
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2394/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Луцьке ОУПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо невиплати соціальної виплати внутрішньо переміщеній особі за березень-квітень 2019 року в розмірі 18911,94 грн. та зобов`язання виплатити соціальну виплату внутрішньо переміщеній особі за березень-квітень 2019 року в розмірі 18911,94 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.08.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово, у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (а. с. 1).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку у Луцькому ОУПФУ у Волинській області.
Однак, в період березень-квітень 2019 року відповідачем припинено соціальну виплату внутрішньо переміщеній особі, що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 18911,94 грн. Позивач звертався до відповідача з приводу припинення соціальної виплати, на що листом від 17.05.2019 останній повідомив, що заборгованість буде виплачена на умовах окремого порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Позивач посилаючись на норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вважає дії відповідача щодо невиплати пенсії протиправними, такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення.
З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги заперечив та зазначив, що в зв`язку з переїздом ОСОБА_1 на нове місце проживання за його заявою витребувано пенсійну справу з м. Сватова Луганської області, яка надійшла до Луцького ОУПФУ Волинської області 22.02.2019 з повідомленням про те, що пенсія позивачу виплачена по 28.02.2019 в сумі 8091,68 грн.
Для поновлення виплати пенсії позивачем надана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.01.2019 № 764-5000017094 та 11.05.2019 з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надійшов витяг з протоколу Комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 07.05.2019 № 5 про призначення ОСОБА_1 пенсії. Виплату пенсії позивачу відновлено з травня 2019 року та підготовлено виплатні документи для виплати заборгованої суми пенсії за березень-квітень 2019 року в розмірі 18911,94 грн., виплата якої буде проведена в вересні 2019 року.
При цьому, відповідач посилаючись на пункт 15 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» наголосив, що суми заборгованості за минулий період, будуть виплачені на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
З наведених підстав, просить в задоволенні позову відмовити повністю.
06.09.2019 представником відповідача подано доповнення до відзиву, в якому зазначає, що нарахована заборгованість пенсії позивачу за період з 01.03.2019 по 30.04.2019 в сумі 18911,94 грн. буде виплачена у вересні цього року за датою виплати 11 числа шляхом зарахування коштів на рахунок позивача, відкритий у АТ «Державний ощадний банк України». Вважає, що вимоги позивача виконані відповідачем в добровільному порядку, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до довідки № 764-5000017094 від 22.01.2019 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, зареєстроване місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 (а.с. 6) та перебуває на обліку в Луцькому ОУПФУ Волинської області як одержувача пенсії.
За його заявою витребувано пенсійну справу з м. Сватова Луганської області, яка 22.02.2019 надійшла до Луцького ОУПФУ Волинської області з повідомленням про те, що пенсія ОСОБА_1 виплачена по 28.02.2019 в сумі 8091,68 грн.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі протоколу Комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 07.02.2019 № 5 виплату пенсії позивачу відновлено з травня 2019 року.
Поряд з цим, заборгованість по виплаті пенсії в сумі 18911,94 грн. за період з березня по квітень 2019 року ОСОБА_1 не виплачена, що підтверджується протоколом за період з 01.01.2019 по 31.08.2019.
На звернення позивача щодо виплати заборгованості пенсії відповідач листом від 17.05.2019 № 236/С-01 повідомив про те, що заборгованість пенсії в сумі 18911,94 грн. за березень-квітень 2019 року нарахована в квітні 2019 року, однак її виплата буде проведена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2019 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі - Постанова № 365) затверджено, зокрема, Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Пунктом 4 цього Порядку установлено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Згідно з пунктом 11 Порядку комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого подання.
Відповідно до пункту 12 Порядку за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
У разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення (пункт 14 Порядку).
Відповідно до пункту 15 Порядку орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
З вищенаведеного випливає, що соціальні виплати підлягають виплаті на підставі рішення комісії, яка призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи.
Як встановлено судом, в січні цього року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про витребування його пенсійної справи та рішенням Комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 07.02.2019 № 5 призначено пенсію ОСОБА_1 .
Отже, відповідач на підставі рішення комісії, яка призначає (відновлює) таку соціальну виплату повинен був провести нарахування та виплату пенсії позивачу, з того місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивачу здійснено нарахування пенсії за період з березня по квітень 2019 року, однак виплату її не проведено. Разом з тим зазначено, що її виплата буде проведена на підставі окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Вказані твердження відповідача суд вважає безпідставними, враховуючи наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно з частиною першою статті 7 Закону № 1058-IV загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, та обов`язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов`язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом.
Пунктом 9 частини першої статті 16 цього ж Закону передбачено, що застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
З аналізу вищенаведених норм можна прийти до висновку, що порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, окремий порядок, визначений Кабінетом Міністрів України, на який посилається відповідач у листі від 17.05.2019 № 236/С-01, на даний час не прийнятий та не затверджений.
Разом з тим, суд зазначає, що відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє орган Пенсійного фонду від обов`язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.
Крім цього, згідно з частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частинами першою, другою статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Отже, перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи рішення щодо припинення ОСОБА_1 виплати пенсії не приймалось, а прийнято рішення про призначення (відновлення) йому пенсії.
Відстрочки для виплати нарахованих сум пенсій, чинним законодавством не передбачено.
Таким чином відповідач, не виплачуючи позивачу суму вже нарахованої пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, вчинив протиправні дії.
Крім того, суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що вимоги позивача виконані Луцьким ОУПФУ Волинської області в добровільному порядку, оскільки жодних доказів про те, що заборгована сума пенсії за спірний період позивачу виплачена, суду не подано.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 768,40 грн., який сплачений відповідно до квитанції №ПН 1060645 від 06.08.2019 (а. с. 2).
Керуючись статтями 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Луцького об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за період березень-квітень 2019 року.
Зобов`язати Луцьке об`єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області виплатити ОСОБА_1 пенсію за період березень-квітень 2019 року в сумі 18911,94 грн. (вісімнадцять тисяч дев`ятсот одинадцять гривень 94 копійки).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області судові витрати у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Відповідач: Луцьке об`єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області (43005, Волинська обл., м. Луцьк, пр. Грушевського, 1, код ЄДРПОУ 40370530).
Суддя Р.С. Денисюк