прохідником - з повним підземним робочим днем.
Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 04 квітня 2019 року за № 252, виданою публічним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Донбас», ОСОБА_1 працював прохідником на підземних роботах 2 роки 5 місяців 1 день з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року, що передбачено підпунктом 1.1а підрозділу 1 розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36. Атестація проведена наказами від 30 грудня 1994 року № 1718, від 12 жовтня 1999 року № 1131, від 12 вересня 2001 року № 486-к, від 04 квітня 2005 року № 528, від 04 квітня 2005 року № 529, від 16 травня 2006 року № 700, від 20 квітня 2011 року № 528 (арк. спр. 17).
В індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) є відомості про спецстаж роботи за 2009-2011 роки у страхувальника публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (ідентифікаційний код 00174668), згідно з якими спецстаж у 2009 році складає - 10 місяців 0 днів (код підстави ЗПЗ013А1); у 2010 році складає: у січні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у лютому - 28 днів (код підстави ЗПЗ013А1), у березні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у квітні - 30 днів (код підстави ЗПЗ013А1), у травні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у червні - 30 днів (код підстави ЗПЗ013А1), у липні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у серпні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у вересні - 30 днів (код підстави ЗПЗ013А1), у жовтні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у листопаді - 30 днів (код підстави ЗПЗ013А1), у грудні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1); у 2011 році складає: у січні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у лютому - 28 днів (код підстави ЗПЗ013А1), у березні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у квітні - 30 днів (код підстави ЗПЗ013А1), у травні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у червні - 30 днів (код підстави ЗПЗ013А1), у липні - 31 день (код підстави ЗПЗ013А1), у серпні - 1 день (код підстави ЗПЗ013А1) (арк. спр. 18-23, 150-152).
Згідно з довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 8 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 05 листопада 2009 року № 26-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152, код підстави ЗПЗ013А1 застосовується з 05 листопада 1991 року та має назву «Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. […]», а згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 08 жовтня 2010 року № 22-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за № 1014/18309, код підстави ЗПЗ013А1 застосовується з 05 листопада 1991 року та має назву «Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. […]».
Тобто, код підстави ЗПЗ013А1 включає в себе відомості щодо працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах.
Таким чином, відповідач протиправно не зарахував період роботи позивача у відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» та публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року, що складає 2 роки 5 місяців 1 день, до пільгового стажу при вирішенні питання про перерахунок пенсії.
Отже, при вирішенні питання про перерахунок позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону № 345-VI відповідач безпідставно не зарахував до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року прохідником з повним робочим днем під землею у товаристві з обмеженою відповідальністю Шахта «Донбас» та 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року прохідником з повним робочим днем під землею у публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас», що сукупно складає 2 роки 6 місяців 11 днів.
Щодо наданих позивачем документів, виданих та засвідчених печаткою товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» та публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», які перебувають на тимчасово окупованій території Донецької області у м. Харцизьк та м. Донецьк, суд зазначає таке.
Відповідно до частин другої, третьої статті 9 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, суд зазначає, що товариство з обмеженою відповідальністю «Шахта «Донбас» та публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» не можна вважати органами або особами, що створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом, у розумінні положень статті 9 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», а позивач не може бути позбавлений свого права, що стосується предмету позову, через захоплення незаконними озброєними формуваннями території м. Харцизьк та м. Донецьк Донецької області.
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 07 лютого 2008 року, пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, пункт 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Також суд враховує висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Донецької області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на перерахунок пенсії з підстави знаходження підприємств та підтверджуючих первинних документів на окупованій території, не є пропорційною меті, якої намагався досягти відповідач цією відмовою, та така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності призначення та/або перерахунку пенсії.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З наведених підстав суд приймає до уваги інформацію, що міститься у вищенаведених документах та довідках, наданих позивачем на підтвердження спірного періоду роботи, оскільки така інформація в повній мірі узгоджується з записами у трудовій книжці.
Враховуючи, що пільговий стаж позивача на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, складає більше 15 років (13 років 2 місяці 8 днів + 2 роки 6 місяців 11 днів = 15 років 8 місяців 19 днів), рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21 травня 2019 року № 135 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки заяву про перерахунок пенсії та необхідні документи позивач подав до територіального органу Пенсійного фонду України 02 травня 2019 року, відповідно до абзаців першого та другого статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону № 345-VI має бути проведений позивачу з 01 травня 2019 року.
У зв`язку з цим, наявні підстави для зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за заявою від 02 травня 2019 року, зареєстрованою за № 556, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, яка полягає в тому, що спірні періоди роботи позивача на підземних роботах за Списком № 1 з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року та з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року повинні бути зараховані до страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а перерахунок призначеної пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону № 345-VI має бути проведений позивачу з 01 травня 2019 року.
Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов`язано із прийняттям відповідачем рішення від 21 травня 2019 року № 135 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 », а не з діями (бездіяльністю), вчиненими останнім з метою виконання своїх функцій та повноважень, суд вважає, що належним, достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування такого рішення відповідача, а також зобов`язання відповідача до вчинення необхідних дій з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Самі по собі дії (бездіяльність) відповідача у межах спірних правовідносин не тягнуть для позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, такий спосіб захисту, як визнання їх протиправними, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача. Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні вимог позивача про визнання протиправними дій Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди трудової діяльності на підземних роботах за Списком № 1 з 19 січня 2009 року по 28 лютого 2009 року та з 01 березня 2009 року по 01 серпня 2011 року суд відмовляє з таких підстав.
Порушене право позивача полягає у відмові суб`єкта владних повноважень перерахувати йому пенсію за віком на пільгових умовах. У межах спірних правовідносин способом судового захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування індивідуального акта - рішення суб`єкта владних повноважень про відмову в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах. Дії, які суб`єкту владних повноважень необхідно вчинити у межах спірних правовідносин з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, - провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 02 травня 2019 року, зареєстрованої за № 556, перерахунок пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, а не зарахувати періоди роботи до пільгового стажу.
Отже, обраний позивачем спосіб судового захисту в цій частині позовних вимог не відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є необхідним.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21 травня 2019 року № 135 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 »;
зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 02 травня 2019 року, зареєстрованої за № 556, перерахунок пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією від 02 липня 2019 року № 29.
Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.
При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах та зобов`язання органу Пенсійного фонду України відновити порушене право.
Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на перерахунок пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, який з 15 грудня 2017 року позбавлений пільг щодо сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41245565, місцезнаходження: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Студентська, буд. 35 А) про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21 травня 2019 року № 135 «Про відмову в перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ».
Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 02 травня 2019 року, зареєстрованої за № 556, перерахунок пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 09 вересня 2019 року.
Суддя Т.І. Чернявська